Akim bu sekilde olculur mu?

hakan8470

abantu
Bu video daki gibi akim olcmeyi 3. gorusum. Ilk ikisinin hata yaptigini dusunuyordum ancak bunu da gorunce , dedim herhalde bir seyi ben yanlis biliyorum. Hic bir guc tuketen yokken multimetre bu sekilde akim olctugunde sigortanin isinacagini dusunurum. :emindegil1:

Videoda kisi bunu boyle olcmek guvenli, bunlar batarya degil, o kadar gucleri yok diyor ancak video da birkac dakika onceye giderseniz 20V civari urettigini gorebilirsiniz, 20V 1A, 20W yapacak, herhangi guc tuketen yokken bunu multimetre ile olcmek nasil mantikli olabiliyor?

Videoda kisi bunu boyle olcmek guvenli, bunlar batarya degil, o kadar gucleri yok diyor ancak video da birkac dakika onceye giderseniz 20V civari urettigini gorebilirsiniz, 20V 1A, 20W yapacak, herhangi guc tuketen yokken bunu multimetre ile olcmek nasil mantikli olabiliyor?
Bu şekilde ölçülürse sigortanın iç direnci panele göre çok düşük olduğu için bütün enerji panelde harcanır. İşe yaramaz.
Normalde yük direnci seçilirken çıkış voltajının yarısına kadar düşecek şekilde seçilir.
Ama aküler 14.5 voltta şarj olduğu için o voltaja kadar düşecek şekilde seçilmeli. Akım ölçülürkende o anki akım ölçülmeli.

Buck-Boost konvertör ile yük üzerinde istenilen voltaja düşürüldükten sonra ölçülse daha iyi olur. Çünkü güneş panelinden çıkış sabit olmaz.

Bu şekilde ölçülürse sigortanın iç direnci panele göre çok düşük olduğu için bütün enerji panelde harcanır. İşe yaramaz.
Abi guc direnc in dusuk oldugu yerde daha cok harcanmaz mi? Panel in ic direnc 260KΩ seviyelerindeydi. Bunu anlayamiyorum ben

Abi guc direnc in dusuk oldugu yerde daha cok harcanmaz mi? Panel in ic direnc 260KΩ seviyelerindeydi. Bunu anlayamiyorum ben
Öyle ölçülmüyor iç direnç.
Çıkışına ayarlı direnç bağlıyorsun.
Güneş paneli maksimum 20 volt üretiyor diyelim.
Direnci çıkış voltajının yarısına(20/2=10 volt) düşecek şekilde ayarlıyorsun.
Bulduğun direnç panelin iç direnci oluyor.
Ama güneşin önünden bulut filan geçerse iç direnç artar.
Birde akü şarj voltajı 14.5 volt olduğu için o voltaj değerine göre direnci ayarlamak gerekiyor.
Voltaj regulatöründe kayıp çok oluyor.

Tamam diyelimki panelin ic direncini bu sekilde olctuk, O direnc nasil bir multimetrenin akim olcen kisimdaki sigortanin ic direncinden dusuk olabilir ki? Mumkun degil gibi geliyor bana

Sigortanın atması için anma akımının çok üzerinde bir akım geçmesi lazım, ve bu akımında uzun süre geçmesi lazım. Kaliteli multimetrelerin içerisinde "HRC fuse" denen tipte sigortalar oluyor. Örnek bir sigortanın akım/süre grafiğine bakalım. Bu markanın 10 A sigortasından 35 A akım geçerse 1 saniyede atıyor. 15 A akım geçerse 20 saniyede atıyor. Yani panelin vereceği akım miktarı, multimetrenin ölçebileceği akımın üzerinde olursa ve bu durum da bir süre devam ederse, sigorta sonunda atacaktır.

Panelin kısa devre edilmesinin sorun teşkil etmediğini de söylüyor. Bu konuda birşey diyemeyeceğim. Bana pek mantık yapmadı, panel yarıiletkenleri aşırı ısınır gibime geliyor.

1727086488578.png

Tamam diyelimki panelin ic direncini bu sekilde olctuk, O direnc nasil bir multimetrenin akim olcen kisimdaki sigortanin ic direncinden dusuk olabilir ki? Mumkun degil gibi geliyor bana
Mümkün değil zaten.
Panelin iki ucunu sıfıra yakın dirençle kısa devre edince panel uçlarında voltajda sıfır yakın oluyor.
Ama paneli oluşturan hücrelerin uçları arasında voltaj sıfıra yakın değil.
Çok kafa karıştırıcı benim içinde. :)

Panelin kısa devre edilmesinin sorun teşkil etmediğini de söylüyor. Bu konuda birşey diyemeyeceğim. Bana pek mantık yapmadı,
Anlamlandiramadigim yer tam olarak orasi

Mümkün değil zaten.
Panelin iki ucunu sıfıra yakın dirençle kısa devre edince panel uçlarında voltajda sıfır yakın oluyor.
Ama paneli oluşturan hücrelerin uçları arasında voltaj sıfıra yakın değil.
Çok kafa karıştırıcı benim içinde. :)
Bunu anlamam lazim :kizgin3:

Anlamlandiramadigim yer tam olarak orasi

Bunu anlamam lazim :kizgin3:
1 voltluk pillerden üç adet seri bağladım. iç direnç olarak bir ohm seri direnç bağladım hepsine.
İç dirençleri toplayınca 3 ohm eden 3 volttluk bir pilim oldu.
Bu pili 1 ohmluk direnç ile kısa devre edersem uçları arasında 750 milivolt voltaj oluşuyor.
750 milivoltun 750 miliamper bölersem pilin iç direnci 1 ohm gibi çıkıyor. :)
Ama 3 ohm iç dirence sahip.
circuit-20240923-1407.png

Pil iç dirençlerinde harcanan güç nasıl hesaplanır? :)

Forum istatistikleri

Konular
6,597
Üyeler
2,702
Son üye
Chechen

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back