Sabahları insanın kafasının daha iyi çalıştığı doğru galiba. Şuraya kadar getirdim işi.
Screenshot_20210507-103519.jpg

Ama yükü dahil etmeye kafam basmadı.
Bizim buradaki yükümüzün kaç amper çektiğini nasıl hesaplayacağız?

Şimdi biraz daha kafa yorunca gördümki yüküm şönt dirence seri bağlı. O zaman bu iki direnci toplayıp akımı hesaplaya bilirim.
Sanki birşeyler yanlış gibi ama bilemedim ya.

Screenshot_20210507-104739.jpg

Dün biraz bakındım ama konuya vakıf olmadığımdan doğru arama yaparak kaynak bulamamdım herhalde.

Bu şönt direncin formülü nedir? Mesela 0.22r direncin üzerine düşen akım nasıl hesaplanır?
Devreye nasıl bağlanır?
Referans voltajı direncin girişinden mi, çıkışından mı alınır?
Opamp ile voltajın yükseltilmesi ne için gerekli?

10181 eklentisine bak
Zorla bunu al gibi oldu Gökhan abi ama attığım ekteki 16 bit adc modülünün datasheetinin 36-37. sayfalarında şönt kullanımı gösterilmiş. Orada biraz maliyetli bir opamp var sanırım başka bir muadili kullanılarak iş çözülebilir. Ben de yakın zamanda sadece deneysel amaçlı böyle bir şey yapmak istiyorum o yüzden konu çok dikkatimi çekti.

Ekler

• ads1115.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 172
Şimdi biraz daha kafa yorunca gördümki yüküm şönt dirence seri bağlı. O zaman bu iki direnci toplayıp akımı hesaplaya bilirim.
Sanki birşeyler yanlış gibi ama bilemedim ya.

10183 eklentisine bak
Sanırım tek direnç kullanımında sıcaklık artışı bir miktar direnci değiştiriyor. Programda bu olmadığı için o eski değerden hesap yapıyor. O yüzden wheatstone, kelvin bridge gibi devrelerle birçook direnç kullanıyorlar ısınsalar bile hepsi ısınıp oran üzerinden değer hesapladıkları için sonuç neredeyse hep aynı hassasiyette kalıyor attığım datasheet de ona benzer, başka alternatif de bulunabilir tabi.

Zorla bunu al gibi oldu Gökhan abi ama attığım ekteki 16 bit adc modülünün datasheetinin 36-37. sayfalarında şönt kullanımı gösterilmiş. Orada biraz maliyetli bir opamp var sanırım başka bir muadili kullanılarak iş çözülebilir. Ben de yakın zamanda sadece deneysel amaçlı böyle bir şey yapmak istiyorum o yüzden konu çok dikkatimi çekti.
Sanırım tek direnç kullanımında sıcaklık artışı bir miktar direnci değiştiriyor. Programda bu olmadığı için o eski değerden hesap yapıyor. O yüzden wheatstone, kelvin bridge gibi devrelerle birçook direnç kullanıyorlar ısınsalar bile hepsi ısınıp oran üzerinden değer hesapladıkları için sonuç neredeyse hep aynı hassasiyette kalıyor attığım datasheet de ona benzer, başka alternatif de bulunabilir tabi.
Ben zor öğrenen biriyim. Datasheet de ingilizce.
Şemaya bakarak yaparım devreyi ama mantığını anlamam lazım. Ne yaptığını bilmeden birşey yapmanın bana hiç bir katkısı olmaz. Daha sonra başka bir devrede lazım olduğunda yine bilmiyor olurum ve en başa dönerim. Birinin bana ilmek ilmek anlatması lazım :)

1620375326900.png

Ben de tam bilgili değilim açıkçası keşke önceden yapmış olsaydım. Ama opamp kullanma sebebini sanırım anladım. 0.01 ohm koyunca formulde okunan volt değeri direkt olarak akımı vermiyor o yüzden kullanılmış sanırım. Ama biz bunu arduinoda da hesaplatıp sonucu x100 yapabiliriz hala tam anlayamadım.

10185 eklentisine bak

Ben de tam bilgili değilim açıkçası keşke önceden yapmış olsaydım. Ama opamp kullanma sebebini sanırım anladım. 0.01 ohm koyunca formulde okunan volt değeri direkt olarak akımı vermiyor o yüzden kullanılmış sanırım. Ama biz bunu arduinoda da hesaplatıp sonucu x100 yapabiliriz hala tam anlayamadım.
Opampa sıra gelmeden önce şu yükün çektiği akımı hesaplamayı bir anlayalım. Adım adım gitmek lazım. Bir önceki puzzle parçasını yerine oturtalım ki bir sonrakinin yerini tespit etmek daha kolay olsun.
Olmazsa eve geçince microcap da çizeyim ben bunu. Orada hesaplamaları filan gösteriyor.

1. Direnç üzerinde olusan gerilimi olceceksin

2. R=V/I danı Akımı formulle alacaksın.

Ek.

Gecen maks akımı ongoreceksin ornegin 10A

Atıyorum 10 gecerken direnç üzerinde 0.5v gerilim olusuyor ve 1A geçerken 0.05v gerilim olşuyor. Maks degeri göz önüne alarak opamp ile voltajı yükseltip adc ye gireceksin. Maks. 0.5 voltun var ise opamp devresinde 10x kazanç ayarlayarak 5v elde edeceksin.boylece 10A için adc den 5v, 2A için 1v okursun. Gerisini yazılımda kodlayacaksın

1. Direnç üzerinde olusan gerilimi olceceksin

2. R=V/I danı Akımı formulle alacaksın.

Ek.

Gecen maks akımı ongoreceksin ornegin 10A

Atıyorum 10 gecerken direnç üzerinde 0.5v gerilim olusuyor ve 1A geçerken 0.05v gerilim olşuyor. Maks degeri göz önüne alarak opamp ile voltajı yükseltip adc ye gireceksin. Maks. 0.5 voltun var ise opamp devresinde 10x kazanç ayarlayarak 5v elde edeceksin.boylece 10A için adc den 5v, 2A için 1v okursun. Gerisini yazılımda kodlayacaksın
Kolay anlayabilenler için güzel açıklama.
Ancak ben zor öğrenen biriyim. Anlayışım kıt benim. O yüzden detaya ihtiyacım var. Maalesef aşırı detaya...

Çok fazla detay var. Kafana takılan ne ona göre detaya girelim.

Çok fazla detay var. Kafana takılan ne ona göre detaya girelim.
Abi 21 ve 22.mesajları okuyup sorduklarımı anlatırsan, hatalı yerleri söylersen oradan kaparım bir şeyler. O kısmı anladıktan sonra opamp, adc gibi şeylere devam edebilirim ancak.

Opampa sıra gelmeden önce şu yükün çektiği akımı hesaplamayı bir anlayalım. Adım adım gitmek lazım. Bir önceki puzzle parçasını yerine oturtalım ki bir sonrakinin yerini tespit etmek daha kolay olsun.
Olmazsa eve geçince microcap da çizeyim ben bunu. Orada hesaplamaları filan gösteriyor.
Haklısın Gökhan abi sanırım ilk olarak sen max kaç voltta kaç A ölçeceksin ona göre bir şönt seçmek lazım, doğru bir ölçüm için.

O mesajlarda kendi sorunu kendin cevaplamışsın zaten :) Şönt ve yük seri bağlı ona göre de yük akımını hesaplıyorsun. Anlaşılmayan nokta hangisi? Detayda kaybolmadan en üst seviyede problemi anlamak lazım önce.

O mesajlarda kendi sorunu kendin cevaplamışsın zaten :) Şönt ve yük seri bağlı ona göre de yük akımını hesaplıyorsun. Anlaşılmayan nokta hangisi? Detayda kaybolmadan en üst seviyede problemi anlamak lazım önce.
Buradaki anlamadığım kısım benim güç kaynağım 30v 5A olacak.
Max ölçümlerimi buna göre hesaplamalıyım.
4 ohm yük bağladım, 7.10 çıktı. Bu mA mi oluyor yoksa A mi oluyor? Matematiksel işlemde kafam karışıyor.

Screenshot_20210507-132029.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back