Akü şarj cihazı arızası

orijinal

Üye
Merhabalar,
H-tronic AL800 akü şarj cihazını hatam yüzünden bozdum sanırım.

Şişmiş bir aküyü doldurayım diye düşündüm ama hata yaptım sanırım; voltaj da veriyordu, 12 volt civarlarında, sorun olmaz sandım bağladım aküyü. İlk başta sorun yok gibiydi, akü şarj cihazının ledleri yanıyordu aradan bir süre geçtikten sonra akü şarj cihazının tüm ledleri sönmüştü, ısınmıştı cihaz kokuda vardı ama bu koku cihazı aldığımda da vardı yani o koku kısmı muamma.
Söktüm kart garipti mat ve lehimler profesyonelce gibi gelmedi sanki tamir görmüş gibiydi ben cihazı sıfır satın almıştım neyse fazla uzatmayım sorun nerde olabilir acaba? Ben ledler bozulmuştur diye söktüm ama sağlammış, devrede yanmıyorlardı dışarıda yanıyorlar, sarı yanıyordu sökmedim.

kOmSdM.jpg

kOmxYh.jpg

kOmHFU.jpg

Akü, şarj cihazına aşırı yüklenmiş sanırım.
Resimler daha aydınlık ve detaylı çekilmeli. Elemanlar tam belli olmuyor.

D10 yanmış gibi.
Switch'in altındaki küçük transistörün bacağına tel atılmış. Berbat işçilik. Eğer bunu sen yapmadıysan adaptör daha önce açılmış ve tamir edilmiş. Dolayısıyla sıfır denilemez.

Girişte 1 amper sigorta var. Onu kontrol edin ilk basta.

Sigorta sağlamsa köprü diyot sonrası kapasite de voltaj varmi kac volt onu ölçün.

Yorum yapalım

D10 yanmış gibi.
Switch'in altındaki küçük transistörün bacağına tel atılmış. Berbat işçilik. Eğer bunu sen yapmadıysan adaptör daha önce açılmış ve tamir edilmiş. Dolayısıyla sıfır denilemez.
Şimdiye kadar hiç açılmadı ve sıfır olarak mağazadan satın almıştım. Böyle elektronik cihazlara gözüm gibi bakarım, nazik davranırım, düşürmemeye hatta çizmeye karşı bile dikkatli davranırım, titizim biraz bu konuda. Cihazı sıfır aldığımı sanıyordım açana ve buraya yazana kadar.

Cihazı, motosiklet için satın almıştım ve motosiklet malzemesi satan, ünlü bir yerden satın almıştım zamanında.

Dediğiniz tel sıfır olmadığını, tamir edilmiş olduğunu gösteriyor ki kart sıfır bir kart böyle mi olur mat yeşil, lehimler kötü.

Makro çekim ile ekliyorum umarım iyi çıkmıştır.

kOWzT6.jpg

kOW3V8.jpg

kOWb91.jpg

kOW7jb.jpg

kOePPQ.jpg

kOeozc.jpg

kOeVSe.jpg

kOeyXY.jpg

kOexax.jpg

Kart rezil durum da. D10'a bir taraftan bakıyorum yanmış gibi görünüyor, başka taraftan bakıyorum sağlam görünüyor. İzopropil alkol ve bir fırça ile iyice temizleyin. Ayrıca @serkan_48 in söylediği ölçümleride yaparsanız ona göre devam edilebilir.

Kart rezil durum da. D10'a bir taraftan bakıyorum yanmış gibi görünüyor, başka taraftan bakıyorum sağlam görünüyor. İzopropil alkol ve bir fırça ile iyice temizleyin. Ayrıca @serkan_48 in söylediği ölçümleride yaparsanız ona göre devam edilebilir.
Temizleyip, öyle ekleyeyim ölçüm sonuçlarıyla birlikte.
Teşekkür ederim, sağ olun.

@serkan_48
@Gokrtl

Selülozik tinerle fırçaladım kartı görselleri aşağıya ekliyorum.
Köprü diyotlar sağlam, diyot sonrasındaki 10 μF 400 V'luk kapasitör 307 VDC gerilim vermekte.

kj5I7N.jpg

kj5YIP.jpg

kj5H4Y.jpg

kj5Ohv.jpg

kj5jlx.jpg

kj5cE6.jpg

Aynı voltajın Trafonun primer kısmına ulaştığını da test et.
Eğer primerede voltaj ulaşıyorsa, sekonder tarafında voltaj ölçümü yap.
Eğer sekonder de voltaj yok ise optokuplörü test etmen gerek.
@serkan_48 benden daha iyi biliyor. Yanlışım varsa düzeltir.

Aynı voltajın Trafonun primer kısmına ulaştığını da test et.
Eğer primerede voltaj ulaşıyorsa, sekonder tarafında voltaj ölçümü yap.
Eğer sekonder de voltaj yok ise optokuplörü test etmen gerek.
@serkan_48 benden daha iyi biliyor. Yanlışım varsa düzeltir.
Benim fazla bilgim yok hocam.
Sizlere zahmet olmazsa; hangi uçları hangi kademede ölçüleceğini gösterebilrseniz ölçebilirim sonra daha da bozmamak adına.
Teşekkür ederim.

Benim fazla bilgim yok hocam.
Sizlere zahmet olmazsa; hangi uçları hangi kademede ölçüleceğini gösterebilrseniz ölçebilirim sonra daha da bozmamak adına.
Teşekkür ederim.
@serkan_48 i beklemeni tavsiye ederekten şu resimdeki gibi ölçeceksin. Burası primer olmalı. Kırmızı o değilse yanındaki bacaktır. Multimetrenin AC kademesinde ölç burayı.

20211105_174731.jpg

1636124210807.png

1 ile işaretlediğim diyotu ölçebilirsin.
anladığım kadarı ile ürün ısınarak bozulmuş. büyük bir aküye falan mı bağladın.
2 ve 3 ile işaretlediğim sorun çıkarması muhtemel diğer parçalar....

Bence onu beklerken optokuplörü ölç. Vakit kazanırsın. Optoyu ölçmek için yerinden sökmen gerek. Multimetrenin diyot kademesinde ölçeceksin. Ölçümü kolay. Buradan anlatması bana zor ama youtube a optokuplör sağlamlık testi yazarsan bir sürü video çıkıyor.
Optokuplörün iç yapısı şöyle;
images (6).jpeg

@Endo35+
Bazı parçaları ölçmeyi bilmiyorum mesela o 3 numaralı trafonun giriş ve çıkışları oluyor tam bilmiyorum yani. Bir de o trafo kokuyor ama ben bu cihazı alırken de koku vardı.

Ben bozuk, şişmiş bir aküyü 12 volt. 9 Amp bir aküyü doldurmak hatasında bulundum. Regülatör uçları birbirine kaynamış; aküyü şişirmiş, bir hayli de ısıtmıştı, bu aküyü sağlamken de dolduruyordum, akü bozulunca doldurmamalıydım.

@Gokrtl

Sökeyim birazdan denerim ölçmeyi.

Sağ olun.

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back