Akü şarj cihazı arızası

Merhabalar.

Bu noktada dc blok kondansator de 310 volt olması buraya kadar olan sigorta köprü diyot kısmının sağlam olduğuna işarettir.

Ancak resimlerde göremediğim kısım bu blok kondansatorde bekleyen voltajı trafoya anahtarlayan eleman ve kontrolcuyu göremiyorum. Ya self osilator var yada göremediğimiz bir parça sağlıyor.

Girişteki iki kondansatorun ortasındaki sogutucunun altında ne var?

Trafoyu multimetre ile kontrol edemeyiz. Ancak kısa devre gibi omaj görürüz. Trafoyu anahtarlayan elemani bulursak gate sinyalini izlemek lazım.

Yer neresi nereden katiliyorsunuz? Antalya ise beraber kontrollerini yapalım.

Herseyi tamamlayıp çıkış dc voltaji da okurmusunuz kac volt?

Değiştir, optoyu da yerine tak bir deneme yap. Ama dikkat et optoyu ters takma.
Trafo yu ölçmeye gerek yok mu artık? Parçayı temin edince yerine lehimlerim, optokuplörün şeması kartta var sanırım yuvarlak nokta kısmını belirtmişler dikkat ederim, sağ olun.

@Endo35+
@Gokrtl

Optokuplör sağlam, 1 nolu diyot kısa devre olarak arızalı gözüküyor.

1 nolu diyotu devre üzerinde, sökmeden ölçtüm.
kjOzLs.jpg

Vay be nokta atışı yapmışım...

@serkan_48 , @Gokrtl :cool::katil1::katil2::dans2:

@serkan_48
Öncelikle nazik mesajınız, davetiniz, ilginiz için teşekkür ederim. Ben İzmir'deyim keşke yakın olsaydık.

Evet ben görmüştüm ama ne olduğunu bilmiyordum o parçanın, dediğiniz gibi soğutucunun altında 8 bacaklı bir parça var.

Ben zamanında indirimdeyken 35₺'ye satın almıştım bu cihazı demek ondan indirim yapmışlar fakat müşteriyi kandırmak bu.

kjXfch.jpg

@serkan_48
Öncelikle nazik mesajınız, davetiniz, ilginiz için teşekkür ederim. Ben İzmir'deyim keşke yakın olsaydık.

Evet ben görmüştüm ama ne olduğunu bilmiyordum o parçanın, dediğiniz gibi soğutucunun altında 8 bacaklı bir parça var.

Ben zamanında indirimdeyken 35₺'ye satın almıştım bu cihazı demek ondan indirim yapmışlar fakat müşteriyi kandırmak bu.

kjXfch.jpg

Aha İzmir mis. İhale @Endo35+ sende kaldı. :katil1:

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back