AM radyo vericileri ne kadar güçlü?

User

You

Uploaded image

Ekran goruntusu SDR alicisinda frekanslari isgal eden yayinlari gosteren bir web sitesine ait. Kirmiziok ile gosterdigim bolgede frekansi 22 Mhz den 18Mhze dogru tarayan bir verici var.

ChatGPT

Görüntüde gösterilen frekans spektrumunda, kırmızı okla işaretlenmiş bölgeyi inceleyerek 22 MHz'den 18 MHz'e doğru tarayan bir vericiye işaret ettiğinizi görüyorum. Bu tarama, genellikle bir sinyalin frekans süpürme (sweep) veya tarama (scan) işlemi sırasında görülür.
Bu tür bir tarama işlemi, çeşitli nedenlerle yapılabilir:
  1. Spektrum Analizi: Belirli bir frekans aralığındaki sinyallerin tespiti ve analizi için kullanılır.
  2. Radar Sistemleri: Radar sistemleri, belirli bir frekans aralığını tarayarak hedefleri tespit edebilir.
  3. Haberleşme Sistemleri: Belirli frekans aralıklarında yayın yapan cihazlar, kanal taraması veya spektrum kullanımı gibi işlemler gerçekleştirebilir.
  4. Test ve Ölçüm: Elektronik cihazların test ve kalibrasyonu sırasında frekans taramaları yapılabilir.
Eğer bu taramanın kaynağı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, sinyalin frekans spektrumunda nasıl davrandığını ve spektrum üzerindeki etkilerini daha detaylı analiz etmek gerekebilir. Bu tür analizler için özel yazılımlar ve analiz araçları kullanılabilir.

İlk fırsatta bir daha yayın yapmaya çalışacağım.

RF prenseslerim.

20240607_221337.jpg

BFR65 7Mhz de çalısacak gibi görülüyor.

Son düzenleme:
İlk fırsatta bir daha yayın yapmaya çalışacağım.

RF prenseslerim.

BFR65 7Mhz de çalısacak gibi görülüyor.
çalışır ama bu rf transistörler statik elektriğe aşırı duyarlı oluyor ve asla içini kırıp açmayın veya aşırı akımdan patlarsa vs. ortamdan uzaklaşın. bu transistör özelinde bilmiyorum ama genellikle berilyum içeriyor ve çok toksik bir malzeme.

aslında tek irf510 ile 12 voltta 5-6W seviyesinde RF güç almak mümkün.

Son düzenleme:
72Mhz STM frekansı 10'a bölününce 7.2 Mhz'e kitlendim.

3.6 Mhz uygun mu?

Edit

Pardon ya anten boyu kısalsın istemiştik.

Elimde artık transistörüm olduğuna göre 14.4 - 18.00 - 24Mhz frekanslar da denenebilir.
24Mhz denenirse anten boyu 12.5m olacak ve dikey yapamasam da benim balkona yatay anten cekebilirim.

Son düzenleme:
bu pahalı transistörlere kıymadan önce basit irf510 ile 5w bir çıkış katı yapmak daha pratik olmaz mı ? çünkü transistör çok ucuz ve çok fazla uygulama örneği ve şema mevcut.

gördüğüm kadarıyla bunlar hep vhf bandı transistörler. mantık olarak daha düşük frekanslarda sorunsuz çalışması gerekiyor ama uygulama örneği bulmadan transistörün giriş ve çıkış empedanslarını uydurup osilasyonsuz ve verimli bir çıkış katı yapmak epey uğraştırabilir.

14.4 Mhz tank devresi kurup olabilecek en düşük duty de transistörü enerjileyeceğim.
Bizim sistemler devrini kapatıp internet dünyasına geçilince tüm cihazlar hurdaya gitti. Yedek parçaları çöpe giderken bir kaç tanesini almıştım.

Fiyatlarına baktım gerçekten pahalılar ama yanarlarsa da üzülmem.

SRFE013P hakkında bilgi var mı sende?

2N1893 de varmıs elimde.

Son düzenleme:
14.4 Mhz tank devresi kurup olabilecek en düşük duty de transistörü enerjileyeceğim.
Bizim sistemler devrini kapatıp internet dünyasına geçince tüm cihazlar hurdaya gitti. Yedek parçaları çöpe giderken bir kaç tanesini almıştım.

Fiyatlarına baktım gerçekten pahalılar ama yanarlarsa da üzülmem.

SRFE013P hakkında bilgi var mı sende?

2N1893 de varmıs elimde.
baktım ama hiçbir bilgiye ulaşamadım. ürün var ama bilgi yok.

şu katalogta bile listelenmemiş. belki military bir ürün olabilir.

Transitorun giriş empedansını anlatmış. Çıkışıda anlatsa süper olurdu. :)

rf güç katı yapmak ne zormuş.
osilatör çıkışını anteni söküp 50 ohm dirence bağlayınca uçlarında 0.5 volt ölçüyorum.
Radyo 80 dbu gösteriyor.
çıkışına bir kat daha koydum. 50 ohm uçlarında 2 volt ölçüyorum.
Radyo hala 80 dbu gösteriyor.
Anten boyu 8 metre. Osilatör 10240 khz e ayarlı.
10 miliwatt güç ile 2000 3000 km sinyal gönderenler nasıl yapıyor bu işi.

Bence baska dinamiklerinden yararlaniyor olabilirler. Motorsuz kanatli ucuranlarin, termik yakaladiklarinda done done yukselmesi gibi bir sey olabilir.

Bence baska dinamiklerinden yararlaniyor olabilirler. Motorsuz kanatli ucuranlarin, termik yakaladiklarinda done done yukselmesi gibi bir sey olabilir.
Boş zamanım çok gecede yayın yapıyorum gündüzde 200 metre gidiyor sadece. :)
Online sdr sitelerinede bakıyorum. Hiç bir şey yok .:)

Anten bu isin kalbi sanirim.

Elinde amplifikator var fakat hoparlor yoksa ses cikartamazsin.

Boş zamanım çok gecede yayın yapıyorum gündüzde 200 metre gidiyor sadece. :)
Online sdr sitelerinede bakıyorum. Hiç bir şey yok .:)
Online yayin yapan sitelerin antenlerinin oldugu yer onemli degil mi? Yani anten neredeyse sen sinyalini oraya ulastirmak zorundasin. Dunyayi komple dinleyebilen bir seyler var mi bilemiyorum,

rf güç katı yapmak ne zormuş.
osilatör çıkışını anteni söküp 50 ohm dirence bağlayınca uçlarında 0.5 volt ölçüyorum.
Radyo 80 dbu gösteriyor.
çıkışına bir kat daha koydum. 50 ohm uçlarında 2 volt ölçüyorum.
Radyo hala 80 dbu gösteriyor.
Anten boyu 8 metre. Osilatör 10240 khz e ayarlı.
10 miliwatt güç ile 2000 3000 km sinyal gönderenler nasıl yapıyor bu işi.
işin sırrı verimli bir anten ve bu antene enerjiyi kayıpsız aktarabilmek. bunları yapabilmek için de elinde basit de olsa bir vna olması lazım.

ayrıca 10mw ile 2000-3000 km sünyal göndeenler bunu dijital modlarda yapıyor. yani insan kulağının-klasik bir radyonun duyamayacağı kadar düşük seviyeler bunlar. ama CW ile 5w gibi güçlerle 1000-1500km uzaktan kendi sesini duymak mümkün. burada da atmosferik şartlar çok fark ediyor.

doğru zamanda atmosferik açıklık yakaladığında bu küçük güçler ile uzağa gidebilirsin:

Online yayin yapan sitelerin antenlerinin oldugu yer onemli degil mi? Yani anten neredeyse sen sinyalini oraya ulastirmak zorundasin. Dunyayi komple dinleyebilen bir seyler var mi bilemiyorum,
kimse tek noktadan dünyayı komple dinleyemez. gece ve gündüz farkından dolayı bandlar kapanıp açılıyor. bir de güneş aktivitesine göre bu oranlar değişiyor.

işin sırrı verimli bir anten ve bu antene enerjiyi kayıpsız aktarabilmek. bunları yapabilmek için de elinde basit de olsa bir vna olması lazım.

ayrıca 10mw ile 2000-3000 km sünyal göndeenler bunu dijital modlarda yapıyor. yani insan kulağının-klasik bir radyonun duyamayacağı kadar düşük seviyeler bunlar. ama CW ile 5w gibi güçlerle 1000-1500km uzaktan kendi sesini duymak mümkün. burada da atmosferik şartlar çok fark ediyor.

doğru zamanda atmosferik açıklık yakaladığında bu küçük güçler ile uzağa gidebilirsin:
Bu haritayi nasil cikartmislar acaba, sanki uzun yillarin emegi var icinde .

Yukaridakiler sanirim Khz skalalari.

Degilmis Khz, Mhz

This map shows real-time radio propagation from stations operating on 11 bands between 1.8 and 54 MHz in theamateur radio service. The display shows worldwide activity from the last 15 minutes and is automatically updated about every minute. JavaScript must be enabled to use see the real-time graphics.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back