AMERİKADAN KAHVE MAKİNESİ NASIL KULLANILIR

2sulo_

Yeni Üye
AMERİKADAN KAHV MAKİNESİ GETİRDİM ÜZERİNDE 120V 60Hz 1300W YAZIYOR SİZCE NASIL BİR DÖNÜŞTÜRÜCÜ KULLANMAM GEREKİYOR BUNU UCUZA MAL EDEBİLİR MİYİM?

Araba aküsü büyüklüğünde bir trafo ile kesin çözüm mümkün.

Makine içi açılırsa daha hafif yol bulunabilir. Devre kartı modifiye edilir, rezistans değişir. Cihaz dıştan aynı görünümde olur. Bunun maliyeti en az yeni bir kahve makinesi almak gibidir. (İşçilik, hizmet bedeli..)

Son düzenleme:
AMERİKADAN KAHV MAKİNESİ GETİRDİM ÜZERİNDE 120V 60Hz 1300W YAZIYOR SİZCE NASIL BİR DÖNÜŞTÜRÜCÜ KULLANMAM GEREKİYOR BUNU UCUZA MAL EDEBİLİR MİYİM?
Attiginiz linkte 220V cihazlari 110V'ta calistirir yaziyor. Size tersi lazim. Bunu almayin. Sizin almaniz gereken model su :

Cok ozel bir alet degilse, mesela siradan filtre kahve makinesi gibi bir seyse Turkiye'den yenisini almak daha ucuz. Ancak binlerce dolar degerinde bir makine ise modlamaya deger, yoksa koy kenara dursun. Yoksa 500 TL ye filtre kahve makinesi var. KAhven ve kagidin iyiyse tadi makine ile ilgili degil zaten.

muhtemelen elektronik kontrollüdür girişinde de smps varsa çalışmaz bile çalışsa bile önce hangisinin tuşuna basılırsa diğeri patlar :katil2:
Seri bagli olunca ikisi de acilmadan calismaz ki, patlamaz bence. Ikisini de acik birakip fisten acip kapatiriz biz de. :D

Adam ciddi soru sordu, biz de makara yapiyoruz. Neyse, @2sulo_ arkadasim, eger makine cappuccino, pabuccihino, fittiricihino gibi garip garip isimli tum italyan iceceklerini yaparim diyebilen becerikli bir alet degilse ki fiyati da tuzlu olmali hic ugrasma. Git A101'den filtre kahve makinesi al 499 TL'ye kullan. Kahven kaliteli olsun yeter. Ya da 5000 TL verip 220V / 110V cevirici alacaksin.

O güce uygun trafo baya pahalı olur. Ben olsan seri diyot bağlayıp denerdim. Eğer çalışmazsa da yenisini alırdım.

O güce uygun trafo baya pahalı olur. Ben olsan seri diyot bağlayıp denerdim. Eğer çalışmazsa da yenisini alırdım.
Icinde resistans disinda elektronik devre icin SMPS vardir, yarm dalga bile olsa 220V bozmaya yeter. Oyle elektrikli ocak gibi basit bir sey olsa 15 bin km tasimazdi herhalde yaninda.

Yarım dalga doğrultulmuş 220V şebekenin RMS değeri 155 V gibidir. Buna göre düşünmek lazım. 120V luk bir cihaz, 155 V bağlayınca bozulur mu bozulmaz mı?

Yarım dalga doğrultulmuş 220V şebekenin RMS değeri 155 V gibidir. Buna göre düşünmek lazım. 120V luk bir cihaz, 155 V bağlayınca bozulur mu bozulmaz mı?
Guc V2/R ise ve R sabitse bozulur. Tam iki kat guc uygulaniyor bu voltaj farki le.

Seri bagli olunca ikisi de acilmadan calismaz ki, patlamaz bence. Ikisini de acik birakip fisten acip kapatiriz biz de. :D

Adam ciddi soru sordu, biz de makara yapiyoruz. Neyse, @2sulo_ arkadasim, eger makine cappuccino, pabuccihino, fittiricihino gibi garip garip isimli tum italyan iceceklerini yaparim diyebilen becerikli bir alet degilse ki fiyati da tuzlu olmali hic ugrasma. Git A101'den filtre kahve makinesi al 499 TL'ye kullan. Kahven kaliteli olsun yeter.
aklıma gelen seneryo şu idi eğer kontrol kısmı için trafo kullanılmışsa ikisi de standby odunda açıkken önce rezistansını devreye alanın üzerinde düşen gerilim azalacagından diğerinin üzerine aşırı voltaj düşüp patlatır diye düşündüm eğer smps varsa muhtenelen anahtarlama anları senkronize tutamayacağı için çalışmaz

çözüme gelince ürün çözüme değer mi o önemli
uygun çözüm bir ototrafo sardırmak olacaktır (bu trafoda galvanik izolasyon olmaz ama primer ve sekonder için ortak sargı kullandıgından maliyeti daha dusuk olur ) onun dışında bir inverter çözüm olabilir tam sinüs olmasına gerek yok modifiye sinüs de iş görecektir (tabi içerisinde ac motor felan yoksa )

daha farklı çözümler için cihazın iyice incelenmesi sökülmesi bakılması gerekir eğer rezistans değiştirilebiliyor ise gerisi daha ucuza çözülebilir

Son düzenleme:
ama peak voltajı hala 310 volt olacaktır bu komponentlere zarar vermez mi mesela girişte varistör kullanmış olabilirler , seçtikleri mosfetin voltaj dayanımını düşük seçmiş olabilirler ayrıca smps in girişindeki doğrultma kondansatoru tam dalgaya göre hesaplanmıştır yarım dalgayı doğrultamaz

aklıma gelen seneryo şu idi eğer kontrol kısmı için trafo kullanılmışsa ikisi de standby odunda açıkken önce rezistansını devreye alanın üzerinde düşen gerilim azalacagından diğerinin üzerine aşırı voltaj düşüp patlatır diye düşündüm eğer smps varsa muhtenelen anahtarlama anları senkronize tutamayacağı için çalışmaz

çözüme gelince ürün çözüme değer mi o önemli
uygun çözüm bir ototrafo sardırmak olacaktır (bu trafoda galvanik izolasyon olmaz ama primer ve sekonder için ortak sargı kullandıgından maliyeti daha dusuk olur ) onun dışında bir inverter çözüm olabilir tam sinüs olmasına gerek yok modifiye sinüs de iş görecektir

daha farklı çözümler için cihazın iyice incelenmesi sökülmesi bakılması gerekir eğer rezistans değiştirilebiliyor ise gerisi daha ucuza çözülebilir
Bende oyle dedim zaten. Oradan buraya kadar getirdigine gore degecek bir sey olmali yoksa niye tasisin. Degiyorsa trafo sardirabilir ya da su 5 bin tl ye satilan hazir 220 / 110 ceviricilerden alabilir. Tersinin linkini atmis, pek anlamiyor saniyrum elektronikten.

Bu durumda kendinin modlamsi pek olasi degil. Ancak 10 - 15 bin TL lik falan bir makine olacak ki gozden cikarmayip bir cevirici alsin. O da alternatif makine Turkiye de daha ucuza bulunabiliyorsa onu bile yapmayabilir cunku o trafolar korkuncbagiriyor, gece gece kaynak makinesi gibi ses cikarir. Cekilmez.

Ben böyle bir robot süpürgeyi çevirdim 220'ye.
Sadece şarj aleti 110V olarak üretilmiş zaten başka bir bağlantı elemanı yok.
Baktım 110 trafo pahalıya gelecek smps'in içini açtım internetten baktım çıkış 12V'muş kafama göre 12V2A bir adaptör buldum soketini kestim lehimledim uydurdum çalışıyor aylardır.

İçinde DC ile çalışan bir yapı varsa uydurulur ama içerde AC110 birşey varsa trafo şart.

Ben böyle bir robot süpürgeyi çevirdim 220'ye.
Sadece şarj aleti 110V olarak üretilmiş zaten başka bir bağlantı elemanı yok.
Baktım 110 trafo pahalıya gelecek smps'in içini açtım internetten baktım çıkış 12V'muş kafama göre 12V2A bir adaptör buldum soketini kestim lehimledim uydurdum çalışıyor aylardır.

İçinde DC ile çalışan bir yapı varsa uydurulur ama içerde AC110 birşey varsa trafo şart.
1500W'lik resistans var. :D

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back