Osiloskop probu 10x kademesi

132kHz

Aktif Üye
Osiloskop problarında standart 1 x ve 10 x var malum
Öncelikle 10x ölçüm ve 1 x ölçüm arasında genlik dışındaki farklar nelerdir mesela osiloskobun giriş empedansı nasıl etkilenir osiloskopun max giriş voltajı 400 volt dersek 400 volt altında hep 1 x de mi kulllanmamız gerekir yoksa 10 x kullanmamız gereken durumlar var mı ?
Son olarak doğrulamak amaclı soruyorum düz mantık 400v max inputlu bir osiloskopla 10 x prob modundayken max 4000 volta kadar olçüm almamızda bir sakınca yoktur değil mi ?
(İzolasyon sıkıntıları olabilecek yarıiletkenleri delebilecek bir voltaj sonuçta ama olçüm alınamayacak ise neden 10 x probu var diye de düşündürtüyor)

(Ölçmek istediğim dönüştürücünün çıkışı boşta iken 500 v uzerine çıkıyor şirketin osiloskobu da max 400volt giriş kabul ediyor )

Son düzenleme:
Sorunun cevabını osiloskobun probu verdi etiketine baktıgımda 10x de 600 v peak yazıyor 1 x de 200v peak ayrıca bant genişliği de 10x de 100 mhz 1x de 6 mhz anladıgım kadarı ile peki 10 x modunu ne amaçla kullanıyoruz bant genişliğimizi arttırmak için mi

Bir de 1 dolar civarına aldıgım çin malı prob ile denedim 1x modunda bnc yi multimetre ile olçtüğümde 400v civarı bir deger aldım 10 x ile olçüm yaptıgımda ise 200v civarı bir değer aldım bu nasıl olabilir probun dandikliği mi ?

Osiloskopların giriş empedansı standart olarak 1 MΩ dur. Yüksek bant genişliğine sahip osiloskoplarda girişlerin empedansı 50 Ω olarak da yapılandırılabiliyor. Yani osiloskop, kendi giriş empedansını bağlanan probun X ine göre değiştirmez. Voltaj dayanımı da sabittir.

10X probun yaptığı değişiklik, seri bir 9 MΩ direnç ekleyerek giriş empedansını 10 MΩ seviyesine çıkarmak. Bir de yüklemeyi azaltarak bant genişliğini arttırmak.

Osiloskopların giriş empedansı standart olarak 1 MΩ dur. Yüksek bant genişliğine sahip osiloskoplarda girişlerin empedansı 50 Ω olarak da yapılandırılabiliyor. Yani osiloskop, kendi giriş empedansını bağlanan probun X ine göre değiştirmez. Voltaj dayanımı da sabittir.

10X probun yaptığı değişiklik, seri bir 9 MΩ direnç ekleyerek giriş empedansını 10 MΩ seviyesine çıkarmak. Bir de yüklemeyi azaltarak bant genişliğini arttırmak.
Yani bu durumda diferansiyel prob veya yuksek voltaj probu olmadan yapacagım bir olçümde osiloskop yanacaktı iyi ki düz mantık ile ilerlemedim :)
Bu durumda sorumu şöyle değiştirmek istiyorum 1x modunu ne zaman kullanırız low pass filtre amaçlı mı yoksa başka avantajları var mı
Probun devreye minimum etki yapmasını isteriz sonuçta yazarken de aklıma geldi daha once stajda probu dokundurdugumda değişen bir devre ile uğraşmıştım ozaman bu 10 x modunu kullanmıştım ama kullanmaya kullanmaya koreliyor unutuyor insan

Bir de probu multimetre ile okudugumda 10 x zayıflatma yapmamasının sebebi multimetrenin giriş empedansının 1 megaohmdan yüksek olması doğru mu yorumluyorum ?

Eğer ünlü markaların akıllı problardan bahsedersek, bunlar osiloskobun girişini yapılandırabilir. X i de değiştirir, giriş empedansını da değiştirebilir. Aslındı şimdi aklıma geldi, bazı pasif osiloskop problarının BNC sinde de pinler oluyor ve bu pinlere dayanarak da osiloskop ilgili girişi 50 Ω dan 1 MΩ a geçirebiliyor. Ama basit bir prob açısından düşünürsek, probun X i osiloskop girişini etkilemez.

1x modunun kullanım amacı, düşük genlikli sinyal ölçmek. Bunun da bedeli bant genişliği. Eğer 10X ile düşük genlikli sinyal ölçersen, çok daha fazla gürültülü olur ölçüm, çünkü 10X prob takılı iken, osiloskop sinyali 10 kat yükseltir, bu arada gürültü de 10 kat yükselir.

10x probun canlı ucunu multimetre ile ölçersen 9 MΩ gibi bir direnç ölçmen lazım. Ölçmüyorsan bir sorun var demektir.

Eğer ünlü markaların akıllı problardan bahsedersek, bunlar osiloskobun girişini yapılandırabilir. X i de değiştirir, giriş empedansını da değiştirebilir. Aslındı şimdi aklıma geldi, bazı pasif osiloskop problarının BNC sinde de pinler oluyor ve bu pinlere dayanarak da osiloskop ilgili girişi 50 Ω dan 1 MΩ a geçirebiliyor. Ama basit bir prob açısından düşünürsek, probun X i osiloskop girişini etkilemez.

1x modunun kullanım amacı, düşük genlikli sinyal ölçmek. Bunun da bedeli bant genişliği. Eğer 10X ile düşük genlikli sinyal ölçersen, çok daha fazla gürültülü olur ölçüm, çünkü 10X prob takılı iken, osiloskop sinyali 10 kat yükseltir, bu arada gürültü de 10 kat yükselir.

10x probun canlı ucunu multimetre ile ölçersen 9 MΩ gibi bir direnç ölçmen lazım. Ölçmüyorsan bir sorun var demektir.
Olçtüm 9 megaohm
400v olan yere takıp bnc tarafında multimetre 1000v kademesşndeyken 200 v okuma nedenim de muştimetrenin de o kademede giriş empedansının 9 megaohm olması ozaman (değerleri yuvarladım )

Özet olarak
1 x modundayken devreye yük oluyor bant genişliğimizi de kaybediyoruz ama çözünürlüğümüz yüksek oluyor gürültülere yükseltme yapmıyoruz(unit in probunda max vp-p de düşüyor) 10 x modundayken çözünürlüğümüzden kaybediyor parazıtleri de yükseltiyoruz ama bant genişliğimiz artıyor ve devreye etkimiz azalıyor
Her iki durumda da skopun max voltajının üstüne çıkamıyoruz

osiloskopla çok yüksek frekanslı ve probun yaratacağı etkilerden kaçınarak ölçüm yapmak istiyorsan direkt bnc kablo ile bağlarsın ve dahili 50ohm sonlandırıcıyı seçersin ya da harici 50 ohm da tercih edilebilir. bir osiloskopta alabileceğin en yüksek band genişliğine bu şekilde ulaşırsın.

osiloskop probeları en doğru ölçümden ziyade ölçüm noktasına en az etkiyi-yükü yapmayı hedefler.

500 mhz gibi yüksek frekanslı probler sabit 10X olarak geliyor.

800 euroluk 500mhz tektronix probe :

bir de bu konu şurada epey detaylı tartışılmış :

Probun da maksimum voltajını aşamıyoruz.
Çin malı dandik prob yazmamıs ama unitinkiyle aynı ise aştım kalici bir hasar olur mu yoksa olçum hatası mı olur sadece (kalıcı hasar da olsa önemli değil gerçi çinden dso150 ile aldıgım 1 dolarlık prob)

Çin malı dandik prob yazmamıs ama unitinkiyle aynı ise aştım kalici bir hasar olur mu yoksa olçum hatası mı olur sadece (kalıcı hasar da olsa önemli değil gerçi çinden dso150 ile aldıgım 1 dolarlık prob)
probe içinde bi kaç tane ufak kapasite var bunların maks voltajı aşılırsa delinip kısadevre edebilir - değeri değişebilir - açık devre olabilir. yani her türlü beklenmedik sonuç oluşabilir.

1714038918478.png

Benim Agilent DSO9104A ile gelen problar Agilent'in kendi üretimi değildi. Alman PMK firmasının problarını fason olarak marka basmışlar. 500 MHz, sabit 10:1 prob

1714039312496.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back