Amfi amper hesabı

Bu da mıncıklamak istersen diye MicroCap Çizimi :D

100w şema3.png

Ekler

• 100w şema.cir
    21.1 KB · Görüntüleme: 168
Şema daha düzgün dürüyor. Ama yapısal bloklar birbirine geçmiş durumda. Her bir blokun birbirinden iyi ayrılması lazım. Üç blok var:

1) Girişteki fark yükselteci (BC556 lar)
2) Çıkış katı sürücüsü (BD139)
3) Çıkış katı

Şu mesajdaki şemanın çok benzeri sendeki devre. O tarzda çizersen bloklar da tam olarak belli olur:

Tamam abi. Vaktim kalmadı. Yarına halledeyim.

@taydin abi tip41'li şema ile benim şemayı karşılaştırdım. Birbirine çok benzemesine rağmen ciddi farklar var.
Acaba iki şemayı da ayrı ayrı çizip simule ettirip doğru çalışanın üzerinden mi yürüsek?
Benim şemaya göre devre çalışıyor.(100r dirençlerin yanmasını saymazsak)
Tip41'li şemayı daha önce test etmediğim için durumunu bilmiyorum.

Demek istediğim o şemadaki blok yapısına göre senin şemayı çiz. O yapıda olmayında sinyal akışı belli olmuyor.

Ondan sonra karşılaştırırız ve hangisi tasarım olarak daha iyi görmeye çalışırız, simule de ederiz.

Bu gün biraz internetteki şemaları inceledim. Bendeki tasarımın çalışmasına rağmen kesin hatalı olduğuna kanaat getirdim.
Çünkü internetteki şemaların 99%'u aynı. Sadece transistörler değişiyor.
Yerine göre bazılarında eleman fazlalaşıyor bazılarında ise azalıyor. Ama genel kalıp hep aynı.
O yüzden aşağıya resmini ekleyeceğim şemayı çizerek önümüzdeki zaman diliminde baskısını yapacağım.
Tabi MicroCap de taydin abi ile gerekli mıncıklamaları yaptıktan sonra.
Resimdeki Transistörlerin tanesi 30tl civarı olduğundan ben yine 2sc5200 leri kullanmayı planlıyorum. Tabi uyumluluklarını kontrol ettikten sonra.

100W HiFI power Amplifier Sanken Circuit chart.png

İyi kalite ampli sadece kaç watt olduğu ile ilgili değildir.
Ben bu aşamada sizin 100W gücünde bir ampli yapmanızdan ziyade iyi kalite ses elde edebilmeniz için basitten başlayarak ilerlemenizi önerebilirim.
Kaynaklarda sıklıkla rastlanılan 2SC5200 ve 2SA1945 li ampli devreleri bulunmaktadır.
Bu transistörler yıllardır bazı markalarda kullanılmıştır. Her bir marka aynı transistörleri kullanmalarına rağmen yapım teknikleri doğrultusunda kendilerini kanıtlamış beğeni kazanabilmişlerdir.
Aynı transistörü kullanan A markası ile B markası arasında oldukça fazla fiyat farkı bulunabilmektedir.
Sonuçta bu transistörlerle elde edilebilecek çıkış gücü 50-60W civarı olsa da, bu denli yüksek güç asla kullanıcılar tarafından tercih sebebi olmamıştır. Yani A firmasına 1000$ fiyat verilmişse B firması aynı transistörleri kullanmasına rağmen 3000$ gibi fiyatla satılabilmektedir. Halbuki her iki ürünün de çıkış güçleri aynıdır.
İşte buradaki kalite unsuru iyi kalite ampli yapım teknikleri ile anlatılmış olup, forumda bu tekniğin anlaşılabilmesi için LM1875 li örnek ampli tasarımı yapılmıştır.
Bu konuyu inceleyip yapım tekniklerini az da olsa uygulayabilirseniz, o zaman kademe kademe daha yüksek güçlü tasarımlara girebilir, her tasarımda karşılaştığın sorunları çözdükçe bir adım daha ileri gidebilirsin.
Şu an Üzerinde çalıştığım Dever Darlikton tip142/147 transistörlerden amfi yapmaya çalışıyorum Amfi şeması Alt kısımda bu şema hakında ki düşünceleriniz nedir saygılar

Ekler

• 100w_tip142_tip147-450x318.jpg
    100w_tip142_tip147-450x318.jpg
    39 KB · Görüntüleme: 160

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back