Entegre AB sınıfı.

Besleme 62V 2.27A = 140w

Çıkış 100w ise 40w ısıya dönüşüyor. Ancak 100C olan soğutucu değil entegre...

Son düzenleme:
Şimdi şönt ile ölçümü tekrarlayalım. 0.47 Ω şönt takılı iken 573 mVrms veriyoruz. Yük 4 + 0.47 = 4.47 Ω

Toplam çıkış gücü 80.76 W

Kaynaktan çekilen akım 1.92 A

1590266022737.png

Şönt üzerindeki voltaj 2.027 Vrms

a.png

Toplam çıkış voltajı 19.002 Vrms

b.png

Bu durumda şöntten ve dolayısıyla yükten geçen akım:

2.027 / 0.47 = 4.312 Arms

Toplam çıkış gücü:

P = 19.002 * 4.312 = 81.93 W

AP525'in bulduğu güç 80.76 W, şönt ile bulunan güç 81.93 W

Bence yapılabiliyorsa 3 ayrı frekansta yapılmalı.
100Hz 1Kilo hz ve 10 kilo hz.
Böylece 3 katı güç alınabilmelidir :D

3 katı güç alınmasının TEK YOLU, her üç frekans da aynı olacak ve aralarında faz farkı olmayacak. Böyle olunca da bunların toplamı zaten tek sinyalin 3 katı ve çıkış da haliyle 3 katı olur.

Ama frekanslar farklı ise üç katı olmaz. Sinyallerin toplamı olan sinyal uygulanmış olur ve ortaya çıkan toplamın RMS değeri belirler alınacak gücü.

AP525 iki tane sinüs uygulayabiliyor. Mesela önce 200 mVrms, 1 kHz tek sinüs ile deneyelim. Çıkış gücü 10.89 Wrms

1590267886055.png

Şimdi de 200 mVrms iki tane sinüs verelim. Birisi 1 kHz diğeri 2 kHz. Çıkış gücü 6.31 Wrms. Yani güç azalmış bu durumda.

1590268027805.png

Mesela 200 mVrms beyaz gürültü veriyorum, ki bunda BÜTÜN frekans bileşenleri var :) Çıkış gücü 0.17 Wrms :D

1590268261882.png

Sizin iddialarınıza göre her bir frekans ayrı bir güç üretmesi gerekirdi.
Bu nedenle ters sayıyorsunuz. Kafa üstü mü düştünüz. Dön de saayy dön de saaay :D

Bu durumda bir müzik içerisindeki tüm frekansları toplarsak alınacak güç artacak mı azalacak mı?

İşte bu yüzden senle tartışmıyorum artık. Bu ölçümün seni haksız çıkardığını farketmiyorsun bile! Ne kadar uğraşsam uğraşayım, bir ay senin için ölçüm yapayım hiçbir şey değişmez. İki kelime oyunu, iki dalga hadi bakalım dön başa. Benim buna vaktim yok.

Gelelim frekans tepkisine. Oldukça kötü! Sebebine gelince, girişe 100 nF lık kuplaj kondansatörü konmuş ve böylece alçak frekans tepkisinin içine edilmiş.

1590270776292.png

Bunun şemasını birisi çizmiş mi diye bakıyorum ama yok sanki. Şemasını çıkarayım bunun oradan devam edelim.

Şu şemayı buldum. Genel olarak örtüşüyor ama her değeri de kontrol etmedim. Mesela köprü diyot ve filtre kondansatörleri yok bu şemada.

1590273436671.png

Girişteki DC kuplaj kondansatörü de 1 µF imiş. Yani sorun o değil. Aşağıda feedback bölücüde yer alan 22 µF olabilir.

Bir başka fark da 680 Ω altındaki kondansatör 22 µF yerine 47 µF. Bu kondansatörün görevi DC'de kazancı 1'e düşürmek. Aslında 47 µF yaparak düşük frekans tepkisinin iyileştirmeye teşebbüs etmişler. Ama gene de çok kötü.

Bir de şuna inanmayacaksınız :) Oradaki 47 µF kondansatör devrede TERS BAĞLI idi :katil2:

Elimdeki ikinci devreye baktım, onda da ters bağlı. Şimdi düzelttim, ama hiç fark yaratmadı desem yeridir.

Girişteki 1 µF ve 22 k direnç bir high pass filtre oluşturuyor. Acaba o mu zayıflatıyor alçakları diye düşündüm. Ama simulatörde bakınca ondan da olmadığı görülüyor. 100 Hz de bu high pass filtrenin neredeyse hiç zayıflatması yokken, gerçek devrede sinyal maksimum seviyeye göre 20 dB aşağıda.

1590275140701.png

Başka aklına birşey gelen var mı? :D

Kaynak empedansınız yüksek ise 22k giriş empedansınızda ROLL-OFF frekansınız yüksek olacaktır.
Mümkünse kaynak empedansınızı 600 ohm gibi yapmalısınız.

Kaynak empedansı 20 Ω

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back