Muhtemelen yeterince soğutamıyorsun o voltajda. Bir de 4 Ω yük kullandıysan hepten haşlamışındır garibanı :D

Datasheet'te maksimum güçler için zaten şu voltajlar kullanılmış:

4 Ω yüke 100 W için ±29 V
8 Ω yüke 100 W için ±40 V
Hocam o kadarda çömez değilim ya :katil2: :katil2: :katil2: :katil2: Sıksaydın kafama daha iyiydi:katil1::katil1::katil1::katil1::katil1::katil1::katil1:

evet hocam aynen oyle 8 ohm 100 watt hoparlör de bağlıydı dedim hoparlördee giti ama o kalmış

Ama işte ne kadar büyük soğutucu koyarsan koy, direkt entegrenin üstüne ne kadar hava üflesen de, entegrenin içindeki çip ile entegrenin dış yüzeyi arasında bir ısıl direnç var. Sonra entegrenin arka yüzeyi ile soğutucu yüzeyi arasında da bir ısıl direnç var. Bu ısıl dirençleri nasıl elimine edeceksin? Edemezsin herhalde ve bunlar her zaman bir darboğaz olacak. O yüzden voltajı sınırlamak gerekiyor.

Bakalım ben de burada AC ile deneyeceğim. Distorsiyon, arka plan gürültü ve SNR bundan nasıl etkilenecek merak ediyorum :)

Bu entegre AB sınıfı değil miydi? D sınıfı testleri nereden çıktı?

Bu modülün beslemesinde de bir tuhaflık var. Entegre simetrik besleniyor ama tek köprü diyot kullanılmış ben mi yanılıyorum?

Tek AC kaynaktan simetrik besleme elde eden devreye benziyor. Eğer öyle ise kötü bir besleme devresine sahip.

TDA7293-Amplifier-Board-100w-Digital-Audio-Power-Amplifier-TDA7293-Single-Channel-Amp-Board-Parallel-Mono-TDA7293.jpg

Bu modülün beslemesinde de bir tuhaflık var. Entegre simetrik besleniyor ama tek köprü diyot kullanılmış ben mi yanılıyorum?

Tek AC kaynaktan simetrik besleme elde eden devreye benziyor. Eğer öyle ise kötü bir besleme devresine sahip.

TDA7293-Amplifier-Board-100w-Digital-Audio-Power-Amplifier-TDA7293-Single-Channel-Amp-Board-Parallel-Mono-TDA7293.jpg
Köprü diyotun artı ve eksi uçlarına simetrik giriyor gndyi de direk kartın gnd yoluna bağlıyorsun.

Evet öyle. @Mr_YAMYAM abi herhalde benim PAM8610 devresi incelememden bahsetti. PAM8610 Class D bir amfi.

Orta uçlu trafo lazım. Ancak o şekilde tek köprü diyot ile simetrik voltaj elde edilebiliyor.

1590535267829.png

TDA7293 Class AB çalışıyor abi. C veya D moda geçmiyor hiçbir zaman.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back