Amplide transistor ve mosfet kullanimi

Bir gün hifi sistem yapmaya koyulursam ilk yapacağım şey lineer bir mikrofon alıp sistemi ortamda test etmek olacak.

Ben de bir süredir bir ölçüm mikrofonu araştırıyorum. Audio Precision'un ölçüm mikrofonları var ama fiyatları binlerce dolar. Aşağıdaki mikrofonun çok önerildiğini okudum forumlarda:

Bu mikrofonun zaten frekans tepkisi çok düzgün, ama buna ilave olarak üretici, frekans tepkisinin idealden nasıl saptığı ile ilgili bir kalibrasyon dosyası da veriyormuş! Yani satın alıyorsun, firmanın sitesine mikrofonun seri numarasını giriyorsun, siteden TAM OLARAK o mikrofonun ölçüm ve kalibrasyon dosyasını indiriyorsun. 100 dolar gibi bir fiyata benim için yeterince doğruluğa sahip bir ölçüm yapabileceğim.

Sanırım yüzdenin çok düşük olmasının sebebi sadece THD'nin ölçülmüş olması. Halbuki spektruma bakınca, frekans azaldıkça başka birçok frekans bileşenlerinin gürültü tabanını -40 dB ye kadar çıkardığı görülüyor. Eğer mümkün ise THD+N hesaplatabilirsin. O görünen spektruma göre THD+N son derece kötü çıkması lazım.

Düşük frekanslarda gürültü gibi görünen şey aslında FFT'nin kendi gürültüsü. Simülasyon süresini kısa tuttuğum için düşük frekanslarda yeterince veri toplayamıyordu. Aynı devrenin hiçbir şeyini değiştirmeden sadece simülasyon süresini uzatınca:

1602949624321.png

Gürültü analizini ayrıca yapmak gerekiyor. Pp-amp'ın, transistörlerin falan gürültü değerlerin SPICE modelinde doğru sağlanmış olduğunu kabul edersek sonuç şu:

1602950153840.png

@ckocagil açıklamalar ve dosya için teşekkürler
@taydın teşekkürler.
Bu mikrofonun bu kadar pahalı olmasına sebep mikrofonun kasasıyla(dış yüzey kapsülün hesabı vs ) ilgisi olabilirmi?

Aslında madem mikrofon hariç sistem hazırsa aynı test ortamında aynı mikrofonu farklı kapsüllere koyarakta test edilebilir.

@ckocagil açıklamalar ve dosya için teşekkürler
@taydın teşekkürler.
Bu mikrofonun bu kadar pahalı olmasına sebep mikrofonun kasasıyla(dış yüzey kapsülün hesabı vs ) ilgisi olabilirmi?

Birçok ayrıntı var AP nin mikrofonları ile ilgili. O ayrıntıların hepsinin ne anlama geldiğini ben de bilmiyorum. Mesela ölçüm hatası çok düşük (en fazla 1 dB idi yanlış hatırlamıyorsam). Ama benim için bu çok önemli değil. Zaten Dayton EMM-6 için kalibrasyon dosyası da geliyor, o yüzden yeterince hassas ölçüm yapabilirim diye düşünüyorum.

Böyle bir mikrofon ile örneğin bir hoparlörün akustik testlerini yapabilirsin. Hata birkaç dB de oluversin :)

Ben de bir süredir bir ölçüm mikrofonu araştırıyorum. Audio Precision'un ölçüm mikrofonları var ama fiyatları binlerce dolar. Aşağıdaki mikrofonun çok önerildiğini okudum forumlarda:

Bu mikrofonun zaten frekans tepkisi çok düzgün, ama buna ilave olarak üretici, frekans tepkisinin idealden nasıl saptığı ile ilgili bir kalibrasyon dosyası da veriyormuş! Yani satın alıyorsun, firmanın sitesine mikrofonun seri numarasını giriyorsun, siteden TAM OLARAK o mikrofonun ölçüm ve kalibrasyon dosyasını indiriyorsun. 100 dolar gibi bir fiyata benim için yeterince doğruluğa sahip bir ölçüm yapabileceğim.
@taydin mikrofon 69 USD, kalibrasyon dosyasına ayrı 100 USD (Birde 40 USD civarı kargo su var bunun) toplam 200 Dolara mı mal oluyor bu mikrofon

Bu arada bu kanalı yeni keşfettim Adamın mükemmel atölyesi ve yeterince parası da var.
Bu videoda kendi yaptığı kabinleri test ediyor
(Açıklama kısmında download edilecebilecek REW yazılımı var)

Son düzenleme:
@taydin mikrofon 69 USD, kalibrasyon dosyasına ayrı 100 USD (Birde 40 USD civarı kargo su var bunun) toplam 200 Dolara mı mal oluyor bu mikrofon

Kalibrasyon dosyası için para verilmiyor diye biliyorum. Sadece mikrofon parası, kargo ve Türk gümrüğünün tırtıkladığı parayı veriyorsun.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,895
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back