AMS1117 çıkış sorunu ve altenatifleri

elektroboard

Aktif Üye
Merhabalar.
Üzerinde çalıştığım bir tasarimda 3.3v ihtiyacı için AMS1117 kullandım. Ancak gerekli kapasiteleri eklemiş olmama rağmen çıkış voltajı 3.5 v a kadar tırmanıyor. Ve çıkış sabit değil. Bu da analog işlemlerde sorun oluşturuyor. Osilaskopla bakıyorum ama herhangi bir anormallik göremedim. Sizce sorun ne olabilir. Alternatif olarak tlv1117 mi kullanmaliyim? sorun ams1117 de olabilir mi?

5-6 volt verin bakalım olacak mı? Bu arada çıkışta elektrolit kondansatör var mı? Yüksek değerli kondansatörler de çıkışta az da olsa artırabilir.

Ben de tam tersi bir durum yaşıyorum. 4.4 voltu 3.3 volta regüle etmeye çalışıyorum. 3.1 ile 3.0 volttan yukarı çıkmıyor. 4.4 volt lipo voltajı ve oynama şansım yok. Pin to pin dropout voltajı daha düşük olan çip önerisi istiyorum.

Merhabalar.
Üzerinde çalıştığım bir tasarimda 3.3v ihtiyacı için AMS1117 kullandım. Ancak gerekli kapasiteleri eklemiş olmama rağmen çıkış voltajı 3.5 v a kadar tırmanıyor. Ve çıkış sabit değil. Bu da analog işlemlerde sorun oluşturuyor. Osilaskopla bakıyorum ama herhangi bir anormallik göremedim. Sizce sorun ne olabilir. Alternatif olarak tlv1117 mi kullanmaliyim? sorun ams1117 de olabilir mi?
Voltajı skop ile ölçmeyi denemeyin. Çünkü skop 8 bit. Skop voltaj dalgalanmasını gösterse de voltajı dijital multimetre daha doğru ölçer.

Voltajı skop ile ölçmeyi denemeyin. Çünkü skop 8 bit. Skop voltaj dalgalanmasını gösterse de voltajı dijital multimetre daha doğru ölçer.
Teşekkürler. Ben olcumlerimi multimetre ile yapıyorum.ancak ripil gibi tuhaf bir durum var mı yokmu bunu görmek adına analog osilaskobumla da çıkışa baktım.

Ams1117 için 10v giriş çok mu yüksek demek istiyorsunuz?
Olasılık olarak düşünüyorum. Çünkü 10 volttan 3.3 volta düşürmek oldukça fazla gibi geldi bana. Ben son projemde 6 volt kullandım diye 1117-5 volta düşürüp PIC besledim Sistemde olan 5 volttan da 1117-3.3 ile de RF kiti besledim. Sorun olmamıştı.

Ancak gerekli kapasiteleri eklemiş olmama rağmen çıkış voltajı 3.5 v a kadar tırmanıyor. Ve çıkış sabit değil.

Bana göre bu ancak çakmaların çakması, en düşük kalite Çin malı ürünlerde olabilecek birşey. Entegrenin içindeki referans voltaj çok kötü herhalde.

AMS1117 nin orijinal üreticisinin datasheet verilerine göre çıkışı 3.3 V olan bir komponentin çıkış voltajı en fazla ± 50 mV sapabilir. Yükdeki değişimine bağlı olarak da voltaj en fazla 13 mV çökebilir.

1680205285700.png

Olasılık olarak düşünüyorum. Çünkü 10 volttan 3.3 volta düşürmek oldukça fazla gibi geldi bana. Ben son projemde 6 volt kullandım diye 1117-5 volta düşürüp PIC besledim Sistemde olan 5 volttan da 1117-3.3 ile de RF kiti besledim. Sorun olmamıştı.
Aslında 10v yüksek değil. Ancak datasheette çıkış kapasitoru olarak 22uf tantal tavsiye edilmiş. Ben seramik kullandım. Sorunun kaynaginin bu olacağını düşünmüyorum ama ek bir bilgi vermek istedim

Bana göre bu ancak çakmaların çakması, en düşük kalite Çin malı ürünlerde olabilecek birşey. Entegrenin içindeki referans voltaj çok kötü herhalde.

AMS1117 nin orijinal üreticisinin datasheet verilerine göre çıkışı 3.3 V olan bir komponentin çıkış voltajı en fazla ± 50 mV sapabilir. Yükdeki değişimine bağlı olarak da voltaj en fazla 13 mV çökebilir.

23133 eklentisine bak
İlginç olan voltaj çökmesi yok tam tersine artması var .

Genel olarak konuşacak olursak, 3.3 V çıkış voltajına sahip AMS1117 nin çıkışındaki voltaj 3.3 den büyükse, şu üç olasılık vardır:

1) AMS1117 içindeki pass transistör arızalanmıştır ve giriş voltajı regülasyonsuz olarak çıkışa sızıyordur.

2) AMS1117 içindeki referans üreteci berbattır.

3) Devrede hata vardır ve başka bir voltaj kaynağı ile AMS1117 nin çıkışı çakışıyordur.

Bence en olası sorun 2

Ben de tam tersi bir durum yaşıyorum. 4.4 voltu 3.3 volta regüle etmeye çalışıyorum. 3.1 ile 3.0 volttan yukarı çıkmıyor. 4.4 volt lipo voltajı ve oynama şansım yok. Pin to pin dropout voltajı daha düşük olan çip önerisi istiyorum.
AMS1117 yerine bir LDO regülatör kullanmalısınız. AMS1117-3.3V için iletim voltajı 1.3V'a kadar çıkabiliyor. Piyasadaki klon çipler düşünüldüğünde 1.5 volta kadar çıkabileceğini bekleyebiliriz.

1680206101272.png

Bu durumda en az 4.8 volt giriş sağlamak lazım. Zaten kendi testlerinde 4.8 volt kullanılmış.
1680206068122.png

Genel olarak konuşacak olursak, 3.3 V çıkış voltajına sahip AMS1117 nin çıkışındaki voltaj 3.3 den büyükse, şu üç olasılık vardır:

1) AMS1117 içindeki pass transistör arızalanmıştır ve giriş voltajı regülasyonsuz olarak çıkışa sızıyordur.

2) AMS1117 içindeki referans üreteci berbattır.

3) Devrede hata vardır ve başka bir voltaj kaynağı ile AMS1117 nin çıkışı çakışıyordur.

Bence en olası sorun 2
1) giriş voltajı 10v olduğu için ben de bu olasılığı pass geçiyorum

2) muhtemel sorun bu olsa gerek

3) devrede başka bir voltaj kaynağı olmadığı için bu kismida olası bulmuyorum.

Yarın yapmam gereken ilk iş daha fazla güvendiğim başka bir 1117 ile eskisini degistirmek olacak.

AMS1117 yerine bir LDO regülatör kullanmalısınız. AMS1117-3.3V için iletim voltajı 1.3V'a kadar çıkabiliyor. Piyasadaki klon çipler düşünüldüğünde 1.5 volta kadar çıkabileceğini bekleyebiliriz.

23135 eklentisine bak

Bu durumda en az 4.8 volt giriş sağlamak lazım. Zaten kendi testlerinde 4.8 volt kullanılmış.
23134 eklentisine bak
O zaman hemen hemen pek çok devrede ihtiyacımiz olan 3.3v için fiyat / performans oranı yüksek bir kaç alternatif üzerine konuşsak güzel olur.

Son düzenleme:
Ben @fide 'nin gönderisi için yazmıştım ama sizin probleminizle ilgili olarak ben de 10V-3.3V çevrimini lineere bir regülatörle yapmak taraftarı değilim.

Datasheet 15V'a kadar giriş voltajı demiş ama lineer bir regülatörle bu kadar büyük düşüm yapmak hem enerji verimi hem de ısı açısından iyi fikir değil. AMS117'nin yaygın kullanımının iki sebebi var bence.
1- Kolay bulunuyor, küçük ve nispeten ucuz
2- Yüksek akım destekliyor (1A).

İkinci neden aslında iki tarafı keskin bir bıçak. 750 mA akım altında 10V-3.3V düşüşünü yaptınız diyelim. Lineer bir regülatör voltajı düşürürken 5W gücü ısıya çevirerek harcamak zorunda. Bu da ısıdan kurtulmak çin ekstra önlemler almak zorunda olacaksınız demek.

Giriş 10V olarak sabitse:
a. Çıkışdaki ripple önemli değilse:
Bir tane DC-DC buck çevirici regülatör kullanarak 3.3V elde edin.
b. Çıkıştaki ripple düşük olsun istiyorsanız:
Önce bir DC-DC buck çevirici regülatör kullanarak 5V (ya da kullanacağınız lineer regülatöre göre daha da aşağı) seviyesine düşürün. Sonra lineer regülatörle 3.3V'a indirin.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,894
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back