Anakart Tamiri

Maxwelll

Yeni Üye
Katılım
19 Ağustos 2023
Mesajlar
3
Herkeze merhaba. Asus rog strix g531gu model laptopum var ve anakartında kısa devre oluştu. İçini açtığımda 2 adet mosfetin kısa devre olduğunu ve bir tane ne olduğunu anlayamadığım bir komponentin de zarar gördüğünü fark ettim, fakat internet üzerinde bu parçaları aradığımda bulamadım. Bu komponentleri Türkiye'den veya yurtdışından sipariş edebileceğim herhangi bir web sitesi var mı? Nereden temin edebilirim? Herkeze iyi forumlar.
 

Ekler

  • Görsel 1.jpeg
    Görsel 1.jpeg
    121.9 KB · Görüntüleme: 84
  • Görsel 2.jpeg
    Görsel 2.jpeg
    106.3 KB · Görüntüleme: 83
Öncelikle anakartın devre şemasını araştır google ile. Bulabilirsen, komponentlerin ne olduğunu tam olarak belirleyebilirsin. Eğer devre şeması bulunamıyorsa o zaman biraz dedektiflik yapmak lazım. Mesela "4c06b mosfet" diye aratırsan, MOSFET için uygun ürünler çıkıyor. Diğer komponentin model numarası okunmuyor. İnternette anakartı araştırırsan belki bir yerde ayrıntılı resimler vardır, oradan model numarasını belirleyebilirsin.
 
Senin devrenin board görünümü aşağıdaki gibi olmalı. Arızalı parçarın nereye denk geldiğini işaretlersen parca ismi bulunabilir.

1692473764158.png
1692473784438.png
 
Cevaplarınız için teşekkür ederim. 4C06B mosfetini bulamadım, onun yerine 4C06N mosfeti kullanabilir miyim. Bu konularda biraz tecrübesizim. Uyumlu mosfetleri nereden bulabilirim, hangi mosfeti önerirsiniz?
 
Cevaplarınız için teşekkür ederim. 4C06B mosfetini bulamadım, onun yerine 4C06N mosfeti kullanabilir miyim. Bu konularda biraz tecrübesizim. Uyumlu mosfetleri nereden bulabilirim, hangi mosfeti önerirsiniz?
parçayı bulmak yerine önce o mos neden yanmış onu bulun değişitirince sorunun çözülmesi hiç olası değil.
kısa devre veya aşırı yüklenen bir parça olmalı mosun önünde.
 
Arıza mosfetle ilgili olmayabilir

Asus kart ile benzer durumu yaşadım.
Bir güç hattında kısa devre vardı. Tabi mosfet de kısa devre görünüyor.
Mosfeti sökerek dışarıda ölçtüm aslında mosfette kısa devre yokmuş. Şemalar programlar yardımıyla uzun çabalar sonucunda pch köprüsünün arızalı olduğu ortaya çıktı. Aslında ilk bakılacak oymuş. Eski kartlarda Güney köprüsü olarak geçiyor

Bu pch köprüsü entegreyi sökmek özel maharet ve ekipman gerekiyor. Yenisini Çin'den alıp takarım diye düşünüyordum.

Sonunda sıcak hava ile hafif kuvvetle entegre yerinden çıktı. Pcb üzerindeki yollar kalktı. Kart çöp oldu. Kartı ikiye böldüm yedek parça gibi saklıyorum

Çin'den uyumlu bir mainboard aldım i7 yerine i5 olarak. Bu kartı sorunsuzca yerine takabildim. Bilgisayar çalışıyor. Satıcı dürüst çıktı. Termal macun ve display kablosu da koymuş. Kablo olmasaydı kart versiyonu nedeniyle ekrandan gelen kablo takılamayacaktı.
 
Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,794
Mesajlar
99,069
Üyeler
2,466
Son üye
Emrecan24

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back
Top