Asus GTX 750 Ti Strix OC grafik kartı arıza bulma

Bilmem kaç katlı PCB. Şema olmadan zor iş. Belki youtube'da filan tamir edenlerin tecrübesi ile parça değiştire değiştire pratik şekilde çözmek daha mantıklı.

Konunun tamamını incelerseniz, şema gösteren bir program kullanıyoruz. Sorun benim bilgimin çok az olması, takip etmekte zorlanıyorum. Tecrübesi olan biri bir bakışta elektriği sağlayan, transform eden tüm parçaları bulup "evet şurayı ölçelim" diye dalabiliyor mevzuya. Ben ise onu demeyi öğrenmeye çalışıyorum.

cevdetfaikosman

Kıdemli Üye
Konuyu başından beri takipteyim. Hatta o programı buradan öğrenip kurdum denedim.

Lakin sana Schematic çizim lazım. Onu bulabilirsen işin biraz kolaylaşır.

Aşağıdaki gibi...
1636223421957.png

Son düzenleme:
Konuyu başından beri takipteyim. Hatta o programı buradan öğrenip kurdum denedim.

Lakin sana Schematic çizim lazım. Onu bulabilirsen işin biraz kolaylaşır.

Aşağıdaki gibi...
14389 eklentisine bak

Direkt asus gtx 750ti oc strix'in şemasını hiçbir yerde bulamadım ama genel bir 750ti schematicsini buldum. Lakin bana şuan çok karışık geliyor öğrenesiye kadar :) bu pdf iş görür mü?

Ekler

• GTX750-P2010-base-qs1.pdf
    897.6 KB · Görüntüleme: 82

Sercan

Kıdemli Üye
Bir heves çevredeki tek aktarcımıza gittim ama Reçine var mı dediğimde, o ne baharat mı dediler. Yarın çarşıya inip alacağım. Daha sonra reçineyi tüm karta sıkarak mı bakayım yoksa sadece şüpheli alanlara mı?

Bir de ben bu olayın mantığını tam anlamamışım sanırım, mosfetler falan halihazırda çalışırken kendi kendilerine bozuk olmasalar da ısınıyorlar. Bozuk olan parça onlardan önce mi ısınıyor yani?

Aktar onu çam sakızı diye de bilebilir.

Reçine de aşağıdaki gibi bir şey olmalı, isim ile bilemezse fotoğraf gösterterebilirsin.

MOSFET'lerin ısınması normal. Önemli olan kendi ne kadar ısındıkları. Bazı ekran kartlarında MOSFET'lerin üzerinde soğutucuya ısıl temas sağlayan termal pedler olur. Yani bazen soğutulmaya bile ihtiyaç duyabilirler. O nedenle ısınması tek başına bir sorun değil, doğru soğutuluyor mu ya da ısı MOSFET'in dayanabileceği sınırlar içinde mi ona bakmak lazım.

Sercan

Kıdemli Üye
Bu şema birebir aynı olmadığından doğrudan işe yaramaz ama dolaylı yoldan fikir verir. Muhtemelen referans şema.

Mesela FBVDDQ voltajını bulamamıştık. Burada aynı isimle o voltajın ne olması gerektiğini söylemiş ki bu bizim ölçtüğümzün doğru değer olduğunu gösteriyor. Yani tahminimiz doğruymuş.

1636225442131.png

Bu PDF her 750'yi içeren genel bir şema olabilir mi? Benimki 75W ile çalışan GM107 çipli, adı geçiyor en üstte.

low mosfette 1.5v ölçtük de, söktüğüm bobine gelen voltaj 8.5v idi. Haliyle aslında FBVDDQ 8.5v ölçmüş olmuyor muyuz? Yoksa 8.5v gelen bobinden 1.5v mu çıkacak?

Sercan

Kıdemli Üye
Bu PDF her 750'yi içeren genel bir şema olabilir mi? Benimki 75W ile çalışan GM107 çipli, adı geçiyor en üstte.
Bu şema birebir aynı olmadığından doğrudan işe yaramaz ama dolaylı yoldan fikir verir. Muhtemelen referans şema.

Evet referans derken bunu kast ettim.

low mosfette 1.5v ölçtük de, söktüğüm bobine gelen voltaj 8.5v idi. Haliyle aslında FBVDDQ 8.5v ölçmüş olmuyor muyuz? Yoksa 8.5v gelen bobinden 1.5v mu çıkacak?

1.5 V yazınca aklımda FBVDDQ değeri olarak o kalmış. Bu sebeple yanılmışım.

Evet bu voltaj da çok fazla duruyor ama yük olmadığın mı böyle onu da bilmiyorum. Bobini söktüğümüz için yük de ortadan kalkmış oluyor.

Sonuca odaklanmak gerekirse, bobinden sonraki yerde her ne oluyorsa FBVDDQ voltajını kısa devre ediyor. Bu sorun çözüldüğünde bu voltajlar düzelecek mi göreceğiz.

Açıkçası şu an giriş gerilimindeki 18 V ve diğer yüksek değerler ile ilgili durumun sorun olup olmadığını bende bilmiyorum.

Açıkçası şu an giriş gerilimindeki 18 V ve diğer yüksek değerler ile ilgili durumun sorun olup olmadığını bende bilmiyorum.

Regülatör söküldükten sonra olduğu için, muhtemelen takınca düzelir.

Ben bu kartı büyük ısı tabancasıyla ve ısı ölçemeden ısıtmıştım önceki mesajlarda görünen. Muhtemelen o sırada çipe zarar verdim diye düşünüyorum ama bir ümit reçine temin edip, bir şeylerin ısınmasını görmeye çalışacağım.

Bu arada tekrar sorayım gözden kaçtı sanırım, kartın tamamına mı yoğunlaştırayım reçineyi? Yoksa zaten çalıştğını bildiğimiz yerlere yapmasam da olur mu.

Sercan

Kıdemli Üye
Bence ön ve arka taraftaki GPU ve VRAM civarındaki küçük kondansatörlere odaklanmalısın. Aşağıdaki mesajda fotoğrafı olan sarı alanlar. Çünkü bunlar dışında bir arıza varsa, arızayı bulsan bile elinden bir şey gelmez.

Sercan

Kıdemli Üye
Tabi benim bütün arıza tespitindeki kurgum bobinden sonra FBVDDQ hattında kısa devre ölçtüğünü söylemen üzerine kurulu.

Yani bir yerde kısa devre var ve güç katında (MOSFET'lerde) gerilim oluşuyorsa, MOSFET'lerin oluşturduğu bu enerjiyi o kısa devre yapan parça üzerinde harcaması gerekir. Bunu da elektrik sobası gibi ısınarak yapar. Neyin ısındığını bu sebeple bulmaya çalışıyoruz.

Test ederken çok uzun zaman geçeririrsen patlayıp çatlayabilir. Ona da dikkat etmek gerek.

arızayı bulsan bile elinden bir şey gelmez.
Olsun, tamir edemesem de gece rahat uyurum. Tamir etmekten ziyade, bulması daha keyifli geliyor :)

2.Aktar da reçine/çam sakızının ne olduğunu bilmeyince etraftaki çamları didikleyip topladım kendimce. Şimdi ön ve arkada dandik havyamla yoğunlaştırmaya çalışacağım. Gözümden kaçarsa diye de video çekeyim.

Topladığım ağaçlardan mı neden bilmiyorum, videolardaki gibi yoğunlaşmıyor hepsi havaya gidiyor beyaz dumanın. En son ramlerin üzerine koydum reçine parçasını, üzerine havya bastım çook çok az belli belirsiz beyazlaştı, videolardaki gibi olmadı. Odada hava akımı falan da yok ama, neden böyle oldu anlamadım

Sercan

Kıdemli Üye
Daha önce de söylediğim gibi bu işi ben de tecrübe etmediğim için bilemiyorum. Belki de elektronik sigaraya benzeyen aparat bu yüzden vardır.

Sercan

Kıdemli Üye
Rosin diyorlar ama Türkçesinde kavram karmaşası var gibi.

cevdetfaikosman

Kıdemli Üye
Görüntü olarak arap zamkına benziyor. Ben bunu ebru yapımında kullanıyordum. Ama sizin kullanma amacınızı anlayamadım.

Ondan alayım ben çok işlevsel gözüktü gözüme :)

Alamadı, aliexpressten getirtmek lazım sanırım yine bir ay bekleyeceğiz.

Bir de ben kart üzerinde voltaj ölçerken, nasıl olsa gpu ısınmıyor zarar görmez diye uzun süre elektrikte beklettiğim oldu kartı. Eğer kısa devre yapan ürün bozulduktan sonra birdaha ısınmıyorsa, hiçbir komponent ısınmayabilir

Sercan

Kıdemli Üye
Yanlış hatırlamıyorsam o hat 10 A güç verebiliyordu. Bu da yaklaşık 15 W güç demek. Bir yerde harcanması lazım.