Asus GTX 750 Ti Strix OC grafik kartı arıza bulma

ckocagil

Aktif Üye
Reçine ben tavsiye etmiyorum... Krem formundaki flux varken (piyasadaki herhangi bir çakma "amtech") çok kullanışsız. Alkolde çözülmüş reçine fazla dağılıyor, bütün boardu yapış yapış ediyor. Ultrasonik temizleyiciniz varsa bilemem tabi.

Faydası olur mu bilmiyorum ama şu bilgileri de farkettim.

Kartın aynı şekilde buradaki pwm ve çevresinde de elektrik yok 5v geliyor sadece. Ve bu durumun (yani vramleri besleyen üstteki tek fazlı bölge ve gpu'nun altındaki bölge) aynısı 560ti kartta da var. Eğer bu arızayı bulursam, onu da tamir etmiş olacağım muhtemelen.
Ama elektrik yolunu takip ettiğimde alttaki akım olmayan 2.yer sanki gpu'dan sonra çalışıyor gibi gözüküyor.

750'de gpu hafifden ılıklaşıyor
560'da gpu çok sıcak bir hale geliyor soğutucu koyarak ölçüm yapıyorum

750deki alanlar

1636385210506.png

Aynı bölgeleri elektriksiz 560

1636385285961.png

Ekler

• 1636385157812.png
    1636385157812.png
    317.9 KB · Görüntüleme: 53
Reçine ben tavsiye etmiyorum... Krem formundaki flux varken (piyasadaki herhangi bir çakma "amtech") çok kullanışsız. Alkolde çözülmüş reçine fazla dağılıyor, bütün boardu yapış yapış ediyor. Ultrasonik temizleyiciniz varsa bilemem tabi.

Selamlar, yanlış anladınız sanırım reçineyi flux niyetine kullanmıyorum, yoğunlaştırıp kısa devre bulmak için saçlarına ak düşürmeye çalıştım PCB'nin.

lersmooth

Yeni Üye
@Spectral Fiend
Merhaba,
Ben de sizin gibi bu konulara meraklı biriyim, tüm konuyu okudum. Aklıma laptop anakartlarını tamir ederken kullandıkları voltaj enjeksiyonu geldi. Ekran kartında da böyle bir şey uygulanabilir mi acaba?

Konuya büyük bir sabırla sizin hevesinizi kırmadan cevap yazan ustalara teşekkürler.

Kıdemli Üye
Bir heves çevredeki tek aktarcımıza gittim ama Reçine var mı dediğimde, o ne baharat mı dediler. Yarın çarşıya inip alacağım. Daha sonra reçineyi tüm karta sıkarak mı bakayım yoksa sadece şüpheli alanlara mı?

Bir de ben bu olayın mantığını tam anlamamışım sanırım, mosfetler falan halihazırda çalışırken kendi kendilerine bozuk olmasalar da ısınıyorlar. Bozuk olan parça onlardan önce mi ısınıyor yani?
Evet, kısa devreye düşmüş devreler de arızanın, nokta atışı bulunabilmesi için voltaj enjeksiyonu yöntemi kullanılır.

Yanlız nerede ne yaptığınızı, bilmeniz lazım ezbere devreye voltaj verilmez .
Hangi komponente ne kadar voltaj ve kısıtlı akım verileceğini bilmeniz lazım.

Son düzenleme:
@Spectral Fiend
Merhaba,
Ben de sizin gibi bu konulara meraklı biriyim, tüm konuyu okudum. Aklıma laptop anakartlarını tamir ederken kullandıkları voltaj enjeksiyonu geldi. Ekran kartında da böyle bir şey uygulanabilir mi acaba?

Konuya büyük bir sabırla sizin hevesinizi kırmadan cevap yazan ustalara teşekkürler.

Selamlar,

Şehir değiştirerek taşındığım için hem malzemelerden hem forumdan uzak kaldım. Geç cevap için kusura bakmayın. Evet dediğiniz gibi çoğu tamir videosunda belli bir noktadan, gidilen yola doğru voltaj vererek diğer parçaların çalışıp çalışmadığı kontrol ediliyor genelde. Benim enerji kaynağım olmadığı için o işlemi yapamadım. En son reçine ile ile üzerine buğu oluşturarak yapıp bulayım dedim, videolardaki gibi bembeyaz bir duman elde edememiştim. Şuanda da enerji kaynağı alıp işlemlere devam edecek bir bütçem bulunmadığından bir süre projeyi rafa kaldırdım.

Kıdemli Üye
Çakmak gazı, termal kağıt ta ısınan parçaların tespitinde kullanılan diğer yöntemlerdir.

Hatta hiç malzeme yoksa, devreye 5 sn süre ile enjeksiyon voltaj verilir. Daha sonra voltaj kesilir elle yoklama yöntemi ile ısınan parça bulunur.

Son düzenleme:

Sercan

Kıdemli Üye
Bütün bunlardan sağlıklısı bir tane termal kamera edinmek. UNI-T'nin 690B diye bir modelini kullanıyorum ama sanıyorum orijinal model ismi bu değil. Bu işlerle uğraşılacaksa kesinlikle tavsiye ederim.