antarticada nasıl toprak hattı çekilir ?

Radyo vericilerinin bazılarında toprağa kazı çakmak yerine havada duran metal plakayı toprak yerine kullanıyorlarmış.
Çok aradım ama ayrıntılı bir resim bulamadım.
O plakanın yüzey alanı nasıl hesaplanıyor acaba?

1715288090190.png

eskiden tv anteni kuran veya yayın netliği için yön ayarı yapanların bulutlu havalarda çarpıldığını biliyorum. alçaktan geçen küçük enerji yüklü bulutların deşarjına yoruyorlardı. bazı telekom teknisyenlerinin bu tür olaylardan saika diye bahsettiklerine de şahit oldum. bilmiyorum, bu tür hava olaylarının sık yaşandığı yerlerde kablolu şemsiyeler iş'e yarayabilir belki.

Ben de antene (anten diregine) dokundugum icin cok carpildim. Cunku Lambali TV lerde ic sase sebeke potansiyelinde olurdu. Balun vs olmasina ragmen anten konnektorune dokundugumuzda carpilirdik. Haliyle catida antenle ugrasirken de carpilirdik. TV deki kacaktan kaynaklaniyor.

Uzay gemisinde/uzay istasyonunda statik elektrik cok vahim. Surekli yuklu parcacik bombardimanina maruz arac cok fazla statik elektrikle yuklenir.

Aracin uzayla es potansiyelde olmasi lazim. Mesela iki arac kenetlenecekse potansiyellerinin esitlenmesi lazim.

Bunun icin adamlar plazma olusturup yukleri uzaya bosaltiyorlarmis.

statik yükü dağıtmak için bazı yerlerde polonyum-210 (evet bildiğimiz polonyum) kullanılıyor uzayda neden kullanmamışlar bilemedim. static eliminator diye geçer

aslında dünyanın da elektriksel potansiyali sıfır değil. ama hepimiz aynı potansiyalde olduğumuz için bu etkiyi hissedemeyiz. marstan dev bi kablo çeksek acaba aradaki fark kaç volt çıkar ? gerçi ay daha yakın.

aslında dünyanın da elektriksel potansiyali sıfır değil. ama hepimiz aynı potansiyalde olduğumuz için bu etkiyi hissedemeyiz. marstan dev bi kablo çeksek acaba aradaki fark kaç volt çıkar ? gerçi ay daha yakın.
Yani demek istiyorsun ki abi, benim multimetre de gordugum, voltaj kademesindeki sifir sadece bir kabulden baska bir sey degil. daha dogrusu, voltaj kademesinde olctugum degerler sadece bir kabulun eseri, bir referans olayindan baska bir sey degil

Burada "bir akım geçiyorsa, orada elektrik devresi tamamlanıyor demektir" varsayımının da doğru olmadığını hatırlamak lazım. Elektrik yükü bazında düşünürsen, negatif yüklü olan bir cisimden pozitif yüklü olan bir cisme akım akar ve akım tek yönlüdür, geri dönüşü yoktur.

Yer yuzu ile gokyuzu bile ayni potansiyelde olmadigindan habire yildirim ve simsekler oluyor.

Ay ile Dunya arasinda dehset potansiyel farki vardir.

Peki bu potansiyeli nasil olceriz?

Peki bu potansiyeli nasil olceriz?

Şöyle olabilir mi? Belli bir elektrik yüke sahip bir metal küre hazırlarız. Mesela x Coulomb. Sonra da dünyaya getiririz onu ve toprağa temas ettirip deşarj eğrisini gözlemleriz. Sonra da aynı şeyi ayda yaparız.

bi de ''yıldırım topları'' mevzuu var. bu ateş topu ya da ateş küreleri dedikleri şey. var mı bilgisi olan?

bi de ''yıldırım topları'' mevzuu var. bu ateş topu ya da ateş küreleri dedikleri şey. var mı bilgisi olan?
sadece belgesellerde gördüm. anladığım kadarıyla iki türü var bir yere yakın oluşan daha ufak toplar diğeri atmosferin üst tabakalarında oluşan daha büyük küreler. bir de uçaklarda meydana gelen st. elmos fire - ön camda çakan ufak şimşekler var.

sadece belgesellerde gördüm. anladığım kadarıyla iki türü var bir yere yakın oluşan daha ufak toplar diğeri atmosferin üst tabakalarında oluşan daha büyük küreler. bir de uçaklarda meydana gelen st. elmos fire - ön camda çakan ufak şimşekler var.

benim de konuyla tanışmam NG ya da discovery belgeseliyle oldu. hatta bi yolcu uçağı ve restoran mutfağında yaşanan olay falan anlatılıyordu.

benim de konuyla tanışmam NG ya da discovery belgeseliyle oldu. hatta bi yolcu uçağı ve restoran mutfağında yaşanan olay falan anlatılıyordu.
modern belgesellerde var evet ama halk hikayelerinde ya da geçmiş tarih kitaplarında acaba bu olaydan bahsediliyor mu, hiç denk gelmedim. bu kısım biraz şüpheli. bir de yaklaşık 15 yıldır herkesin cebinde bir kameralı telefon var hiç mi kaydı olmaz bunun.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back