arçelik termosifon kartı arıza hk.

ay_erdi

Üye
Herkese selamlar;

kullanmakta olduğumuz eski termosifonumuz,bir sabah kalktığımızda çalışmadı.ön paneldeki hiç bir buton tepki vermiyordu.Paneli açtım elektronik kartı söktüm.

Elektronik kart üzerindeki trafo ve rölenin arızalı olduğunu,kondansatörlerin değer kaybettiğini ölçerek değiştirdim hepsini.Fakat elektronik kartta şuan elektrik olmasına rağmen ön paneldeki ekranda enerji yok.switchler kontrol edildi sağlam gözüküyor. IC1 in 1 ve 16 nolu besleme bacaklarında 5V var.7 segment displayin bacaklarında; multimetrenin diyot konumunda ölçüm yaptım her hücresi sağlam gözüküyor.Ama bir türlü ayağa kalkmadı.

1713864453186.jpg
1713864453195.jpg
1713864453181.jpg

Röle hard switching kaynaklı bozulmuş olabilir ama trafonun bozulması yüksek voltajı akla getiriyor.

Seven segment display yanındaki entegre muhtemelen mcu ve yanmış olma ihtimali yüksek. Mcu olduğu içün değişse bike yaxılımın bulunup yüklenmesi lazım. Kontrol kartının yenisini almak daha mantıklı.

Arçelik bir ürünün içinde milyon dolores Schaffner görmek de varmış...

Röle hard switching kaynaklı bozulmuş olabilir ama trafonun bozulması yüksek voltajı akla getiriyor.

Seven segment display yanındaki entegre muhtemelen mcu ve yanmış olma ihtimali yüksek. Mcu olduğu içün değişse bike yaxılımın bulunup yüklenmesi lazım. Kontrol kartının yenisini almak daha mantıklı.
Yazılımı bulamayız sanırım,o yüzden onarım işi yaş gibii.

Kontrol kartı rota elektronik 12/2005 üretimi nette aradım taradım firmaya veya karta ulaşamadım.

Binada gecici sureligine notur kopmasi sorunu yasanmis olabilir. 220 yerine daha yuksek voltaj yemistir.

Besleme voltajlarinin duzgun ciktigini gozledin mi?

Binada gecici sureligine notur kopmasi sorunu yasanmis olabilir. 220 yerine daha yuksek voltaj yemistir.

220V ac besleme voltajları normal.karta boşta elektrik verdiğimde de ön yüzdeki led display faal değil ki.mcu problemli diye tahmin etmiştim ama yinede bir danışayım istemiştim

Bu konu enteresanmis, voltaj regulatoru , Line-interactive ups, online ups bu ucunden hangisi bu isten pacayi siyirtir?

Asiri gerilim koruma rolesi yeterli.

Oteki turlu cihazlarda tamam yuk korunur ama bu sefer de regulator, inverter vs bozulur.

O bir EMI filtresi. bir transformatör gibi test edebilirsin. Ama bir EMI filtresinin bozulma ihtimali çok düşük.

1724679342228.png

Ekler

• Schaffner_datasheet_RN_series.pdf
    813.3 KB · Görüntüleme: 22
O bir EMI filtresi. bir transformatör gibi test edebilirsin. Ama bir EMI filtresinin bozulma ihtimali çok düşük.

35743 eklentisine bak
Tektronix scopum gozumun onunde fislayarak dumanlar cikartarak bozuldu. Scopu acinca EMI filitrenin heryerinden zift gibi sivilar tastigini gordum. Hurdalardan soktugum benzer filtreyi taktim sorun duzeldi.

Filtre icindeki kapasitorler su koymustur.

Masa aydinlatmasi icin kullandigim 3 lu projektor asiri parazit yayiyor. Yakinlarda FM radyodan bile belli oluyor. Muhtemelen filtre sebekeden gelen bu parazitleri yok edecegim derken bozuldu.

Kombimin işlemcisi bozulmuştu, 6 sene arduino ile idare ettim, sonra sonoff wifi iot röleler taktım, 2 sene daha idare ettim. Kombi ömrü bitti yeniledim. Zihni sinir bi tavır. Evde malzeme olunca absürt işler yapıyorum bu şekilde.

Forum istatistikleri

Konular
6,583
Üyeler
2,697
Son üye
emirhan123

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back