arduino mega röleler yüke girdiğinde kendini resetliyor.

cemilaslan

Yeni Üye
Merhaba. Arduino mega 2560 klon, esp-01, 8 li röle devresi, 5110 display, rotary encoder, ds3231 RTC ve iki tane ds18b20 ısı sensörü ile bir proje gerçekleştirdim.
Projem röleler yardımı ile 220v cihazlar ve 12 voltluk motorları kontrol ediyor. Normalde sorunsuz bir şekilde çalışıyor. ancak bazen röleler tetiklendiğinde arduino kendisini resetliyor. Sorunum çok büyük ihtimalle yazılım tarafında değil. Donanım tarafında da çok iyi bilgiye sahip değilim. Ancak şimdiye kadar bulduklarımla bu projeyi çalışır hale getirdim. fritzing ile çizim yaptım. ancak çizimi yükleyemedim. resim olarak atıyorum
şema.PNG

Arduino mega yı 12 volt 1A ile besliyorum. Rölenin üzerindeki optokuplörler çalışsın diye rölenin ikinci tarafını ayrı bir 5v ile besledim. ısı sensörlerinde 4.7K direnç var , mega'dan esp ye giden kabloda 1k toprak kısmına gidende 2k direnç var, butonlarda 10k direnç var.

Tamamen rastgele olarak bazen röleyi açtığımda cihaz (mega kendisine reset atıyor galiba) kilitleniyor. rölelerden birisinde ısıtıcı(en çok akım çeken bu 500w a kadar güç tüketimi var) birisinde akvaryum iç filtre(toplamda 20-25 watt tüketiyor) diğerinde de 12v led besleyen adaptör var. diğer 5 röle ayrı bir 12 v trafodan küçük motorları kısa süreliğine besliyor. Sorun genelde iç filtreleri kapatıp açarken oluyor. Bir fikri olan var mı? şimdiden teşekkürler.

Röle modülünden neden 5110 ekrana +v gidiyor?
Röle modülünü beslediğin GND hattını arduino GND si ile birleştirmeyi dene.

Hepsi ufak tefek olsa da sanki çok eleman var sistemde. Arduinonun gücü yetmeyebilir.
Bence elemanların hepsini harici güç kaynağı ile besle. Arduinoya 5 amper de adaptör bağlasan verebileceği güç sabittir.

Röle modülünden neden 5110 ekrana +v gidiyor?
Acemiliğimin kusuruna bakmayın. çizimde biraz farklı görünmüş ama onların hepsi ortak 5v . yani röleye ekrana ve rotary encoder a giden 5v kablolar.
Röle modülünü beslediğin GND hattını arduino GND si ile birleştirmeyi dene.
röle modülü de yine breadboard üzerinden arduino GND ye bağlı. Zaten cihaz çalışıyor. sadece bir yerde bir sorun oluyor orayı bulamıyorum. Ben programcıyım elektronik bilgim yetersiz kalıyor :)
Çizimi biraz daha anlaşılır yapmaya çalışayım

Hepsi ufak tefek olsa da sanki çok eleman var sistemde. Arduinonun gücü yetmeyebilir.
Bence elemanların hepsini harici güç kaynağı ile besle. Arduinoya 5 amper de adaptör bağlasan verebileceği güç sabittir.
cihazları ayrı 5v 700 ma kaynaklarla besledim sonuç değişmedi. hatta esp-01 ile mega nın güç kaynakları ayrı olsa bile gnd lerini ortak bağlamam gerektiğini de o zaman öğrendim :D.
Ayrıca soğuk lehim olmuştur diye cihazdan bir tane daha yaptım. onda da aynı sorunu yaşıyorum.
Sorun belli bir düzene bağlı olarak gerçekleşmediği için elektromanyetik bir olaydan kaynaklandığından şüpheleniyorum. Ama dediğim gibi elektronikte acemiyim bilgim yetersiz kalıyor

Peşin söyleyeyim bende acemiyim. Biraz mantık yürütmeye çalışacağım.

Şöyle yaparsan elemanları harici beslemiş olursun. Ama burada bir sıkıntı var. 5110 ekranı, röle modülü ve rotary enkoder'a 3.3v vermişsin. Bunları harici kaynaktan verebilmek için 3.3v voltaj regülatörü kullanman gerek. Bir dakka yav. Rotary Enkoder 5v ile çalışır. Neden 3.3v bağladın ona? Bak bu iş böyle çok karmaşık bir hal alır. En mantıklısı şöyle ilerlemelisin. Elemanları tek tek tak ve bir süre teste tabi tut. Hangi elemanı bağladığında cihaz kilitleniyorsa yada reset atıyorsa o eleman üzerine yoğunlaş.
Elimde tüm elemanlar olsaydı senden kodları alır bende burada denerdim ama maalesef yok.
şema.PNG

Resimden tam okuyamıyorum ki. Sanırım ekran kısmı 5v muş. 3.3 ile esp yi beslemişsin.

Bu fritzing dosyasının uzantısı nedir? Onu yüklenebilir hale getireyim.

Arduionun resetlenmesi büyük ihtimal besleme voltajının çökmesindendir. Üzerinde MCU olan herşey yüksek akım kapasitesi olan bir güç kaynağına bağla. Geri kalan şeyleri ve röle kartını da ayrı bir güç kaynağı ile besle.

12726 eklentisine bak
Biraz daha anlaşılır yapmaya çalıştım. Şimdiden teşekkürler .
Bu resimde butonlarda yanlışlık var. Arduinoya giden pinler dirençten sonra değil, önce bağlanmalı. Yani bu pinler buton bacağı ile direnç arasında olmalı. GND ye giden hatlar da dirençten sonra olmalı.

buton.png

Osiloskopun var mı? Varsa Arduino Mega'daki işlemcinin bacağından besleme voltajını takip edebilirsin. Reset durumu çok yüksek ihtimalle buradaki gerilimden kaynaklanıyor.

Osiloskop yoksa işlemci besleme voltajına mümkün olduğunca yakın bir yere 0.1 μF gibi bir kondansatör ekle, sorunun çözülecektir diye düşünüyorum.

beslemeniz güzel filtreli olsun belli aralıklar ile kendiniz resetleme yapın kartınıza anlık durumları eeproma kaydedin mutlaka eeporma kaydetmek resetlendiğinde dahi tekrar kaldığı yerden devam etmesini sağlar elektrik gidip geldiğinde,işlemci resetlendiğinde ortlama 3-4 saniye bir gecikme ile sisteminiz kaldığı yerden devam edecektir

Bu resimde butonlarda yanlışlık var. Arduinoya giden pinler dirençten sonra değil, önce bağlanmalı. Yani bu pinler buton bacağı ile direnç arasında olmalı. GND ye giden hatlar da dirençten sonra olmalı.
fritzing çizimi biraz aceleye geldi. bende daha önce kullanmamıştım yeni yeni öğreniyorum. butonlar devrede dediğiniz şekilde bağlı .
Osiloskop yoksa işlemci besleme voltajına mümkün olduğunca yakın bir yere 0.1 μF gibi bir kondansatör ekle, sorunun çözülecektir diye düşünüyorum
Osiloskopum yok. olsa da kullanamazdım büyük ihtimalle. (0.1 μF gibi bir kondansatör ekle) Bunu en kısa zamanda deneyeceğim. inşallah sorunum çözülür.
beslemeniz güzel filtreli olsun belli aralıklar ile kendiniz resetleme yapın kartınıza anlık durumları eeproma kaydedin mutlaka eeporma kaydetmek resetlendiğinde dahi tekrar kaldığı yerden devam etmesini sağlar elektrik gidip geldiğinde,işlemci resetlendiğinde ortlama 3-4 saniye bir gecikme ile sisteminiz kaldığı yerden devam edecektir
resetleme sonrası çoğu ayarım dosya sistemine yazılı. bazıları da eepromda yazılı(bunu şimdilik ipral ettim). Ancak sorun şu ki arduino tam reset atmadığı zamanlar da oluyor. sadece kilitleniyor. Bir de esp-01 ile olan haberleşmede sorun oluyor. esp-01 başlangıçta internete bağlanıp bağlantı bilgilerini, zaman bilgisini ve ayarları tuttuğum dosyadan ayarları alıp mega ya gönderiyor. Ama esp resetlenmediği için bunu yapmıyor.

besleme için forumda bazı arkadaşlar gördüm pcb ile özel beslemeler yapıyorlar. 12v, 5v ve 3.3v çıkışları olan bir devre olsa çok işimi görürdü. bu şekilde halihazırda güzel filtreli bir devre bilen varsa, ya da satın alabileceğim bir link bilen varsa paylaşabilir mi?

ilgilendiğiniz ve cevap gönderdiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Ayrıca fritzing dosyasını da ekledim. Yönetici arkadaşlara da teşekkürler.

Ekler

• Akvaryum2.fzz
    604.1 KB · Görüntüleme: 101
2v, 5v ve 3.3v çıkışları olan bir devre

Bu çıkışlar için hurda bir PC güç kaynağı kullanabilirsin. Satın alabileceğin hesaplı cihazların hepsinden daha performanslı çalışır. Üstelik bunları derli toplu tutan PCB'ler de var.

1628283524683.png

Bir de ben 12 v ile beslediğim motorları doğrudan röle ile kontrol ediyorum. yani ayrıca bir motor kontrol devresi kurmadım. 12 voltu röle ile doğrudan motora kısa süreliğine aktarıyorum ve kapatıyorum. Bu şekilde yapmam bir sorun teşkil eder mi? yani motorun hızını ve yönünü kontrol etmek istemiyorum sadece elektriği verdiğim süre içinde tek yönlü olarak dönüyor. Aslında motor çalıştırmadığım zamanlarda da sadece 220 yi kontrol eden röleyi açıp kapattığımda da mega kilitlendiği(veya resetlediği) için çok üzerinde durmadım ama yine de bi sorayım.

Bu çıkışlar için hurda bir PC güç kaynağı kullanabilirsin. Satın alabileceğin hesaplı cihazların hepsinden daha performanslı çalışır. Üstelik bunları derli toplu tutan PCB'ler de var.
Daha önce yaptığım akıllı ev projesinde güç kaynağı kullandım. Ama bu projemde kutunun büyüklüğü güç kaynağı ile aynı boyda onun için kullanmak istemedim. siz bahsedince aklıma geldi şimdi. Tüm devreyi bir güç kaynağı ile test etsem iyi olur. Belki de hiç sorun kalmaz. O zaman güzel bir besleme arayışına girerim. Okula gidince hemen projemdeki güç kaynağını alıp onunla deneyeceğim. Şimdilik biraz askıya alacağım.
Eğer güzel bir sonuç alırsam projenin tamamını da Açık Kaynak Paylaşmayı düşünüyorum. Gelişme olunca buradan da bilgi veririm.

Şundan bir kaç tane alabilirsin. Boyutu küçük. Üzerindeki pot ile istediğin volta ayarlarsın.
3 Tane alsan, 2v, 3.3v, 5v ayarlarsın.
(Biraz daha paraya kıyarsan daha kalitelileri de var)

Regülatör LM2596 DC DC 1.23V-30V
  • Giriş: DC 3V ila 40V (giriş voltajı, çıkış voltajından 1.5v'den daha yüksek olmalıdır)
  • Çıkış: DC 1.5V ila 35V voltaj sürekli ayarlanabilir, yüksek verimli maksimum 3A çıkış akımı.
  • Özellikler: Tüm SANYO katı kapasitörler, 36u kalınlaştırıcı devre kartları, yüksek güçlü LED göstergesinin çıkış değerine sahip yüksek Q endüktans
  • Boyutlar: 45 (L) * 20 (W) * 14 (H) mm (potansiyometre ile)

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back