arduino tetikleme

veya bende şöyle sorayım. neden voltaj regülatörleri kullanılıyor. zener var nasıl olsa demez mi insan :)

Zener ile yapılan regülatörler, olabilecek en verimsiz regülatörlerdir. 1A lik zener regülatör mü yaptın, yük bağlamasan da 1A çeker, 900 mA yük bağlasan da 1A çeker. Bir de zener regülatörlerde voltaj tamamen sabit olmaz. Zenerin ters kırılma grafiğine bakarsan (buna zener dizi de deniyor) tam dik olmadığını görürsün. Voltaj az da olsa maksimum yükten minimum yüke geçerken değişir.

Ama bunu net öğrenmek istiyorsan, düzeneği kurup kendin denemen lazım. Bir de bu işin kutsal kitabı olan "The Art of Electronics" kitabını edin. Bu ve buna benzer konular çok ayrıntılı bir şekilde anlatılır.

Kitabın fiyatını görünce şok geçirebilirsin. Ama sana öğreteceği bilgileri düşününce ucuz bile. Cebindeki akıllı telefonu bir yıl fazla kullan, bu kitabı al :ok1:

Zener ile yapılan regülatörler, olabilecek en verimsiz regülatörlerdir. 1A lik zener regülatör mü yaptın, yük bağlamasan da 1A çeker, 900 mA yük bağlasan da 1A çeker. Bir de zener regülatörlerde voltaj tamamen sabit olmaz. Zenerin ters kırılma grafiğine bakarsan (buna zener dizi de deniyor) tam dik olmadığını görürsün. Voltaj az da olsa maksimum yükten minimum yüke geçerken değişir.

Ama bunu net öğrenmek istiyorsan, düzeneği kurup kendin denemen lazım. Bir de bu işin kutsal kitabı olan "The Art of Electronics" kitabını edin. Bu ve buna benzer konular çok ayrıntılı bir şekilde anlatılır.

Kitabın fiyatını görünce şok geçirebilirsin. Ama sana öğreteceği bilgileri düşününce ucuz bile. Cebindeki akıllı telefonu bir yıl fazla kullan, bu kitabı al :ok1:
Bunun hala Türkçesi yok mu? Bu gidişle ben ingilizce öğrenemeyeceğim. Yıllarca bir kaç methot denedim ama en fazla kelime haznemi genişletebildim.

Bunun hala Türkçesi yok mu? Bu gidişle ben ingilizce öğrenemeyeceğim. Yıllarca bir kaç methot denedim ama en fazla kelime haznemi genişletebildim.

O zaman ebook olarak al, cep telefonunda kamera ile çeviri yapan uygulama kullan.

Şimdi youtube'a girdim, hemen bir "Art of Electronics" video tavsiyesi geldi. Google boş durmuyor ...

Şimdi youtube'a girdim, hemen bir "Art of Electronics" video tavsiyesi geldi. Google boş durmuyor ...

Yani diyor ki; senin kitap eskidi artık. Yenisini al. Eskisini de bir fukaraya hediye et. :katil2:

12V beslemede değişiklik olmayacak
ise zener diyot kullanmaya da gerek yok.

1706632256342.png

• Beğen
Reactions: nt
12V beslemede değişiklik olmayacak
ise zener diyot kullanmaya da gerek yok.

29764 eklentisine bak
elimde 2 tane adaptör var biri 10 volt diğeri 12 volt her ikisine de avometre ile baktım biri 14 volt diğeri 18 volt gösteriyor. acaba avometrede mi sorun var diye ayarlı güç kaynağından baktım avometrede sorun yok. bu gibi durumlarda sanırım en iyisi zener kullanmak.

Sanirim bir Yunan universitesinde PDF olarak var. Ne kadar yasaldir bilemem ama kamuya acik yayinliyorlar.

Sanirim bir Yunan universitesinde PDF olarak var. Ne kadar yasaldir bilemem ama kamuya acik yayinliyorlar.

Linki kaldırıp sadece google araması ile bulunabildiğini ifade edelim yeter. Arif olan gene bulur :) Ama bu şekilde link verirsen korsan link vermiş oluruz.

Linki kaldırıp sadece google araması ile bulunabildiğini ifade edelim yeter. Arif olan gene bulur :) Ama bu şekilde link verirsen korsan link vermiş oluruz.
Tamam, kaldirayim, siz de alintidan silmeyi unutmayin tabii. :D Bu arada "onizleme" olarak baktim, kitap iyiymis yav. :cool:

Hos bir cozum olmasa da is gorecek bir baska cozum;

Girisi floating inp moduna ayarla. Girise 47K direnc uzerinden 6v sinyali gir. Input protection diyodlari girisi 4v civarinda tutacaktir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back