arduino tetikleme

adiga

Üye
merhabalar, arduino pro mini 3.3v kullanıyorum. 7. pinini 6volt ile tetiklersem sorun olur mu. cihaz arızalanır mı? kaç volta kadar tetiklemeye izin veriyor?

teşekkürler.

Neden 6v ile tetikleme ihtiyacı duyuyorsun? 6v ile tetiklersen bir anda da bozulabilir, bir süre sonrada bozulabilir.

Neden 6v ile tetikleme ihtiyacı duyuyorsun? 6v ile tetiklersen bir anda da bozulabilir, bir süre sonrada bozulabilir.
besleme 12 volt gerilim bölücü ile 6 volta düşürüyorum. bazı sebeplerden dolayı 6 volt olmalı.
maksimum kaç volt ile tetikleme imkanı veriyor?

besleme 12 volt gerilim bölücü ile 6 volta düşürüyorum. bazı sebeplerden dolayı 6 volt olmalı.
maksimum kaç volt ile tetikleme imkanı veriyor?
Benim bildiğim maksimum bir değer yok.
6v nerede lazımsa orada kullan. Devamına 3.3v regülatör koy. Onunlada pini tetikle. Şema filan var mı? Böyle ezberden konuşmaz zor.

Böyle verileri ilgili MCU nun datasheet'inden bakman lazım. Orada her pin için limitler verilmiş. -0.5 V ... +VCC + 0.5 V

Şimdi, sen gerilim bölücü üzerinden o pine 6V verirsen, teknik olarak limitleri aşmış oluyorsun. Ama gerilim bölücü üzerinden gelen o voltaj da akım verme kapasitesi düşük bir voltaj olacaktır. Neticede eğer gerilim bölücüde kullandığın dirençler 10k gibi yüksek değerli dirençler ise muhtemelen bozulmaz.

Ama başın ağrımasın istiyorsan, böyle bıçak sırtı işler yapmaman lazım. Bağla oraya bir transistör, Transistör bazını 12V devreden sür, Kollektörü de bağla arduinoya ve o pini de 4.7k gibi bir dirençle pullup yap.

1706614390466.png

Böyle verileri ilgili MCU nun datasheet'inden bakman lazım. Orada her pin için limitler verilmiş. -0.5 V ... +VCC + 0.5 V

Şimdi, sen gerilim bölücü üzerinden o pine 6V verirsen, teknik olarak limitleri aşmış oluyorsun. Ama gerilim bölücü üzerinden gelen o voltaj da akım verme kapasitesi düşük bir voltaj olacaktır. Neticede eğer gerilim bölücüde kullandığın dirençler 10k gibi yüksek değerli dirençler ise muhtemelen bozulmaz.

Ama başın ağrımasın istiyorsan, böyle bıçak sırtı işler yapmaman lazım. Bağla oraya bir transistör, Transistör bazını 12V devreden sür, Kollektörü de bağla arduinoya ve o pini de 4.7k gibi bir dirençle pullup yap.

29755 eklentisine bak
gerilim bölücü ile 6v a düşürüp oradan da zener diyor ile 4.7 volta çeksem sorun olur mu?

veya direkt 12 voltu 4,7 volt zener ile düşürüp tetikleme yapsam

Eğer 12V temiz bir voltaj ise olur. Ama dediğim gibi, böyle varsayımlar yapmak hep sorun kaynağıdır. Transistör ile tetiklemek veya optokuplör ile yapmak garantili çözümler.

Timur bey 3.3 voltla çalışan bir MCU ya 12 volt vermek sakıncalı değil mi .Biraz açıklarmısınız?

Zener üzerinden vermekten bahsediyor, doğrudan 12V verirsen olmaz tabi, arduino anında gider.

veya 3.3 volt zener kullanırım mantık açısından sormuştum aslında olur mu diye.

Ama önce kontrol et. Mesela 2.2 k direnç üzerinden 12V ver zenere ve üzerindeki voltaja bak. Düşük voltajlı zenerlerin dizi daha yumuşak oluyor, 3.3V un biraz üzerinde bir voltaj olacaktır. Ama ne kadar üzerinde gör.

Bir de zenerle yapınca 12V dan sürekli akım çekip duracak. Pilli bir sistem ise boşuna pile yüklenecek.

Ama önce kontrol et. Mesela 2.2 k direnç üzerinden 12V ver zenere ve üzerindeki voltaja bak. Düşük voltajlı zenerlerin dizi daha yumuşak oluyor, 3.3V un biraz üzerinde bir voltaj olacaktır. Ama ne kadar üzerinde gör.

Bir de zenerle yapınca 12V dan sürekli akım çekip duracak. Pilli bir sistem ise boşuna pile yüklenecek.
tamam hocam teşekkürler.

O zaman bende bir soru soracağım. Direnç ile voltajı 3.3v a düşürmek ile zener ile 3.3v a düşürmek arasındaki fark nedir?

Gerilim bölücünün çıkışındaki voltaj, oraya bağlanacak yüke göre değişir. Yük yoksa voltaj doğrudur, yük arttıkça voltaj düşer. Ama seri direnç bağlı zenerde, zener uçlarındaki voltaj az çok sabittir, geniş bir aralıkta yükü değiştirebilirsin, voltaj değişmez.

veya bende şöyle sorayım. neden voltaj regülatörleri kullanılıyor. zener var nasıl olsa demez mi insan :)
Voltaj regülatörleri bildiğim kadarıyla ripple'siz temiz bir voltaj sağlıyor. Zener aynı işi yapıyor mu bilmiyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back