Arduinolar arası saglıklı ve hızlı haberleşme.

Gaffar

Yeni Üye
Merhaba sevgili grup üyeleri. Biraz büyükçe bir proje için denemelere başladım. Ancak ihtiyacım olan çokca arduinonun birbirine saglıklı şekilde bilgi alışverisi yapabilmesi gerekiyor. Ama gördüm ki arduinolar arasında direkt olarak baglandığında bilgi alışverişi çok parazite uğruyor ve iletişim hızı çok düşük. Sizden ricam arduinolar arası da saglıklı ve hızlı bir iletişim kurmanın bir yolu var mıdır veya arduino dışında ne tür devreler kullanmalıyım bu konu hakkında bilgilendirmeniz. Forumun genel birbirine olan saygısını takdire şayan buluyorum ve cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Foruma hoş geldin. Öncelikle kaç tane arduiono birbiri ile haberleşecek? Gereken haberleşme hızı nedir? Her arduino'nun diğer her arduino'ya HER AN mesaj gönderme durumu var mı, yoksa bir arduino master, diğerleri slave olup sadece master mesaj gönderip slave'ler cevap verecek durum iş görüyor mu? Bu soruların cevaplarına göre kullanılması gereken yöntemler, işin zorluğu ve maliyet bariz bir şekilde değişir.

Ama eğer amaç sadece iki arduinoyu birbiri ile haberleştirmek ise, ikisini birbirine SPI bus üzerinden bağlayabilirsin. Hem hızlı olur, hem sağlıklı olur, hem de her iki taraf birbirine her an mesaj gönderebilir.

Neden birden fazla arduino kullanıyorsunuz?
Kaç pin lazım? Kullandığınız arduino modeli nedir?

Foruma hoş geldin. Öncelikle kaç tane arduiono birbiri ile haberleşecek? Gereken haberleşme hızı nedir? Her arduino'nun diğer her arduino'ya HER AN mesaj gönderme durumu var mı, yoksa bir arduino master, diğerleri slave olup sadece master mesaj gönderip slave'ler cevap verecek durum iş görüyor mu? Bu soruların cevaplarına göre kullanılması gereken yöntemler, işin zorluğu ve maliyet bariz bir şekilde değişir.

Ama eğer amaç sadece iki arduinoyu birbiri ile haberleştirmek ise, ikisini birbirine SPI bus üzerinden bağlayabilirsin. Hem hızlı olur, hem sağlıklı olur, hem de her iki taraf birbirine her an mesaj gönderebilir.
Haklısınız timur bey ayrıntısıyla bahsetmedim. İki arduinoyu dediginiz gibi master ve slave olarak spı bus ile haberleştirdiğimde bilginin çok geç geldigini fark etmiştim

Neden birden fazla arduino kullanıyorsunuz?
Kaç pin lazım? Kullandığınız arduino modeli nedir?
Gökhan bey şimdilik kaç pin olacağını kestiremiyorum ama tek bir arduino ile de işimi halletsem haberleşme durumunu çözmem gerekiyor. Haberleşme hızı test ettigim model uno ancak büyük ihtimalle mega kullanacağım.

Timur abinin dediği gibi SPI bus kullanabilirsiniz ama tam ne olacağını bilmediğimizden cevabı da tam veremiyoruz. Mesela raspberry pi pico da çift çekirdek işlemci var. Arduinodaki gibi C dilinde programlayabilirainiz. Projenizin büyük olduğunu söylemişsiniz. Bu durumda unoya kodlar sığmayacak. Ama picoya rahat rahat sığar. Uno da alanın 100%'ünü kaplayan kod, pico da 6%'lık bir yer kaplıyor yaklaşık olarak. Picoyu önermemin bir nedeni de bu. Hani kodlar sığmıyor diye birden fazla arduino kullanmayı düşünüyorsanız diye söyledim.

Timur abinin dediği gibi SPI bus kullanabilirsiniz ama tam ne olacağını bilmediğimizden cevabı da tam veremiyoruz. Mesela raspberry pi pico da çift çekirdek işlemci var. Arduinodaki gibi C dilinde programlayabilirainiz. Projenizin büyük olduğunu söylemişsiniz. Bu durumda unoya kodlar sığmayacak. Ama picoya rahat rahat sığar. Uno da alanın 100%'ünü kaplayan kod, pico da 6%'lık bir yer kaplıyor yaklaşık olarak. Picoyu önermemin bir nedeni de bu. Hani kodlar sığmıyor diye birden fazla arduino kullanmayı düşünüyorsanız diye söyledim.
:rolleyes:

Önerileriniz icin teşekkür ederim. Aslında Pin bakımından çok zengin bir devre yapmak istedigimden 1den fazla arduino kullanmak istiyorum. Çözemediğim nokta o

Haklısınız timur bey ayrıntısıyla bahsetmedim. İki arduinoyu dediginiz gibi master ve slave olarak spı bus ile haberleştirdiğimde bilginin çok geç geldigini fark etmiştim

Bu "hızlı, çok geç" gibi ifadeler çok muğlak. Ama SPI bus birçok uygulama için yeterince hızlıdır. Programda bir sorun var herhalde yavaşlık varsa.

Bu "hızlı, çok geç" gibi ifadeler çok muğlak. Ama SPI bus birçok uygulama için yeterince hızlıdır. Programda bir sorun var herhalde yavaşlık varsa.

Amaç GPIO sayısını arttırmaksa, bunun çok daha verimli ve ucuz çözümleri var. Mesela gereken sayıda 74HC595 kullanarak bir tek arduino ile çok sayıda GPIO elde edebilirsin.

Yada 74 serisi entegere ile pin çoğaltılabilir. @insect23 bilir o işleri.

Amaç GPIO sayısını arttırmaksa, bunun çok daha verimli ve ucuz çözümleri var. Mesela gereken sayıda 74HC595 kullanarak bir tek arduino ile çok sayıda GPIO elde edebilirsin.
İki dir pişti oluyoruz :katil2:

Verdiginiz cevaplar ve öneriler için çok teşekkür ederim videolar ve parça isimleriyle beraber degerli yorumlarınızla birçok soru isareti kafamdan silindi. İyi günler, hayırlı ramazanlar dilerim :)

Hepsini birbiri ile kolay yoldan haberlestirmekse amaç rs485 araştırabilirsiniz
Fazladan masrafa ne gerek var 328 üstünde ne güzel UART var SPI var I2C var 3üde mesafe uzun değilse gayet yeterli haberleşme yapıları.
Mesafe uzamadığı sürece bu arkadaş için 485'e gerek yok.

Fazladan masrafa ne gerek var 328 üstünde ne güzel UART var SPI var I2C var 3üde mesafe uzun değilse gayet yeterli haberleşme yapıları.
Mesafe uzamadığı sürece bu arkadaş için 485'e gerek yok.
6.5₺ çok bir masraf sayılmaz. İnceleyip hangisinin daha sağlıklı çalıştığı test edilebilir.

6.5₺ çok bir masraf sayılmaz. İnceleyip hangisinin daha sağlıklı çalıştığı test edilebilir.
6.5Tlye onu alıyorsun yine dahili uart hattını veya software serial kullanarak haberleştiriyorsun onun yerine direkt uart kullanılır

Forum istatistikleri

Konular
5,988
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back