Forumda konulara siyaset ve dinin karışması

Silme olayını yanlış anlıyorsunuz gibime geliyor. Forumdan konu silmek bizim de zararımıza. Sonuçta forumun arama sonuçlarında listelenmesi olayınıda gözetiyoruz.

Burada bahsi geçen silme olayı "ben bunu beğenmedim, hemen sileyim" değil.
Takip ederken baktık ki konu teknik verimlilikten uzaklaşıyor, önden bir uyarırız. Nedir mesela bu uyarı?
"Arkadaşlar konu verimli olmaktan çıkıyor"
veya
"Bu mesajınız forum konusu dışında, düzenler misiniz?"
veya daha aykırı bir mesaj tesbit ettiysek,
"Mesajınız forum kurallarına aykırı lütfen siler misiniz?"
Baktık ki hala devam ediyor, o zaman silinmesi gerekeni sileriz. O saatten sonra küsen kusura bakmasın.

Bu arada sadece muhalifler kızmadı bize. Dindar bir üye de "dini aşağılayan mesajları derhal kaldırmamı yoksa beni savcılığa şikaet edeceği" tehditlerini savurup gitti. Yani her taraf bize kızıyor. Forum değil, demir ergitme fırını ...

Silme olayını yanlış anlıyorsunuz gibime geliyor. Forumdan konu silmek bizim de zararımıza. Sonuçta forumun arama sonuçlarında listelenmesi olayınıda gözetiyoruz.

Burada bahsi geçen silme olayı "ben bunu beğenmedim, hemen sileyim" değil.
Takip ederken baktık ki konu teknik verimlilikten uzaklaşıyor, önden bir uyarırız. Nedir mesela bu uyarı?
"Arkadaşlar konu verimli olmaktan çıkıyor"
veya
"Bu mesajınız forum konusu dışında, düzenler misiniz?"
veya daha aykırı bir mesaj tesbit ettiysek,
"Mesajınız forum kurallarına aykırı lütfen siler misiniz?"
Baktık ki hala devam ediyor, o zaman silinmesi gerekeni sileriz. O saatten sonra küsen kusura bakmasın.
Kesinlikle bu sekilde olmasi tarafrtariyim, ve siz zaten bunu cok guzel bir sekilde yapiyorsunuz. Demkki ben taydin in silme konusunu anlamadim. Bu sekilde ise hic bir sorun yok.
Bu arada sadece muhalifler kızmadı bize. Dindar bir üye de "dini aşağılayan mesajları derhal kaldırmamı yoksa beni savcılığa şikaet edeceği" tehditlerini savurup gitti. Yani her taraf bize kızıyor. Forum değil, demir ergitme fırını ...
Guler misin aglar misin? Kanunlara karsi geliniyor sa eyvallah konu hakjkinda bilgim yok ama, anlamadigim birinin burada soyledigi seyden forum sahibi veya modarator sorumlu mu?

Forum yönetiminin kaygısını kısmen anlıyorum fakat siyasi bağlam - teknik bağlam ayrımındaki kriterlerini pek anlayamıyorum. "seçim vakitleri" , "siyasi meze" gibi son derece siyasi ifadeler içeren ilk mesaja sahip bir konu sanki sonradan siyasileşmiş gibi siyasileştiği için kapatıldı. Bence net ve samimi bir tavırla bu sorun zaman içinde azalacaktır. Böyle olunca sanki forum yönetimi belli bir siyasi yönelimle hareket ediyor gibi oluyor. Öyledir demiyorum ama öyle algılanabilecek bir durum. Biz her türlü siyasi tavıra karşı mesafeliyiz mesajı verilirse bu tip kutuplaşmalar azalacaktır. Ayrıca belirteyim genel anlamda forum yönetiminden çok memnunum fakat bu konuda eleştrim var.
Genel olarak birisinde böyle bir algı oluştuysa altına ilk mesajı teknik bir yorum yaparak yön verebilir. Konuları nasıl siyasete yada dine veya başka bir dala yönlendirebiliyorsak, tekniğede yönlendirebiliriz.

birinin burada soyledigi seyden forum sahibi veya modarator sorumlu mu?
Halka açık bir yer. Herkes kendi yazdığından sorumludur. Zaten açıkça kanuna aykırı bir olay olduğunda sorgusuz sualsiz biz de silebiliriz.

Ayrıca belirteyim genel anlamda forum yönetiminden çok memnunum fakat bu konuda eleştrim var.

6 yıllık forum geçmişi boyunca kilitlenen konu sayısı 10 dan azdır. Bu süre içerisinde mutlaka sayısız siyasete kaçan mesajlar olmuştur. Demekki sorun yaratan mesajlar çok net bir şekilde bellidir.

Mesela birisi "Bayraktar'da çalışan 10 mühendisten 8 i muhaliftir" diyorsa, böyle bir mesajı forumun amacı doğrultusunda yorumladığımızda en ufak bir faydadan bahsedilemez. Buradaki amaç net bir şekilde tartışmayı daha fazla siyasi zemine çekmek. Aynı şekilde birisi "TOGG ülkemizin yaptığı bir teknoloji hamlesidir" deyince "ama %100 yerli değil" veya "devlet teşvik ediyor" gibi ifadeler kullanıyorsa, bunlarla forumun amacına hizmet ettiğini söylemek mümkün değil. Belli ki konu siyasi tartışma zeminine çekilmeye çalışılıyor.

Bence OYLAMA yapalim.

Türkiye'de bilişim teknolojileri ile ilgili kanunlar son derece muğlak. Mesela twitter'da birisi sana söverse, twitter'i değil, ilgili şahsı mahkemeye veriyorsun. Şimdi mantıken forum da bir sosyal medya ortamıdır, ama forum davalık olursa mahkemenin nasıl bir değerlendirme yapacağı belli mi? Belli dleğil. Türk hukuk sistemini az çok bilen, herşeyin olabileceğini de bilir.

Şimdi bu şekilde ben hukuki bir risk de alarak bir forum oluşturduysam, böyle önemli bir konuda neden oylama yapayım? Benim yapacağım, herkese forumun amacını net bir şekilde anlatmak, ve uygulamalar konusunda gelen geri dönüşlere göre de en doğru kararı almaya çalışmak.

forum davalık olursa mahkemenin nasıl bir değerlendirme yapacağı belli mi? Belli dleğil.
Simdi bunu siyasete cekmek isteyen ceker, derdimiz bunu cekeni tespit etmekse haklisiniz.

Ben Trolleri ya gale almam ya da direk engellerim. Bitmek bilmezler. Ben suan anliyorum ki Forum yonetimi olayin boyutunu degistirmeye calisanlari forumdan uzak tutmak istiyor. Tamam bende bunu gorursem bundan sonra Raporla kismina basarim. Sizinle ayni fikirdeyim.

bu isler Stack Overflow yada EEVBlog da nasil yuruyor, hic dini yada siyasi tartismaya rastladiniz mi, yada oralarda surekli mesaj duzenleyen bir suru kisi mi calisiyor, merak ettim bilgisi olan var mi?

Kimseyi forumda uzaklaştırmak istemiyorum. Üya sayımızın artmasını istiyorum. Eğer bir öğrenci veya genç mühendis, forumda çok fazla sayıda üyenin online olduğunu görürse, üye olup soru sormak ve teknik bilgi edinmek için daha istekli olur.

Ben sadece forumdaki mesajların olabildiğince teknik konulu olmasını istiyorum. Siyasete kaymadıkça tamamen alakasız konular da açılabilir, bunda hiçbir sorun yok. Aşçılık ile ilgili konu mu açacaksın, aç. Sohbet Odasında şimdiye kadar hiçbir konunun açılması engellenmedi.

bu isler Stack Overflow yada EEVBlog da nasil yuruyor, hic dini yada siyasi tartismaya rastladiniz mi, yada oralarda surekli mesaj duzenleyen bir suru kisi mi calisiyor, merak ettim bilgisi olan var mi?
Bu konuda bir bilgim yok ama bir tahminim var yalnız siyasi yorum yapıyor derler diye söylemiyorum :)

Bu
Forum yönetiminin kaygısını kısmen anlıyorum fakat siyasi bağlam - teknik bağlam ayrımındaki kriterlerini pek anlayamıyorum. "seçim vakitleri" , "siyasi meze" gibi son derece siyasi ifadeler içeren ilk mesaja sahip bir konu sanki sonradan siyasileşmiş gibi siyasileştiği için kapatıldı. Bence net ve samimi bir tavırla bu sorun zaman içinde azalacaktır. Böyle olunca sanki forum yönetimi belli bir siyasi yönelimle hareket ediyor gibi oluyor. Öyledir demiyorum ama öyle algılanabilecek bir durum. Biz her türlü siyasi tavıra karşı mesafeliyiz mesajı verilirse bu tip kutuplaşmalar azalacaktır. Ayrıca belirteyim genel anlamda forum yönetiminden çok memnunum fakat bu konuda eleştrim var.
Anlatmaya çalıştığım buydu.

Stack overflow'a üye değilim. Sadece google aramalarında çıkarsa yararlanıyorum. Ama çok faşist bir ortam olduğunu biliyorum. Yetkililer sorduğun soruyu her yönüyle beğenmezlerse kesinlikle kabul etmiyorlar ve sorunu soramıyorsun. Ben yıllar önce oranın MATLAB bölümüne sürekli kayan bir dizinin gerçek zamanlı FFT sini alan bir soru sordum, bana söylemedik laf bırakmadılar. Yok doküman okumamışsın, bu soru da sorulur mu vs vs. Neticede sorum kabul edilmedi.

EEVBlog'da ise konularda siyaset oluyor, ama her bir mesajda son derece güçlü bir teknik bağlam oluyor. Bütün odak noktası hep işin teknik tarafında. Hiç kimse iktidar şunu şunu yapmalı, şu politikaları izlemeli gibi siyasi sunum yapmıyor.

konu eğer siyasileşmeye başladığında ya birileri moderatörü uyarıyor, o da "şimdilik sorun yok devam" diyor, yada moderatör doğrudan müdahale ediyor. Ama dediğim gibi orada bilgi seviyesi son derece yüksek. Mesajların neredeyse tamamı teknik, çok azı siyası oluyor.

Burası için br gösterge değil ancak bildiğim kadarıyla eevblogda bu konuda bir sınırlama yok. Sadece açık propaganda ya da hakaret içeren bir kısım varsa mesajın orası kaldırılıyor.
Hatta bizzat Dave'in forumda ve X'de siyasi mesajları var:

...

Oralarda siyasetten rahatsizligini ya da memnuniyetini dile getiren hic kimseyi gormedim, gumruk mus pcb olayiymis vs adamlar rahat. ben hic denk gelmedim. Bundan sonra daha dikkatli bakarim.

Stack Overflow ve EEVBlog dünya da adını duyurmuş iki ayrı oluşum. Ve dilleri ingilizce. İngilizce tüm dünyada konuşulduğu için bu iki site daha global halde. Dolayısıyla bir amerikalı ile bir hintlinin oralarda siyaset konuşması çok olası değil. Olsa olsa ufak tefek konular dönüyordur ve bunlar teknik konular arasında göze bile batmıyordur. Bizde ise herkes Türk. Tek tük yabancı var. Dolayısıyla biz birbirimizi bildiğimiz için konularımız teknik dışına daha rahat evriliyor.

@ozkarah burasi icin neden gosterge degil?

eevblog forum katılımcıları daha çok ABD, İngiltere ve biraz da Avusturalya ve uzak doğu ağırlıklı. Demokrasi açısından gelişmiş bir ülkede insanlar daha az politik, daha eğitimli, siyasetçiler daha rasyonel, toplum daha az kutuplaşmış ve daha hoşgörülü oluyor. Kimsenin suçluluk önyargısı (guilt bias) gibi duyguları yüksek değil. Mesela, Almanya'da Yahudi Soykırımı suçluluğu nedeniyle, Hitler Almanya'sını, faşizmi düzgün tartışamazsınız, zordur. İnsanlar hassastır. Tartışırken siz kendinizi faşist bulabilirsiniz :)
Bizim toplulumuzda toplumsal hoşgörü ve düzgün tartışma zor oluyor. Tartışmada sıkışınca hemen etiketlemeyi, ötekileştirmeyi seviyoruz. Sonrası malum.

İkincisi, buranın kendi yönetimi var, oranın kendi yönetimi. Oradaki durumu birebir uygulamak gibi bir zorunlulukları yok.

Turk olunca ne oluyor ki anlamadim, herkes aklina geleni yazmak zorunda degil ki, sonucta buraya yazilan hersey kalici ve bir suru insan okuyor, kalabalik bir toplum icerisinde konusurken nasilki kelimeleri ozenle seciyorsak burada da oyle ihtiyatli davranmak gerek , sanki insanimiz konusur gibi yazmayi seviyor, mizah anlayisimiz bile bir kesimi gucendirecek seviyede, EEVBlogda sanirim biraz seviye yuksek, orada da basit sorular sorulup cevap veriliyor mu yoksa moderator hadi baska kapiya diyip yol mu veriyor:).

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back