Ayarlanabilir Güç Kaynağı

timurcengiz

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Normalde elektronikten hiç anlamam ama
şuradaki videoyu izledikten bende bi merak başladı. videodaki işlemlerin hepsini tek tek uyguladım. işlem benim bile beklemediğim bir şekilde oldukça başarılı sonuçlandı. Ben power in 12 voltunu değil 24 voltunu giriş aldım. En son elimde şarjlı matkaptan söktüğüm 7 volt motoru 12 voltta 5,3 ampere kadar çalıştırdım. ( voltamper metrenin verdiği değerler ) sonra motoru kendi voltajı olan 7 volt ile denemek istedim. Power supplyden çıt çıt diye sesler duydum sonra voltajı kesti. ölçü aleti ile ölçtüğümde çıkışlarda kısa devre vardı. Sanırım voltaj düşürücü kısa devre oldu. bir tane daha alsam oda aynı şekilde olurmu nerede hata yaptım.Bu tip motorlarıçalıştırabileceğim modül kaç amper olmalı yada modülü korumak için amperin üstüne çıkmamasını nasıl sağlayabilirim.

Ekler

• WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.30.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.30.jpeg
    151.2 KB · Görüntüleme: 93
  • WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.24.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.24.jpeg
    139.7 KB · Görüntüleme: 86
  • WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.19.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.19.jpeg
    153.6 KB · Görüntüleme: 97
Power supply mı bozuldu, yoksa voltaj düşürücü modül mü bozuldu? Önce bunu tesbit et.
Modülü power supp dan ayır ve power'a güç verip çıkışını ölç. Çalışıyorsa modül gitmiş diyebiliriz.

Ayrıca modül üzerindeki entegrenin net resmini çekip koy. Şuanki resimde net olmamakla beraber entegre patlamış gibi görünüyor.

Bu voltaj düşürücü devrelerin genelde 5 ampere kadar desteklediği yazılır ama bunun üzerinden soğutucu kullanmadan 5 amper geçirirsen yanması notmaldir.

Modül üzerinde 2 tane mavi trimpot var. Bunlardan biri voltajı, diğeri amperi ayarlar. Amper trimpotunu tornavida ile çevirerek amperi kısıtlayabilirsin.

Voltaj regülatörü fazla ısındı herhalde. Yenisini al, ama bu sefer deneme yaparken voltaj regülatör soğutucularının ısısını takip et. Yüksek akımda kullanmak istiyorsan çok daha büyük soğutucu bağlaman, hatta soğutuculara da fan ile hava yönlendirmen gerekir.

Power supply mı bozuldu, yoksa voltaj düşürücü modül mü bozuldu? Önce bunu tesbit et.
Modülü power supp dan ayır ve power'a güç verip çıkışını ölç. Çalışıyorsa modül gitmiş diyebiliriz.

Ayrıca modül üzerindeki entegrenin net resmini çekip koy. Şuanki resimde net olmamakla beraber entegre patlamış gibi görünüyor.

Bu voltaj düşürücü devrelerin genelde 5 ampere kadar desteklediği yazılır ama bunun üzerinden soğutucu kullanmadan 5 amper geçirirsen yanması notmaldir.

Modül üzerinde 2 tane mavi trimpot var. Bunlardan biri voltajı, diğeri amperi ayarlar. Amper trimpotunu tornavida ile çevirerek amperi kısıtlayabilirsin.
üstadım cevabınız için teşekkür ederim. power supply sağlam modül yanmış. Kullandığım modül 3 amper bu modülü korumak içinyani 3 amperin üstüne çıkmaması için ne yapabilirim. Modülden en yüksek akımı alabilmek için tornavida yardımı ile sona kadar çekmiştim.

Voltaj regülatörü fazla ısındı herhalde. Yenisini al, ama bu sefer deneme yaparken voltaj regülatör soğutucularının ısısını takip et. Yüksek akımda kullanmak istiyorsan çok daha büyük soğutucu bağlaman, hatta soğutuculara da fan ile hava yönlendirmen gerekir.
cevap için teşekkür ederim bu tip motorları çalıştırabileceğim modül minimum kaç amper olmalı. ikinci modülü taktım ama yine motoru bağladığımda tekrar modül yandı amper değeri voltampermetre üzerinde 5a üstüne çıkıyor. Amperi sabitleme şansım varmı yani kendi değeri olan 3a nın üstüne çıkmasa en azından modül yanmaz. motor çalışmaz. Her defasında modül yanıyor ve modüle para veriyorum. Bi çözüm öneriniz varsa lütfen yardım edermisiniz.

Öncelikle motor 7v ile çalışıyorsa 8v verme. 7v ayarla kalsın. Zaten 7v ayarladığında ihtiyacından fazla akım çekmeyecektir.

Modülü 3 ampere sabitlemek için önce voltajı 7v' a ayarla.
Sonra amper trimpotunu sonuna kadar kıs.
Sonra multimetreyi amper ölçme moduna alıp devreye ekle.
Sonra multimetre ekranında 3 amper görene kadar amper trimpotunu aç. 3 amper gördüğün yerde bırak.
Bu şekilde amperi sabitlemiş olursun.

Ama eğer soğutucu alüminyum ve fan bağlamazsan yine yanar. Bu sefer belki 1 dakikada değilde 5 dakikada yanar.

Öncelikle motor 7v ile çalışıyorsa 8v verme. 7v ayarla kalsın. Zaten 7v ayarladığında ihtiyacından fazla akım çekmeyecektir.

Modülü 3 ampere sabitlemek için önce voltajı 7v' a ayarla.
Sonra amper trimpotunu sonuna kadar kıs.
Sonra multimetreyi amper ölçme moduna alıp devreye ekle.
Sonra multimetre ekranında 3 amper görene kadar amper trimpotunu aç. 3 amper gördüğün yerde bırak.
Bu şekilde amperi sabitlemiş olursun.

Ama eğer soğutucu alüminyum ve fan bağlamazsan yine yanar. Bu sefer belki 1 dakikada değilde 5 dakikada yanar.
bu modül üstüne alüminyum soğutucu nasıl takarım. yapıştırmamı yapmalıyım.

Ekler

• ledli-lm2596-dc-dc-ayarlanabilir-voltaj-dusurucu-guc-modulu-power-moduller-fdkjgecf-51372-18-B...jpg
    ledli-lm2596-dc-dc-ayarlanabilir-voltaj-dusurucu-guc-modulu-power-moduller-fdkjgecf-51372-18-B...jpg
    92.9 KB · Görüntüleme: 82
@Gokrtl ustam birde bu modüle cam sigorta takmak istiyorum yani 3 amperin üstüne çıktığında sigorta atsın modüle zarar gelmesin malum modül 40 tl sigorta 0,5 bağlantı şeması nasıl olmalı.

bu modül üstüne alüminyum soğutucu nasıl takarım. yapıştırmamı yapmalıyım.
Bu sıkıntılı bir iş. Oradaki alan çok dar. Oraya göre alüminyum soğutucu var ama çok küçük. Faydası olmaz. Birazcık icat yapmak lazım oraya göre.

@Gokrtl ustam birde bu modüle cam sigorta takmak istiyorum yani 3 amperin üstüne çıktığında sigorta atsın modüle zarar gelmesin malum modül 40 tl sigorta 0,5 bağlantı şeması nasıl olmalı.
20220922_143549.jpg

Bu sıkıntılı bir iş. Oradaki alan çok dar. Oraya göre alüminyum soğutucu var ama çok küçük. Faydası olmaz. Birazcık icat yapmak lazım oraya göre.

19119 eklentisine bak
akım arttırmak için şöyle şeyler denemiştim.
ama dikkatli olmazssak parmak izimiz siliniyor.

Modülde akım sınırlamayı ayarladıktan sonra artık aşırı akımdan dolayı bozulma sorunu olmaz. Ama ısınma gene olabilir, deneme yaparken takip et.

Bir de şu var: Eğer motorun yüksek torkla kalkış yapmasını istiyorsan, modüle yaptığın akım sınırlama buna engel olacaktır. Motorlar kalkış anında anma akımlarının kat kat üzerinde akım çekerler. Aynı şekilde motorun çalışması esnasında yüksek tork beklentisi varsa akım sınırlama bunu imkansız hale getirecek. Bu durumda motorun anma akımından çok daha fazla akım verebilen bir güç kaynağı kullanman gerekecek.

Ekler

• c5e4d793-f4df-455a-8a19-b14385804b27.jpg
    c5e4d793-f4df-455a-8a19-b14385804b27.jpg
    346.4 KB · Görüntüleme: 101
  • 9b990e54-ead9-45e1-a7b9-8c9dfbf489ba.jpg
    9b990e54-ead9-45e1-a7b9-8c9dfbf489ba.jpg
    375.2 KB · Görüntüleme: 100
  • 02afffff-ebb7-48d6-91c5-68ddbb2c1680.jpg
    02afffff-ebb7-48d6-91c5-68ddbb2c1680.jpg
    366.9 KB · Görüntüleme: 100
Modülde akım sınırlamayı ayarladıktan sonra artık aşırı akımdan dolayı bozulma sorunu olmaz. Ama ısınma gene olabilir, deneme yaparken takip et.

Bir de şu var: Eğer motorun yüksek torkla kalkış yapmasını istiyorsan, modüle yaptığın akım sınırlama buna engel olacaktır. Motorlar kalkış anında anma akımlarının kat kat üzerinde akım çekerler. Aynı şekilde motorun çalışması esnasında yüksek tork beklentisi varsa akım sınırlama bunu imkansız hale getirecek. Bu durumda motorun anma akımından çok daha fazla akım verebilen bir güç kaynağı kullanman gerekecek.
5 amper değerinde bir modül aldım artık rahatça kullanıyorum teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için

Ekler

• WhatsApp Image 2022-09-23 at 00.02.42.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-23 at 00.02.42.jpeg
    173.8 KB · Görüntüleme: 94
  • WhatsApp Image 2022-09-23 at 00.02.30.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-23 at 00.02.30.jpeg
    128.3 KB · Görüntüleme: 89
cihazı

19119 eklentisine bak
şu anda tek sorunum sigorta yuvası sigortayı çıkardığım halde akım devam ediyor kesmiyor. izlediğim videoda eksi ucu değil artı uçtan eksi uca akım göndermiş. bu yüzden mi sigorta yuvası görev yapmıyor acaba.

cihazı

şu anda tek sorunum sigorta yuvası sigortayı çıkardığım halde akım devam ediyor kesmiyor. izlediğim videoda eksi ucu değil artı uçtan eksi uca akım göndermiş. bu yüzden mi sigorta yuvası görev yapmıyor acaba.
Sigorta devreye seri bağlanır. + ucada bağlasan, - ucada bağlasan çıkardığında hiç bir şekilde cihazın çalışmaması lazım. Eğer sigortayı çıkardığında devre çalışmaya devam ediyorsa sen o sigortayı + ve - uca paralel bağlamışsın demektir.

Sigorta devreye seri bağlanır. + ucada bağlasan, - ucada bağlasan çıkardığında hiç bir şekilde cihazın çalışmaması lazım. Eğer sigortayı çıkardığında devre çalışmaya devam ediyorsa sen o sigortayı + ve - uca paralel bağlamışsın demektir.
çok teşekkür ederim sizin sayenizde bitirdim :)) sıfırını alsam daha ucuza gelirdi ama birşeyler yapmanın keyfi para ile ölçülmüyormuş. Ayrıca psikolojik olarak da çok iyi geldiğini benim gibi yeni başlayan yada başlamak isteyen arkadaşlara belirtmek isterim.
teşekkürler mekatronik.org :))

Valla iki gündür sana bir güç kaynağı projesine başlamanı önereceğim ama hazırını almak daha ucuza geldiği için cesaret edemiyorum. Şimdilik modül ile devam et. Biraz daha kendini geliştirip ilerlemek istediğinde sıfırdan güç kaynağı yaparız.

Valla iki gündür sana bir güç kaynağı projesine başlamanı önereceğim ama hazırını almak daha ucuza geldiği için cesaret edemiyorum. Şimdilik modül ile devam et. Biraz daha kendini geliştirip ilerlemek istediğinde sıfırdan güç kaynağı yaparız.
Marka model tavsiyesi alabilirmiyiz Gökhan Bey

Marka model tavsiyesi alabilirmiyiz Gökhan Bey
Forumda bir kaç kişinin Korad KA3005 aldığına şahit oldum. F/P olarak iyi bir ürün sanırım.
Ben hiç güç kaynağı alıp denemedim. O yüzden tavsiyede bulunamam.
Ben çok para harcayıp raspberry pico ile akıllı bir güç kaynağı projesi yapma yolunu seçtim. Kendi bilgim ve tecrübem olmadığı için çoğunlukla Timur abinin desteği ile ilerliyorum. Proje biraz yavaş ilerliyor. Bittiğinde ne kadar kaliteli olur bilemem ama tamamıyla hakim olduğum bir cihaz olacak.

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back