Aynı induktansa sahip trafolar neden farklı güç verirler.

devreci

Aktif Üye
Küçük bir ferrit var 10tur bobin sarılmış induktansı 100uh.. Büyük bir ferrit 1 tur bobin sarılmış ölçtüğümüzde o da 100uh , lcr metre ile ölçüyoruz ikisi de 100uH 0.0001ohm

Bütün matematiksel değerleri aynı iken neden neden küçük olan max 10W güç verebiliyorken büyük olan 100W verebiliyor mesela kondasatörde böyle bir durum yok neden bobinde var? şöyle açıklayalım.

Büyük olan 1 sarım
Küçük olan 10 sarım , aynı induktansda olabilmesi için küçük olana daha fazla sarım yapılması gerekir

Trafoda manyetizma değişime uğrayınca elektronu iter hareket eden elektron ise var olan manyetizmayı yok etmeye çalışan zıt yönlü bir manyetizmayı kendisi üretir ve trafonun manyetizmasını bastırır.

Büyük trafoda 1 sarım var hareket eden elektron bir kere zıt yönlü manyetizmayı kendisi üretip trafoyu terkediyor. Küçük trafoda tek elektron 10 defa dönuyor çok daha fazla zıt yönlü manyetizma oluşturup öyle trafoyu terkediyor.

Küçükte elektron 10 defa manyetik enerjiyi yok etmeye çalıştığı daha fazla elektronu itecek manyetik akı kalmıyor. Büyük trafoda elektron çok daha az etkileşimde bulunduğu için çok daha fazla sayıda elektronu itebiliyor.

Amacin buyuk nuvededeki ile ayni enduktansi elde etmek ise kucuk nuveye daha cok sarim sarmak zorunda kaliyorsun.

Ayni akimi akitirsan kucuk nuvede amper sarim degeri buyuk olana gore daha yuksek oluyor. Bu da nuveyi doyuruyor ve guc almani engelliyor.

Gucu enduktans degil nuvenin gobek kesitinin buyuklugu belirliyor.

Son düzenleme:
Küçük bir ferrit var 10tur bobin sarılmış induktansı 100uh.. Büyük bir ferrit 1 tur bobin sarılmış ölçtüğümüzde o da 100uh , lcr metre ile ölçüyoruz ikisi de 100uH 0.0001ohm

Bütün matematiksel değerleri aynı iken neden neden küçük olan max 10W güç verebiliyorken büyük olan 100W verebiliyor mesela kondasatörde böyle bir durum yok neden bobinde var? şöyle açıklayalım.

Büyük olan 1 sarım
Küçük olan 10 sarım , aynı induktansda olabilmesi için küçük olana daha fazla sarım yapılması gerekir

Trafoda manyetizma değişime uğrayınca elektronu iter hareket eden elektron ise var olan manyetizmayı yok etmeye çalışan zıt yönlü bir manyetizmayı kendisi üretir ve trafonun manyetizmasını bastırır.

Büyük trafoda 1 sarım var hareket eden elektron bir kere zıt yönlü manyetizmayı kendisi üretip trafoyu terkediyor. Küçük trafoda tek elektron 10 defa dönuyor çok daha fazla zıt yönlü manyetizma oluşturup öyle trafoyu terkediyor.

Küçükte elektron 10 defa manyetik enerjiyi yok etmeye çalıştığı daha fazla elektronu itecek manyetik akı kalmıyor. Büyük trafoda elektron çok daha az etkileşimde bulunduğu için çok daha fazla sayıda elektronu itebiliyor.
elektron 10 defa dönemez, sadece manyetik alan çizgisine göre hizalanır. büyük ve küçük nüve arasındaki fark daha fazla elektronu hizalayabilirsin = daha fazla enerji depolayabilirsin.

Büyük olan 1 sarım

iki bobinin inductance ayni olsa bile direnc degerinde kucuk farklar bile olsa ayni olmamasi gerek, akim tirmanis formulu tersini soyluyor(1-e^(-t/T)), T=L/R yani az sarimli ayni inductance degerli bobin daha fazla akim cekmeli.

Amacin buyuk nuvededeki ile ayni enduktansi elde etmek ise kucuk nuveye daha cok sarim sarmak zorunda kaliyorsun.

Ayni akimi akitirsan kucuk nuvede amper sarim degeri buyuk olana gore daha yuksek oluyor. Bu da nuveyi doyuruyor ve guc almani engelliyor.

Gucu enduktans degil nuvenin gobek kesitinin buyuklugu belirliyor.
Bunun nedenini açıklamaya çalışıyorum , çekirdeğin önemi yok induktans aynı ise sarj eğrisi aynı olması gerekir, oradaki enerjiyi alarak dışarı çıkaran elektronlar ve bunların oluşturduğu zıt manyetik alan sorun oluşturuyor.

İlginç bir durum da sekonderin oluşturduğu manyetik akı ters yönde , yani ferriti doyuran primary manyetizmanın tersi , aslında ferriti doyurmamaya çalışıyor .

elektron 10 defa dönemez, sadece manyetik alan çizgisine göre hizalanır. büyük ve küçük nüve arasındaki fark daha fazla elektronu hizalayabilirsin = daha fazla enerji depolayabilirsin.

Mesela bobinin ucları açık ise akım geçmiyor , ama kısa devre edince akım geçmeye başlıyor burada elektronlar sistem içinde tur atmaya başladığı için oluyor. Sekonderde elektronlar tur atmaya başladığı için primary de elektronlar dönmeye başlıyor nedeni sekonderdeki hareket eden elektronların oluşturduğu manyetizmadan etkilenmeleri yada trafodaki depo enerjiyi dışarı çıkarmaları , eğer çıkışta yük yoksa trafodaki depo enerji primary den boşa akım geçememsini sağlıyor .

iki bobinin inductance ayni olsa bile direnc degerinde kucuk farklar bile olsa ayni olmamasi gerek, akim tirmanis formulu tersini soyluyor(1-e^(-t/T)), T=L/R yani az sarimli ayni inductance degerli bobin daha fazla akim cekmeli.
Doğrudur ama mekanizmayı çözmeye çalışıyorum.

Bunun nedenini açıklamaya çalışıyorum , çekirdeğin önemi yok induktans aynı ise sarj eğrisi aynı olması gerekir, oradaki enerjiyi alarak dışarı çıkaran elektronlar ve bunların oluşturduğu zıt manyetik alan sorun oluşturuyor.

Direnclerde nasil 1/8w direncle 1w direncler ayni omajda olmalarina ragmen gucleri farkli ise enduktanslardada ayni durum var.
Olay nuvenin icinde bitiyor.

Nuveden istedigin akiyi akitabiliyorsan istedigin gucu de alabilirsin.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back