Az voltaj farkında regülasyon.

Kalem havya ile yıllarca smd söküp taktım bence yaparsın sadece kalem havya ile atmega2560 ve 328p söküp takıyorum
Bir kaza sonucu bilgisayarımın usblerinin gücünü kontrol eden power swtich entegeresi yandı.
Bu entegre sto23-6 kılıftaydı tam 4 tane hiç etim lehimleyene kadar.

Kullandığım lehim dandik değil
Kullandığım pasta dandik değil
Havyamın ısı regülesi olmasada basit bir triyak devreli ayarı var ve çok memnunum %100 kurşunlu olduğunu tahmin ettiğim çinli fabrika lehimini 5-6 saniyede eritebiliyor tamamen açarsan potunu.

Smd lehimlemede hiç iyi değilim sadece sot89,dpak,ve biraz büyük 1n4007 diyot kılıfları oluyor onları lehimleyebiliyorum küçüldükçe yapamıyorum ya bacağı kopuyor ya fazla ısıtıyorum beceriksizliğim var biraz bu konuda.

4007'nin kılıfının adı DO-214AC'ymış

Bu senin havya sorunu ile ilgili bir konu aç istersen. SMD lehimlemede bende keski uçlu havya kullanıyorum hiçbir sıkıntı çıkmıyor. Tabi SMD yi sökmek ayrı iş. Onun için sıcak hava, cımbız havya, veya ısıtmalı taban gerekir.

Aynen keski uç nerdeyse tüm işler için en ideal uç. Sadece geçen gün micro usb3 lehimlerken en küçük sivri ucu kullanmak zorunda kaldım. Hayatımda yaptığım en zor lehim oldu. Ya soket çok küçük yada benim gözler artık gitmeye başladı...

Bu senin havya sorunu ile ilgili bir konu aç istersen. SMD lehimlemede bende keski uçlu havya kullanıyorum hiçbir sıkıntı çıkmıyor. Tabi SMD yi sökmek ayrı iş. Onun için sıcak hava, cımbız havya, veya ısıtmalı taban gerekir.
Yarın üstünde smd elemanlar olan bir kart bulayım onun üstündeki denemelerimi bir konu haline getirip paylaşırım.

Elimde klima kontrol kartı olması lazımdı dağıtmadığım.

Aynen keski uç nerdeyse tüm işler için en ideal uç. Sadece geçen gün micro usb3 lehimlerken en küçük sivri ucu kullanmak zorunda kaldım. Hayatımda yaptığım en zor lehim oldu. Ya soket çok küçük yada benim gözler artık gitmeye başladı...
Onu bana hiç söyleme abi zamanında bir mağazadan 5 kuruşa bulmuştum tekini bende bissürü aldım 20 30 tane kadar lehimlemek için 1 hakkım var 2.ye dokundurursam havyayı bacağıda birlikte geliyor geri.

Bunun için kendime micro usb to dip, type c to dip gibi kartlar alıyorum 2 3 lira fiyatı var.
Hayırlı olsun abi bu arada

Pil ömrü ne kadar kritik siziin için acaba?
Daha önce ben de biraz araştırmıştım. Li-ion kullanacaksanız LDO en iyi çözüm gibi. HT7333 ve MCP1700 iyi görünmüştü ama piyasada bulamamıştım.
https://www.esp8266.com/viewtopic.php?f=13&t=19801

Bir de yüksek akım için SPX3819 vardı ama o da yok burada. MIC5205'i duymamıştım. İyi oldu öğrendiğim.

Ayrıca LiFe-Po (3.2V) pillerin voltaj eğrileri de 3.3 mpular için uygun. Ona da bir bakın isterseniz.
Bir de pilin zarar görmemesi için voltaj seviyesini izleyip 3V (Li-ion) altına düşürmeden belli bir seviyede cihazı kapatmalısınız.

Konuyla ilgili izlediğim bazı videolar vardı. Birkaçını buraya ekliyorum.

Düşük maliyetli SMD lehimleme için de şunu önerebilirim. Hem ucuz hem de 12-13 günde gelmişti:
https://tr.aliexpress.com/item/1005..._list.0.0.22dd3d12K4OyAG&gatewayAdapt=glo2tur

1 adet 18650, TP4056, ESP-01 ve BME280 ile yaptığım hava ölçüm cihazı var. Linkini verdiğim 3.0V MCP1700T LDOyu kullanıyor. 15 dakikada bir çalışıyor ve şarjı 1 aydan uzun dayanıyor. Pilin uzun gitmesi için özellikle uğraştım: ESP'nin deep sleep özelliğini kullanıyor, modüldeki sürekli yanan LEDi çıkarttım, BME280 modülündeki LDOyu söktüm. Benzer bir şey yapacaksanız yardımcı olabilirim.

1 adet 18650, TP4056, ESP-01 ve BME280 ile yaptığım hava ölçüm cihazı var. Linkini verdiğim 3.0V MCP1700T LDOyu kullanıyor. 15 dakikada bir çalışıyor ve şarjı 1 aydan uzun dayanıyor. Pilin uzun gitmesi için özellikle uğraştım: ESP'nin deep sleep özelliğini kullanıyor, modüldeki sürekli yanan LEDi çıkarttım, BME280 modülündeki LDOyu söktüm. Benzer bir şey yapacaksanız yardımcı olabilirim.
1 tane daha ESP8266 ve ESPNow kullanmayı da düşünebilirsiniz. WiFi bağlanma süresi pil tüketimini katlıyor. Ya da 433 MHz bir gateway.

1 tane daha ESP8266 ve ESPNow kullanmayı da düşünebilirsiniz. WiFi bağlanma süresi pil tüketimini katlıyor. Ya da 433 MHz bir gateway.
Şu anki sistem wifi ile çalışıyor ve hızı bu uygulama için yeterli. Uyanması, ölçmesi, MQTT ile göndermesi ve tekrar uyuması 5-10 saniye sürüyor. ESPNow ilginçmiş ama mümkün olduğunca wifi kolaylığından vazgeçmek istemiyorum.

Pil ömrü ne kadar kritik siziin için acaba?
Daha önce ben de biraz araştırmıştım. Li-ion kullanacaksanız LDO en iyi çözüm gibi. HT7333 ve MCP1700 iyi görünmüştü ama piyasada bulamamıştım.
https://www.esp8266.com/viewtopic.php?f=13&t=19801

Bir de yüksek akım için SPX3819 vardı ama o da yok burada. MIC5205'i duymamıştım. İyi oldu öğrendiğim.

Ayrıca LiFe-Po (3.2V) pillerin voltaj eğrileri de 3.3 mpular için uygun. Ona da bir bakın isterseniz.
Bir de pilin zarar görmemesi için voltaj seviyesini izleyip 3V (Li-ion) altına düşürmeden belli bir seviyede cihazı kapatmalısınız.

Konuyla ilgili izlediğim bazı videolar vardı. Birkaçını buraya ekliyorum.

Düşük maliyetli SMD lehimleme için de şunu önerebilirim. Hem ucuz hem de 12-13 günde gelmişti:
https://tr.aliexpress.com/item/1005..._list.0.0.22dd3d12K4OyAG&gatewayAdapt=glo2tur
Abi bir esp now projesinde kullanıcam bu beslemeyi.
Elimde 20adete yakın 18650 pil var çeşitli yerlerden çıkma.

Bunlara ayrı bir koruma devreside ekliyorum 3.70in altına indiğinde çıkış yapmıyor artık.

Pil ömrü olarak uzun gideceğini düşünüyorum kullandığım Samsung pilin etiket değeri 2000ma bende belki bu projede günde 1 kez veri göndericem. pil ömrü olarak sorun yaşayacağımı sanmıyorum.

Dediğiniz regülatörleri buradaki nispeten büyük esnaflara soracağım.

Önceliğim elimdeki malzeme ile yapmak.

SMD lehimlemek için verdiğiniz ürünün benzerini kendim ütü ile yaptım daha önce ama kuru kuru ısınıp soğuyan ütü rezistansı çok dayanmadı.

Şu anki sistem wifi ile çalışıyor ve hızı bu uygulama için yeterli. Uyanması, ölçmesi, MQTT ile göndermesi ve tekrar uyuması 5-10 saniye sürüyor. ESPNow ilginçmiş ama mümkün olduğunca wifi kolaylığından vazgeçmek istemiyorum.
O entegrenin sot89 veya 92 kılıfta olanını bulursam Türkiyede alacağım mutlaka

Düşük tüketimli cihazları test etmek için Nordic'in Power Profiler Kit II diye bir cihazı var. Nano amper seviyesine kadar ölçüp zaman ekseninde kayıt alıyor. Aynı zamanda GPIO portlarıyla da test altındaki cihaza bağlayıp olay bazında inceleyebiliyorsunuz.

Benimkini Özdisan'dan almıştım.

ESP8266/ESP32 + sensör + WiFi ile PPK II kullanarak bir test yapıp paylaşayım.

@Ahmet 3.70 yüksek kalmış. tam modelinzi bilmiyorum ama şundan referansla 3.7 enerjinin yarısını kullanmayacaksınız demek oluyor.
Samsung%20INR18650-29E%202900mAh%20(Blue)-Capacity.png

3.4-3.5 V gibi bir değer daha mantıklı sanki.

Bu arada MCP1700 direnc.net stoğunda var görünüyor.

Bu arada aklıma şimdi gelen üç not:

1- ESP8266 vb işlemciler ortalama 60-70 mA civarında tüketiyor (WiFi açık) ama 400-500 mA seviyelerine kadar anlık akım tüketimleri olabiliyor. LDO seçerken bunu da gözönünde bulundurmak lazım. en az 250-300 mA kullanmakta ve besleme girişine kapasitör koymakta fayda var.

2- Programlarken işlemci saat hızını seçmek mükün. 160 MHz yerine 80 hatta 40 MHz çoğu proje için rahatlıkla yeterli olacaktır.

3- Deep sleep kullanmıyorsanız ve loop kodunuzda hiç delay yoksa ve çok kısa süren bir loop kodunuz varsa işlemci sürekli meşgul olduğundan akım tüketimi ciddi artıyor. Loop sonunda bir tane "delay(1); " müthiş fark yaratabiliyor.

Örneğin loop içerisinde bir iki pine if içerisinde digitalRead ile baktığınızı ve LOW ise işlem yaptığınızı yoksa birşey yapmadığınızı varsayalım. bir döngü tahminen 5-20 us içinde bitecektir. Bu da ms başına 50-200 döngü demek. Zaman kritikliği izin veriyorsa 1 ms delay eklediğinizde işlemci gereksiz 49-199 döngüden kurtulacaktır

Düşük tüketimli cihazları test etmek için Nordic'in Power Profiler Kit II diye bir cihazı var. Nano amper seviyesine kadar ölçüp zaman ekseninde kayıt alıyor. Aynı zamanda GPIO portlarıyla da test altındaki cihaza bağlayıp olay bazında inceleyebiliyorsunuz.

Benimkini Özdisan'dan almıştım.

@Ahmet 3.70 yüksek kalmış. tam modelinzi bilmiyorum ama şundan referansla 3.7 enerjinin yarısını kullanmayacaksınız demek oluyor.
Samsung%20INR18650-29E%202900mAh%20(Blue)-Capacity.png

3.4-3.5 V gibi bir değer daha mantıklı sanki.

Bu arada MCP1700 direnc.net stoğunda var görünüyor.
Cihaz çok güzel fakat bundan önce daha aciliyeti olan ihtiyaçlarım var onları tamamlamalıyım 100dolar fiyatını gördüm çünkü özdisanda.

Daha önce ESP32 wifi bağlantı anında 600ma çektiğini görmüştüm.

Fakat şuan akım ölçümü yaptığım Fluke-177 ölçü aletimin akım ölçüm tarafını tamir ettim daha önce ve biraz gecikme yaşıyorum ölçümde bu yüzden yakabildiğim en yüksek akım 100mA oldu.

Elimde çok çeşitli lityum koruma devreleri var.
Bunlardan en çok kullandığım 3.7v'da çıkışını kesen.
Ama elimde 2.50v'da kesen devre de var.
Projenin seyrine göre bu devreyi değiştirebilirim.
Pilsiz de yapabilirim karar vermedim daha.

Projem; Binanın açılır kapanır bariyeri var. Ve sapıtıyor kimi zaman kalktığında geri inmediği oluyor içinde. 2 tane sınır anahtarı var birisi aşşağı pozisyonunu birisi yukarı pozisyonunu bildiriyor
Evimden bu bariyeri göremediğim için açık kaldığında haberim olmuyor ve binada oturmayanlar gelip içeri park ediyor aşırı acemi bir şöför olarak her boşluğa bırakılan arabaların arasından çıkmak benim için çok zor ve gergin anlar oluyor.

Bu üst sınır anahtarını bende sisteme paralel olup okuyacağım ve giriş gördüğüm an bir sayaç tutmaya başlayacağım esp içinde bu süreyi en geniş skalada inceleyip 20 saniye tutmaya karar verdim.
20 saniye oldu ve benim okuduğum giriş değişmedi hala havada artık karşı tarafa bilgi göndermesi gerekiyor ya karşı taraftan ben kapatırım kumandası ile yada karşı tarafa aldığım kapı açık sinyali ile öğrenebilir 433 kumandayı kandırıp kapatması için sinyal gönderebilirim.

Neden esp kullanıyorsun basit bir zaman rölesi ile kapatsana?
Pano içinde manuel kontrol için revizyon moduna geçirmek gerekiyor bir swtich ile revizyona geçince artık rf sinyalleri görmezden geliyor sadece üstündeki butonlardan ve manuel girişlerden aldığı sinyal ile çalışıyor.
Hem esp-now denemesi yapmış olacağım bu sayede hemde bissürü araba arasında gerginlik yaşayıp 5 metre yolu 10 dakikada gitmeyeceğim.

Planlarıma göre loop kısmında devamlı dönecek bir komutum yok.

İf ile sorgu yapıp bir flag'i bu sorguya bağlı olarak 1-0 yapıyorum

Bu flag 1'se && istediğim süre olmuşsa
esp now ile herhangi birşey gönderebilirim.

MCP1700 tam işimi görüyor fakat.
Türkiyede hiçbiryerde sto89 to92 vs. kılıflarda bulamıyorum hep sot23 kılıfta satılıyor.

Son düzenleme:
....
....

Tekrar merhaba. Burada bahsettiğim inceleme için ancak vakit ayırabildim. Aşağıda detaylı paylaşıyorum. Umarım faydalı olur.

Setup:
00_setup.jpeg

• Basit bir sensör okuma-gönderme sisteminin farklı safhalarındaki süreleri ve enerji tüketimini gösterebilmek için ESP8266 (elimde boşta ESP32 modül yokmuş. Geliştirme kartları da üzerindeki devre ve regülatörlerle yanıltıcı olacaktır) tabanlı ESP12-F modülü kullandım. Şimdilik alternatif metot olarak ESP Now yerine RF verici ile test ettim. Fırsat olursa bir de ESP Now ile test yaparım.
  • ESP12F'e yine kolayda duran bir DHT11 bağladım.
  • RF ile de test etmek istediğim için ucuz bir 433 MHz verici (FS1000A) ekledim.
  • ESP12F'i çalıştırmak ve programlamak için gerekli (pull-up, pull-down, program butonu, reset butonu) komponentleri ekledim.
  • USB-UART dönüştürücü ile bilgisayara bağladım. (VCC hariç)
  • Beslemesini Power Profiler Kit'in çıkışına bağladım.
  • Çeşitli olayların zamanını tespit edebilmek için 4 tane GPIO pinini PPK II'nin logic girişlerine bağladım. Koddan işaretlemek istediğim yerlerde bu GPIO'ları HIGH/LOW yapacağım:
    • GPIO 4 -> DATA 0
    • GPIO 5 -> DATA 1
    • GPIO 12 -> DATA 2
    • GPIO 13 -> DATA 3
  • Osiloskopa
    • CH2: bir 433 MHz RF alıcı
    • CH3: devredeki RF vericinin veri pini
    • CH1: devredeki RF vericinin besleme pini (Doğru bir yöntem değil ama hızlıca olsun diye vericiyi GPIO15 pini ile besledim. Böylece vericinin enerjisini de işi bitince kesiyorum ki WiFi ölçümüni etkilemesin. Bir kaç mA tükettiğinden sorun olmadı. Bir transistör ile uygulayabilirsiniz.)
  • Hızlı ve kirli bir test kodu yazdım. Kod özetle şunları yapıyor:
    • Pin ayarları.
    • RF başlatma
    • Sensör başlatma
    • Sensörü okuma
    • RF ile veriyi gönderme
    • Wi-Fİ'a bağlanma
    • Wi-Fi ile veriyi gönderme (veriyi thingspeak adında bir bulut servisine yolladım)
    • Wi-Fi'ı kapatma
    • Sonuna birer saniye ledsiz ve ledli delay ekledim. Serbest zamandaki tüketimi ve ledin tüketim farkını izleyebilmek için.
    • İşlemciyi deep sleep moduna alma
  • Not: Deep sleepe geçişte süre vererek kullanarak düzenli aralıklarla ölçüm yapılmasını sağlamak mümkün. Ancak ESP8266 için sayaç kısıtlı olduğundan maksimum süre 1- 3.5 saat civarında. Aşan süreler için eprom üzerinde manuel bir sayaç daha tutarak bir çözüm üretmek gerekiyor.

Kod:

C:
#include <ESP8266WiFi.h>

#include "ESP8266TimerInterrupt.h"

#include "DHT.h"

#include <RH_ASK.h>

#include <SPI.h>

#define DEBUG_ENABLED false

const int DEBUG_VERBOSE = 0;

const int DEBUG_INFO = 1;

const int DEBUG_WARN = 2;

const int DEBUG_ERROR = 3;

int DEBUG_LEVEL = DEBUG_INFO;

#define DHTTYPE DHT11   // DHT 11

const int DHTPin = D5;

DHT dht(DHTPin, DHTTYPE);

const char* WIFI_SSID = "**********";

const char* WIFI_PWD = "**********";

String apiKey = "**********";

String resource = "/update?api_key=";

String server = "api.thingspeak.com";

String humidity;

String temperature;

RH_ASK transmitter(2000,16,0); //speed,RX,TX

//ESP8266Timer ITimer;

static char temperatureTemp[7];

static char humidityTemp[7];

void setup() {

if (DEBUG_ENABLED)

Serial.begin(9600);

pinMode(4,OUTPUT);

digitalWrite(4,HIGH); // Checkpoint 1: boot start

WiFi.mode(WIFI_OFF);

WiFi.forceSleepBegin();

dht.begin();

pinMode(LED_BUILTIN, OUTPUT);

digitalWrite(LED_BUILTIN,HIGH);

pinMode(5,OUTPUT);

pinMode(12,OUTPUT);

pinMode(13,OUTPUT);

pinMode(15,OUTPUT);

digitalWrite(5,LOW); // boot start

digitalWrite(12,LOW); // boot start

digitalWrite(13,LOW); // boot start

digitalWrite(15,HIGH); // to power RF module

if (transmitter.init()){

digitalWrite(5,HIGH); // Checkpoint 2: transmitter ready

}

debug("Reading sensor",DEBUG_INFO)  ;

readSensor();

digitalWrite(12,HIGH); // Checkpoint 3: sensor is read

debug("Sending RF",DEBUG_INFO);

send433();

digitalWrite(5,LOW); // Checkpoint 4: message sent with transmitter

digitalWrite(15,LOW);

debug("Connecting WiFi",DEBUG_INFO);

initWifi();

digitalWrite(13,HIGH); // Checkpoint 5: wifi connected

debug("Sending request",DEBUG_INFO);

makeHTTPRequest();

digitalWrite(5,HIGH); // Checkpoint 6: wifi connected

debug("Disconnecting WiFi",DEBUG_INFO);

WiFi.disconnect();

WiFi.mode(WIFI_OFF);

WiFi.mode( WIFI_OFF );

WiFi.forceSleepBegin();

digitalWrite(12,LOW); // Checkpoint 7: data sent. ready to sleep.

delay(1000); // just to see idle consumption without wifi and mpu task

debug("Turning on the LED",DEBUG_INFO);

digitalWrite(LED_BUILTIN,LOW);

delay(1000); // just to see idle consumption without wifi and mpu task but led is on

debug("Finished. Going to sleep..",DEBUG_INFO);

ESP.deepSleep(0); //Checkpoint 8: sleep

}

void loop() {

// actually, never reaches here !!

// proof: these pins will never change...

digitalWrite(4,LOW);

delay(250);

digitalWrite(4,HIGH);

}

void send433(){

const char* data = strcat(strcat("field1=", humidityTemp),strcat("&field2=",temperatureTemp));

transmitter.send((uint8_t *)data, strlen(data));

transmitter.waitPacketSent(); 

}

bool initWifi() {

WiFi.mode(WIFI_STA);

WiFi.begin(WIFI_SSID, WIFI_PWD);

int timeout = 10 * 4; // 10 seconds

while(WiFi.status() != WL_CONNECTED  && (timeout-- > 0)) {

delay(250); 

}

if(WiFi.status() != WL_CONNECTED) {

debug("Failed to connect, going back to sleep",DEBUG_ERROR);

return false;

}

else

{

digitalWrite(5,HIGH); // wifi connected

debug("Connected WiFi :)",DEBUG_INFO);

return true;

}

}

void readSensor()

{

float h = dht.readHumidity();

float t = dht.readTemperature();

float f = dht.readTemperature(true);

if (isnan(h) || isnan(t) || isnan(f)) { 

strcpy(temperatureTemp,"Failed");

strcpy(humidityTemp, "Failed");

debug("Sensor read error",DEBUG_ERROR);

return; 

}

else { 

float hic = dht.computeHeatIndex(t, h, false);   

dtostrf(hic, 6, 2, temperatureTemp);               

float hif = dht.computeHeatIndex(f, h);

dtostrf(h, 6, 2, humidityTemp);

}

humidity = humidityTemp;

temperature = temperatureTemp;

humidity.trim();

debug("h:"+humidity,DEBUG_INFO);

temperature.trim();

debug("t:"+temperature,DEBUG_INFO);

}

bool makeHTTPRequest() {

WiFiClient client;

int retries = 5;

while(!!!client.connect(server, 80) && (retries-- > 0)) { 

retries--;

}

if(!!!client.connected()) {

debug("Failed to connect, going back to sleep",DEBUG_ERROR);

return false;

}

String request = String("GET ") + resource + apiKey + "&field1=" + humidity+ "&field2=" + temperature +

" HTTP/1.1\r\n" +

"Host: " + server + "\r\n" +

"Connection: close\r\n\r\n";

client.print(request);

int timeout = 5 * 10; // 5 seconds           

while(!!!client.available() && (timeout-- > 0)){

delay(100);

}

if(!!!client.available()) {

debug("No response, going back to sleep",DEBUG_ERROR);

return false;

}

while(client.available()){

client.read(); // read response 

}

//... do something with the response if needed

debug("closing connection",DEBUG_INFO);

client.stop();

return true;

}

void debug(String msg, int severity){

if (DEBUG_ENABLED && severity>=DEBUG_LEVEL)

Serial.println(msg);

}

Sonuçlar:

01_whole.png

Olayın özeti bu şekilde. Kırmızı ile işaretli yerleri kodda "Checkpoint-X" olarak bulabilirsiniz. Durağan haldeki tüketimi test ettiğim son 2 saniyeyi saymazsanız toplam süre yaklaşık 4.85 sn (0->7). Görüldüğü gibi zamanın en büyük kısmını Wi-Fi'a bağlanmak alıyor (4-5). Detaylara aşğıda devam edeceğiz.

RF(433)

02_before-wifi.png

Sistemin açılması, sensörü okuması, RF vericiyi açıp veriyi göndermesi toplam 428 ms sürüyor (0->4). Yani veriyi sadece RF ile gönderseydik ve pil tüketimi önemsiz ikinci bir cihaz ile o veriyi alıp sunucuya gönderseydik işimiz 428 ms içinde bitecekti. Ve bunun için 12.41 mC enerji yetecekti. Ortalama tüketim de 33.18 mA (bknz gri alan). Daha sonra bu bölüme daha yakından bakacağız. Gönderilen sinyalin osiloskop görütüsünü aşağıda görebilirsiniz.

12_scope.png

CH1: besleme pini (trigger)
CH2: RF alıcı data pini
CH3: RF verici data pini

08_before-setup.png

Enerji verildiği andan setup() kodumuzun başladığı ana kadar (Checkpoint 1) geçen süre yaklaşık 130 ms. Burada işlemci açılıp, kullandığımız Arduino framework ve onun üzerine inşa edildiği ESP IDF framework başlamak için gerekli işleri yapıyor.

09_setup_startup.png

Setup kodumuzun başladığı andan RF hazır olana kadar (Checkpoint 1->2) gereken süre 330 us.

10_read-sensor+send-rf.png

Daha sonra sensör okunup hesaplamalar yapılıyor. Burası için 74.45 ms ve 1.41 mC harcanıyor.

11_send-rf.png

RF mesajının gönderilmesi ise kabaca 228 ms sürüyor. Mesajın formu akım tüketimine yansımış.:)

WiFi

03_wifi.png

Veriyi bir de WiFi ile göndermek istediğimizde 4.42 sn ve 329 mC harcamamız gerekiyor. Ortalama tüketim 74.49 mA. RF için harcanan sürenin yaklaşık 18, enerjinin 56 katı. :confused:
Bur adımda yapılan 3 temel iş var:
  1. WiFi'a bağlanmak
  2. Sunucuya bağlanıp veriyi göndermek
  3. WiFi bağlantısını kapatmak
04_wifi_connect.png

En pahalı kısım burası. WiFi bağlantısımı yapmanın maliyeti 4.02 sn ve 299.65 mC. Ortalama tüketim 74.52 mA. Akım ihtiyacının da en çok burada peak yapıyor. (en baştaki peak'i dikkate almayın, büyük ihtimalle besleme hattına eklediğim kapasitörden kaynaklanıyor)

Sunucuya bağlanıp veriyi gönderme kısmı (5->6) çok kısa sürdüğü için görüntüsü eklemiyorum.

05_wifi_disconnect.png

WiFi bağlanıtısını kapatmak ise 386.4 ms ve 28.74 mC tutuyor. Burada da ortalama tüketim önceki kısma yakın.

Serbest zaman

06_idle-no-led.png

İlk "delay(1000);" satırında geçen bu sürede led kapalıyken akım tüketimi ortalama 15.71 mA.

07_idle-led.png

İkinci "delay(1000);" satırında geçen bu sürede led kapalıyken akım tüketimi ise ortalama 16.58 mA. Buradan ledin yaklaşık 1 mA tükettiğini varsayabiliriz.

Deep Sleeep
12_deep-sleep.png

Deep sleep modunda akım tüketimi ortalama 21.34 uA. Bu sonuç datasheet üzerinde iddia edilen değerleri teyit etmiş oluyor. :)

Özetle WiFİ yerine ayrı bir cihazı gatweway olarak kullanmak bazı durumlar için çok avantajlı olabilir. Zira WiFi ile RF ile kıyasla göndermek her bir ölçüm için toplamda 22.7 kat daha pahalı. ( (14.21-5.87+329) / 14.21 = 23.7 )

Ancak, ne kadar sık ölçüm alırsanız süreye etkisi o kadar fazla olacaktır. Yukarıdaki senaryoda günde 1 ölçümde fark yakaşık yüzde 15-20 seviyesine düşebilir. Saatte bir ölçümde ise pilin yeteceği gün sayısı kabaca 4.5-5 katına çıkar.

@ozkarah abime çok teşekkür ediyorum bu detaylı testin sonuçlarını bizimle paylaştığı için.

Benimde @ozkarah abiden çok daha teknik verisi az testlerim oldu esp-now üzerine.

Ev ortamında sorunsuz çalıştırdım 1-2 sokak öteye sorunsuz veri iletebilir hale geldim
esp01(8266) ile yapıyorum bu testlerimi.

Test seneryom;
Verici esp'de sayıcı çalıştırıyorum 1 saniyede 1 artırıp gönderiyor.
Slave aldığı veriyi ı2c 128x64 oled ekrana yazıyor.

Asıl test ortamım.
İzmirin tepesinde diyebileceğim konumdaki 380kV trafonun nispeten yakınında.

Trafo güvenliğinden rica ettim ve verici bordumu onun yanına koydum güvenliğin oturduğu yer trafoya 7-8 metre uzaklıkta.

Alıcıyı alıp yürümeye başladım gözümün gördüğü mesafede bağlantı koptu yani Trafoya uzaklığım 15 metre diyebilirim.
Biraz daha yürüdüm 20 metre mesafede bir resetleyeyim diye elimi borda götürdüm ve elim pcb antene dokundu.

Pcb antene elimle temas ettiğimde veriyi alıyorum nedenini anlamadım.

Demek ki anten yetersiz kalıyor. Elini değdirdiğinde senden aldığı enerji kuvvetleniyor. Radyo antenleri de böyleydi.

Demek ki anten yetersiz kalıyor. Elini değdirdiğinde senden aldığı enerji kuvvetleniyor. Radyo antenleri de böyleydi.
Sanırım trafonun yaydığı manyetik alan bizim garibanları bastırıyor.

Çünkü normal alanlarda böyle sorunları yoktu.

İnsan vücudu yansıtıyor. Benim aracın uzaktan kumandası çekmediği zaman elimi açıp araca doğru tutup kumandayı uvucuma koyduğumda çekiyorD:

@ozkarah abime çok teşekkür ediyorum bu detaylı testin sonuçlarını bizimle paylaştığı için.

Benimde @ozkarah abiden çok daha teknik verisi az testlerim oldu esp-now üzerine.

Ev ortamında sorunsuz çalıştırdım 1-2 sokak öteye sorunsuz veri iletebilir hale geldim
esp01(8266) ile yapıyorum bu testlerimi.

Test seneryom;
Verici esp'de sayıcı çalıştırıyorum 1 saniyede 1 artırıp gönderiyor.
Slave aldığı veriyi ı2c 128x64 oled ekrana yazıyor.

Asıl test ortamım.
İzmirin tepesinde diyebileceğim konumdaki 380kV trafonun nispeten yakınında.

Trafo güvenliğinden rica ettim ve verici bordumu onun yanına koydum güvenliğin oturduğu yer trafoya 7-8 metre uzaklıkta.

Alıcıyı alıp yürümeye başladım gözümün gördüğü mesafede bağlantı koptu yani Trafoya uzaklığım 15 metre diyebilirim.
Biraz daha yürüdüm 20 metre mesafede bir resetleyeyim diye elimi borda götürdüm ve elim pcb antene dokundu.

Pcb antene elimle temas ettiğimde veriyi alıyorum nedenini anlamadım.
ESP-01 yerine ESP-07 var seramik antenli ve harici anten girişi olan. Onunla daha iyi sonuç alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Ayrıca pil voltajını ADC pini ile yazılımsal olarak izleyip onu da sunucuya göndermek ve belli bir seyenin altında cihazı kapatmak mümkün. Pil kesme devresinin tüketimi ne kadar bilmiyorum ama ondan da kurtulmuş olursunuz.

Bir de sizin senaryoda deep sleep kuşlanımına gerek yok gibi. Onun yerine bir mosfet ile latch devresi yaparak yukarı ve aşağı limit düğmeleri kapanınca modülün açılmasını veriyi gönderip kapanmasını sağlayabilirsiniz. Veri her açılış ve kapanışta anı da ulaşacaktır. Akım tüketimi de idle zamanda sıfıra yakın olacaktır.

ESP-01 yerine ESP-07 var seramik antenli ve harici anten girişi olan. Onunla daha iyi sonuç alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Ayrıca pil voltajını ADC pini ile yazılımsal olarak izleyip onu da sunucuya göndermek ve belli bir seyenin altında cihazı kapatmak mümkün. Pil kesme devresinin tüketimi ne kadar bilmiyorum ama ondan da kurtulmuş olursunuz.

Bir de sizin senaryoda deep sleep kuşlanımına gerek yok gibi. Onun yerine bir mosfet ile latch devresi yaparak yukarı ve aşağı limit düğmeleri kapanınca modülün açılmasını veriyi gönderip kapanmasını sağlayabilirsiniz. Veri her açılış ve kapanışta anı da ulaşacaktır. Akım tüketimi de idle zamanda sıfıra yakın olacaktır.
Önerileriniz ve vakit ayırdığınız için bu konuya bakanlar ve kendim adına teşekkür ederim.

Aslında projeyi yapmaktaki amacım esp01 ile esp-now uzun vadede nasıl davranıyor ne gibi sorunlar yaşıyoruz.

Dediğiniz tüketim azaltmak için çok etkili bir yöntem olur.

Fakat benim planlarım test'de olması açısından beslemeyi sürekli değiştirmek örn: (2032 pil, 2450 pil, 18650 pil, Lityum polimer pil, kapı kontrolcüsünün üstündeki trafodan alınan gerilime ac/dc yaparak) Bu şekilde denemeler yaparak sonuçları deneyimlemek istiyorum.

Esp07 tavsiyenizi mutlaka değerlendireceğim.
İyi bayramlar dilerim.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back