Basit bir kettle için ısı kontrol modifikasyonu

Hazne içindeki suyu tam bir sıcaklıkta tutma talebi varsa olay başka.

Ya elektronik kontrol işin içine girecek yada termostatik kontrol. Bunu dışarıdan priz onune takılacak bir sistemle zor. Cunki içerideki şu miktarını bilmeyecek.

O zaman ,

Yedek planımı ortaya koyayım..

Bu sistemin bir farklı versiyonu daha var. Bu versiyonda rezistansin altında ikinci bir termostat var ve gövdeye sabitlenmiş durumda. Bu termostat sıcak tutma rezistansina seri bagli. Set sicakligini hatırlamıyorum ama 95°C olması yeterli. Bu şekilde içerideki su hazenesi doluda olsa minimum da olsa su sicaklik kontrolu ile ısınacak. Hazne doluysa daha çok çalışır hazne boş ise daha az calisir.

Şimdiden söyleyeyim elimde başka koz kalmadı. Buda olmaz ise supriz son var onu en sona bıraktım.

images (4).jpeg

Kutuyu yanına değil de altina koyarsak olabilir :katil1:
Loadcelll ile su miktarı tespit edilip ona gore kontrol edilir

Hazne içindeki suyu tam bir sıcaklıkta tutma talebi varsa olay başka.

Ya elektronik kontrol işin içine girecek yada termostatik kontrol. Bunu dışarıdan priz onune takılacak bir sistemle zor. Cunki içerideki şu miktarını bilmeyecek.

O zaman ,

Yedek planımı ortaya koyayım..

Bu sistemin bir farklı versiyonu daha var. Bu versiyonda rezistansin altında ikinci bir termostat var ve gövdeye sabitlenmiş durumda. Bu termostat sıcak tutma rezistansina seri bagli. Set sicakligini hatırlamıyorum ama 95°C olması yeterli. Bu şekilde içerideki su hazenesi doluda olsa minimum da olsa su sicaklik kontrolu ile ısınacak. Hazne doluysa daha çok çalışır hazne boş ise daha az calisir.

Şimdiden söyleyeyim elimde başka koz kalmadı. Buda olmaz ise supriz son var onu en sona bıraktım.

27560 eklentisine bak

Ben çekilen akımdan feedback alarak yapılabilir mi diye merak ediyorum. Ama bunun sıcaklık ölçümünün doğru yapılması lazım. Mesela şu yöntem olur mu:

Rezistansa giden gücü kesip 10 saniye bekleyeceksin. Buradaki varsayım, 10 saniye sonra rezistans, suyun sıcaklığına gelecek. Sonra direnç ölçeceksin ve buradan sıcaklık tespit edeceksin. Sonra da ya ısıtacan yada ısıtmayacan bir süre. sonra tekrar 10 saniye gücü kesip direnç ölçeceksin.

Evet iki modda da suyu kaynatıyor.

Zaten şimdi ölçüyorum rezistansı, kaynatma modunda da normal modda da 320 Ω Sanki bunda bir arıza var gibi ...

Omajlar eşit olmaması lazım.

Siyah plastik altında bimetal ve kontaklari olmali. On off konumunda konum değiştiriyorlar mi kontrol edilmesi lazım.

Birde faz girişten nötr e doğru devre takibi yapabilirsen rezistanslar termostat atınca seri mi paralel mi bilmemiz gerekir. Ona göre yöntem belirlemek gerekecek.

Ben çekilen akımdan feedback alarak yapılabilir mi diye merak ediyorum. Ama bunun sıcaklık ölçümünün doğru yapılması lazım. Mesela şu yöntem olur mu:

Rezistansa giden gücü kesip 10 saniye bekleyeceksin. Buradaki varsayım, 10 saniye sonra rezistans, suyun sıcaklığına gelecek. Sonra direnç ölçeceksin ve buradan sıcaklık tespit edeceksin. Sonra da ya ısıtacan yada ısıtmayacan bir süre. sonra tekrar 10 saniye gücü kesip direnç ölçeceksin.

Direncin değişmesi için gereken sicaklik aralığı çok dar. Bu durum çok düşük omaj değişimi ve çok düşük akım aralığını olcebiliyor olmamızı gerektirir.

Yani çok hassas bir olcum yapabilirsek dediğin şekilde cihazin içine müdahale etmeden dışarıdan tespit edebiliriz.

İmkanın var ise abi elinde bir termometre var ise cihazin içine su koyup önce 80°C ye çıkarıp bir süre bekleyip isi dengelenince rezistans omajini olc birde 100°C de aynı işlemi gerçekleştir.

Iki sicaklik arasındaki omaji bilirsek ne kadar akim geçeceğini de hesaplayabiliriz.

Alt switch'i açınca iki rezistans seri bağlı. Üst switch'i ölçüyorum hep 284 Ohm. Bir tarafta kısa devre olmasını beklerdim ama değil. Belki de gövdenin içinde görünmeyen bir kapasitör vardır, üst switch açılınca kapasitör üzerinden paralel bağlanıyor olabilir rezistanslar.

Alt switch'i açınca iki rezistans seri bağlı. Üst switch'i ölçüyorum hep 284 Ohm. Bir tarafta kısa devre olmasını beklerdim ama değil. Belki de gövdenin içinde görünmeyen bir kapasitör vardır, üst switch açılınca kapasitör üzerinden paralel bağlanıyor olabilir rezistanslar.

Bu kısmı hatırlayamadım. Bana da tamir için gelmişti. Bendeki sorun üst switch içteki kontaklari erimisti. Düzgün gecirmiyordu. Anahtarın yenisini aldım taktım düzeldi.

Nette bakayim şeması varmi.

üstteki switche buhar termostatı deniyor. görevi su kaynadığında çıkan buhar ince bi kanaldan bu switch içinden geçiyor ve atması sağlanıyor. bu meret su buharıyla fazla yakın çalıştığı için kolay bozuluyor. bazen mekanik olarak atmıyor bazen de atsa bile kontaklar ayırmıyor. genelde çaycılarda ilk bozulan parça bu olur.

kaynatma düğmesine basılıyken iki rezistans birlikte çalışıyor, paralel bağlı. kaynayıp attığı zaman güçlü olan devreden çıkıyor, sadece sıcak tutma kalıyor. direk fiş ten ölç omajı, düğme basılıyken ve atmışken aynı ölçüyorsan bozuktur o anahtar. bu aletleri max çizgisi üstünde doldurursanız buhar girmesi gereken o delikten su girip bozuyor o anahtarı.

Akımı ölçtüm biraz önce. Kaynatırken 6.7 A çekiyor, sıcak tutma modunda 0.6 A çekiyor.

Ben demliğe kaynatılan suyun neredeyse tamamını koyuyorum, altta az su kalıyor. Herhalde o yüzden kaynamaya devam ediyor.

Sıcak tutma modunda sürekli açık mı kalıyor bu şekilde.
Bir taraftan az olan suyun daha şiddetli kaynaması kafama yatıyor, bir taraftan da kabın içinden dışarıya ısı kaybı her iki durum için de aynı olması lazım, az su olunca demlik neden daha fazla ısınsın?

Sıcak tutma modunda sürekli açık mı kalıyor bu şekilde.
Bir taraftan az olan suyun daha şiddetli kaynaması kafama yatıyor, bir taraftan da kabın içinden dışarıya ısı kaybı her iki durum için de aynı olması lazım, az su olunca demlik neden daha fazla ısınsın?

Isı girişi, ısı çıkışı dengesi olarak düşünmek lazım. Su az miktarda olunca net ısı girdisi daha fazla oluyor.

Demligi doldurduktan sonra alt haznede en az 1 lt su olsun. Cihazda ölçümleri göre tüm sistem düzgün çalışıyor.

Ama istenirse alta bir mekanik termostat konulabilir ama gerek yok gorunuyor.

Isı girişi, ısı çıkışı dengesi olarak düşünmek lazım. Su az miktarda olunca net ısı girdisi daha fazla oluyor.

Hmm bu muhtemelen doğru değil. Görmezden gelebilirsiniz :)

Biraz daha düşününce mantıklı gelmeye başladı. Aslında sistemi parçaları ile düşünmek lazım.
Demliği ısıtan kaynak ısıtıcı rezistans.
Isı transferi su buharı ile oluyor.
Isı kayıpları kabın cidarlarından.

Eğer su az olursa, rezistanstan suya verilen enerjinin suyu buharlaştırmaya yarayan kısmı daha fazla oluyor. Dışarıya olan ısı kayıpları kabın cidarından olduğuna göre, su miktarı az olduğunda suya verilen enerjinin daha azı cidardan dışarı atlıp daha fazlası buharlaştırmaya harcanıyor.
Su buharının cidara olan ısı transferi suyun cidara olan ısı transferi kadar iyi değil, hem de kap açık, buharın hacmi çok daha fazla, buharlaşan su enerjisini hızla demliğin altına veriyor ve kaptan da çıkıp demliğin sadece. Altından değil etrafından da ısıtmaya başlıyor.

Eğer su fala olursa su fazından cidara olan kayıp daha fazla olduğundan rezistans'tan buharlaştırmaya giden enerji daha az oluyor, haliyle demlik de daha az ısınıyor.

@czorgormez in söylediği buhar termostatı neymiş diye araştırınca, bir video da bu termostat buhar olduğu sürece devreyi açık (akım akmıyor) modunda tutuyor buhar azalınca (içerisi nisbeten soğuyunca ) tekrar büyük ısıtıcıyı devreye alıyormuş.
Burdaki arıza açma kapama yapan kontakların yapışması.
Belki sizde -modifikasyon konusunda- aynı konuyu anlatıyorsunuzdur tam bilemedim

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back