Best PS-1502DD (15 V/2 A) güç kaynağı ısı sorunu

Soğutucuya bağlama şeklini de şöyle izah edeyim. Soğutucuya tam TO-3 bacaklarına denk gelen iki delik, sonra da transistörün bacaklarına kalın kablo lehimleyip o deliklerden geçiriyoruz.

9154 eklentisine bak

Bu sekilde tarnsistor kutu icinde kalacak. Bacaklara lehimlenen kablolari kutu icine sokmak icin 2 delik daha delmek lazim.

Ilk sogutucuyu kanatciklarin oldugu yuzeyden sadece to3 un alani kadar olacak sekilde frezede taranir ise guzel bir pasif sogutma olabilir.

Evet olabilir ama işlenen yüzey çok düzgün olmayacağı için ısıl iletimde iş büyük ölçüde macuna düşer.

Bu sekilde tarnsistor kutu icinde kalacak. Bacaklara lehimlenen kablolari kutu icine sokmak icin 2 delik daha delmek lazim.

Transistör de soğutucu da dışarıda olacak. Ama kablolar öbür tarafta gözükmesi istenmiyorsa soğutucu ters bağlanabilir.

2N3055 yerine TIP3055 kullansam bütün sorunum çözülecek. Elimdeki soğtucuya montajı da çok kolay! Bunlar birebir aynı transistörler sadece kılıfları farklı.

tip3055-transistor-bjt-npn-to-247-tip-transistorler-stm-fairchild-54662-69-B.jpg

1616926941656.png

2N3055 yerine TIP3055 kullansam bütün sorunum çözülecek. Elimdeki soğtucuya montajı da çok kolay! Bunlar birebir aynı transistörler sadece kılıfları farklı.

9158 eklentisine bak

9159 eklentisine bak

Datasheet'teki gövde ısıl dirençlerine bakarsan, TO-3 kılıfın ısıl direncinin çok daha düşük olduğunu görürsün. Senin de sorunun ısı ile olduğuna göre bu ısıyı en iyi uzaklaştıran paketi kullanman lazım :)

Ilk sogutucuyu kanatciklarin oldugu yuzeyden sadece to3 un alani kadar olacak sekilde frezede taranir ise guzel bir pasif sogutma olabilir.
Freze projem var ama maalsef çalışan bir frezem yok... Eksikler hiç bitmiyor. :oops:

Hmm şimdi biraz TO3P transistörlerine baktım aradaki fark çok da büyük değil. Önemli olan transistör yongası ile soğutucu yüzeyi arasında temasın kısa olması ve ısıl iletkenliğin iyi olması.

İki tane paralel TO-3P 2N3055 kesin olarak bir tane TO-3 2N3055 den daha iyi olur, çünkü TO-3 termal direncinden belli bir kazanç olsa da, iki paralel transistörün akımı yarı yarıya paylaşması kadar büyük bir kazanç değil. Hem de TO-3P fiyat olarak daha ucuzdur.

Yahu ben iki gündür yanlış transistöre bakıyorum. Elimde SD5200 var. Bu PNP olanıymış. Bunun SC5200 olması gerekiyor... Bunlarda TO-264 paketinde.

Gündüz gözüyle malzemeleri biraz daha kurcaladım. Şunlar da çıktı.

IMG_20210328_141008.jpg

Bunlar içinde bir tek BU508AF iş görebilir gibi. Denesem mi acaba?

1616930455200.png

Ekler

• bu508af-datasheet.pdf
    211.2 KB · Görüntüleme: 121
Sende var mı BU508AF? :oops: Benim yüksek voltajlı güç kaynağı için çok uygun onlar. Senin güç kaynağı için çok abartı olur gerek yok.

Bende bir tane var. Üstteki fotoğrafta sağdan ikinci. Kenarda duracağına kullanayım, abartı olsun. Zaten iki tane TIP3055 ile aynı fiyata denk geliyor. Önemli olan uyar mı?

Aşağıdaki işlemci soğutucusu ile BU508AF çok uyumlu oldu. Metal tutucu ile hazır vida delikleri tam uyuyor. Hem ısıyı cihazın şasesinden de tamamen izole edebilirim hemde gerekirse işlemci fanı takviyesi mümkün olur.

IMG_20210328_143534.jpg

Pasif sogutmada kanatlar zemine dik durmalı. dairesel soğutucuyu kutunun tepesine takacaksan olur. arakaya takıp fan takacaksan yine olur. ama fansız olsun istiyorsan diğeri daha iyi.

Yakışan soğutucu bu. 2x2n3055 Bu modifiye için tam ideal. Kanatlar kutunun dışında olmalı.
Başkasını kabul etmiyorum. Daha doğrusu içime sinmiyor. Yani görünüş yakışıklı olmalı bir kere.
Karar sizin.
198a95f4cec99a27a87270b47e9760ea.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,845
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back