Bizmutlu Lehim Teli

volta

Kıdemli Üye
Piyasada kalayın yanında kurşun yerine bizmut içeren lehim telleri var. Az miktarda gümüş içeren versiyonları da var. Lehim telinde kurşun yerine bizmut olması performansı nasıl etkiliyor acaba? Bilgisi yada tecrübesi olan var mı?

Antimuan ve bismuth Periyodik tabloda (erime sıcaklığı düşük olan ) metal Element gurubunda yer alır.
Zamanında bu iki metal Lise kimya sınavlarında erime sıcaklığı Sayesinde banko sınav sorusu olurdu.
Selenium ışık etkisi
Silisyumun kuvars varyantı, Çekiçle Vurulduğunda elektrik ürettiği için.
Kurşun Sülfür yani Galen diyot etkisi olduğu için.
Vay be..Lise zamanında İspermeçet balinasının Yağı ile yapılmış mumun ışığının lüx lümen hesabını yapardık. O mkfs çevirilerinde çok sıkıntı çeker, İngilizlere verir veriştirirdim.

Vay be..Lise zamanında İspermeçet balinasının Yağı ile yapılmış mumun ışığının lüx lümen hesabını yapardık.

Böyle bir lise var mıydı Türkiye'de yav? Benim bildiğim çoğu lisede öğrenciler iradelerinin dışında birkaç saat alıkonurlar, zaman dolunca da büyük bir izdihamla bina boşalır :katil2:

'Ürettiği bizmutlu lehim telleriyle, tıpkı kurşunlu lehimler gibi düşük sıcaklıkta eriyebilen, tutuculuğu ve dayanıklılığı yüksek kurşunsuz lehimleriyle lehim ve lehimleme anlayışınıza yeni bir boyut kazandıracaktır.'

Antimuan ve bismuth Periyodik tabloda (erime sıcaklığı düşük olan ) metal Element gurubunda yer alır.
Zamanında bu iki metal Lise kimya sınavlarında erime sıcaklığı Sayesinde banko sınav sorusu olurdu.
Selenium ışık etkisi
Silisyumun kuvars varyantı, Çekiçle Vurulduğunda elektrik ürettiği için.
Kurşun Sülfür yani Galen diyot etkisi olduğu için.
Vay be..Lise zamanında İspermeçet balinasının Yağı ile yapılmış mumun ışığının lüx lümen hesabını yapardık. O mkfs çevirilerinde çok sıkıntı çeker, İngilizlere verir veriştirirdim.

Fizik kimya derslerinde deney yapılmasını o kadar isterdim ki. Fizik kitaplarının ilk elektrik bölümüne bakardım. Bazılarında güzel deneyler olurdu.

DAYM panosu vardı. İçi deney malzemesi doluydu.

Lisede kumanda atölyesi vardı. Alternatörler, motorlar.. Hocaya dedim birbirine bağlayıp elektrik üretelim (uğraşmak istemediğinden ) yok çalışmıyor onlar demişti.

Böyle bir lise var mıydı Türkiye'de yav? Benim bildiğim çoğu lisede öğrenciler iradelerinin dışında birkaç saat alıkonurlar, zaman dolunca da büyük bir izdihamla bina boşalır :katil2:
82 yılı düz lise fen sınıfı mezunuyum. 3 yılda 5-6 fizik ve 20 üzerinde kimya deneyi olmuştur.Sınıfın yarısı şök ile kalanı 5-6 ile, ege tıp kazanan arkadaşım 6,6 ve çapa tıp Kazanan arkadaşımız 7 ortalama ile mezun oldu. (Kesin bilgidir)
Ben "dörtten düşme, beşi sakın aşma" felsefesi ile mezun oldum.
İlde ilk 5 e girerdik (İdarenin açıklaması) Dersleri İngilizce gören ve İngilizce olarak yazılı olan Anadolu lisesi hariç.
Anne terliği mucizesi

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,881
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back