Bu robot gercek degildir herhalde.

Haze

Aktif Üye
Katılım
28 Ekim 2022
Mesajlar
241
@taydin kusura bakma bende dalga geciyorsun diye dusundum, ne kadar utopik olsada ben o filmlerdeki robot insan savasinin yakin oldugunu dusunuyorum, ucaklar bile insansiz ucabiliyor ve insanin dayanamayacagi manevralari yaptiriyorlar, gecenlerde bir belgeselde gordum, kucuk bir robottan plastik malzemeden yapilmis barlari ust uste koymasini istiyorlar, ve yapiyor, sonra yaptigi seyi yikmasini istiyorlar, robot bir kac saniye dusunuyor ve tepki vermiyor sonra komutu tekrarliyor sozlu olarak, yapiyi yikmanini istiyorum diyor robot bu kez adama yikmak istemiyorum diyor, sonra tekrar emrediyorum yik diyor ve robot huzunlu bir surat ifadesi takinip yikiyor, bence bu korkunc birsey. videoyu bulursam eklerim.
 

Haze

Aktif Üye
Katılım
28 Ekim 2022
Mesajlar
241
@ozkarah yok bu degil national geographic te izledim bir universiteden doktorlar filan yapmis kucuk oyuncak gibi bir robot, video heralde guvenilirdir, sanirim olacagina kimsenin inanci yok, saglicakla kalin.
 

ozkarah

Aktif Üye
Katılım
4 Ocak 2022
Mesajlar
846
Sizin videoyu bilmiyorum. Bunu geçenlerde izlemiştim. Viral videolar ile ilgili güzel bir çalışma diye paylaştım. :)
 

nt

Aktif Üye
Katılım
21 Nisan 2023
Mesajlar
109
Ağaç toplamak, montaj yapmak, radyoaktif olan yerlerde basit çalışmalar yapmak, kaynak yapmak, raflardan mal alıp nakletmek gibi şeyler zaten yapılıyor robotlarla. Ama bir asker ile eşdeğer bir seviyeye gelmesi bırak şimdiki teknoloji seviyesini, onlarca yıl sonra bile olacak şey değil.

Bir insan asker, - 20℃ soğukta ve +45℃ sıcakta iş yapıyor. Vücudu, düzenli olarak bakım gerektirmiyor. Yedek parça bulundurma zorunluluğu yok. Enerji ihtiyacı çok az, sadece ekmek ve su ile görevini yapmaya devam ediyor. İşletme maliyeti çok düşük. Birçok yaralanma kendiliğinden iyileşiyor. Suya girip çıkıyor, normal çalışmaya devam ediyor. Toprak, kum, çamur içerisinde debeleniyor ve sonra kalkıp görevine devam edebiliyor. Zekası sayesinde, rijit kurallar yerine etik olarak doğru olanı yapmayı başarabiliyor.

İşe çok daha genel perspektiften bakarsak, insan asker çoğalabiliyor. Bunun için bir tesise veya enerjiye de ihtiyacı yok :katil2: Robot asker yeni robot üretebiliyor mu? Ayrıca geçmişte örneği olmayan, tamamen yeni bir konjonktür oluştuğunda, insan asker gene zekası sayesinde kendisini bir misyon ve vizyon belirleyebiliyor. Bir robot ise, daha önce var olan bilgi birikimi doğrultusunda yazılmış programını işletiyor. Yeni bir durum ile karşılaştığında doğru olanı yapacağını beklemen mantıklı değil.
en önemlisini unutmuşsunuz bir insanı hackleyemezsin :cool:
 

Ahmet

Kıdemli Üye
Katılım
31 Mayıs 2021
Mesajlar
5,285
en önemlisini unutmuşsunuz bir insanı hackleyemezsin :cool:
herhangi bir kablosuz veya kablolu ağa bağlı olmayan bir cihazı da hacklemek çok olası değil.
Bu ağa bağlı olmayan hacklenmesi çok mümkün olmayan bir sistemi ben orta düzey elektronik ve yazılım bilgim ile yapabilirim

çok çok basit bir örnek vereyim.
avr mcu kullandığımızı düşünelim yazılımım alınmasın değiştirilmesin istersem donanımsal olarak spi bus pinlerini kökünden keserim lehimlenemez temas edilemez hale getiririm.
Hard reset counter ile olası donanım müdahalelerinden de bir nebze haberdar olurum.
 
  • Haha
Reactions: nt

semih_s

Aktif Üye
Katılım
16 Aralık 2020
Mesajlar
904
en önemlisini unutmuşsunuz bir insanı hackleyemezsin :cool:
:) İnsanı hacklemenin de uzmanları var. Her insanın hacker'i ayrı bir tip oluyor. Kimini siyasetçi kimini hoca efendileri hackliyor. Bir de insanı hackledin mi kalıcı oluyor, kurtuluşu yok. Solcu solcu kalıyor, sağcı sağcı, komunist komunist kalıyor, dinci dinci kalıyor... Kuduz gibi bir şey, belirti gösterince iş işten geçmiş oluyor. İnandığı yerden çok sağlam tokat yemesi lazım, o zaman da kalıcı hasar alıyor zavallı insan evladı :) , bazen bu bile kurtarmıyor mazoşistçe yapışıyor ızdırabına.
 
  • Beğen
Reactions: nt

volta

Kıdemli Üye
Katılım
31 Mart 2021
Mesajlar
1,356
Osiloskop satılmıştır.
Sanırım mesajı yanlış yere yazdınız :)

 

Alt 255

Aktif Üye
Katılım
12 Kasım 2022
Mesajlar
956
İnsanları hackleyenlere hacker değil dolandırıcı diyorlar. Ünlü insan hackerları ; Jet Fadıl, Tosuncuk , Sülün Osman vb...
Sadece dolandirici olmasi gerekmez. Ozellikle narsist kisilikteki insanlar bu isi cok iyi becereriyorlar. KArsisindaki insani o kadar iyi manupile diyorlar ki insanin tum dayanimini kirip cocok gibi parmaklarinda oynatabiliyorlar.
 
Top