Bu robot gercek degildir herhalde.

Videonun altında ilk yorumda "Video credit: @Animatronic3D" yazıyor. Animasyon yani. Zaten aynı insan gibi yürüyor en sonda.

Öyle robot olsaydı insanlığın sonu gelmişti :katil2:

Ama bilardo oynayan bir sanal robot var, virtual pool 4 diye bir oyunun parçası. vp4 de iyiyimdir ama şimdiye kadar yenemedim. Arada bir olsa da yenen birisi var

Öyle robot olsaydı insanlığın sonu gelmişti :katil2:
bence fazla iyimsersin, o robot belki animasyon ama ondan daha ileri seviye askeri robotlar coktan yapilmistir belki bu kadar estetik degiller, yurumek ve akrobasi hareketleri coktan asildi, boston dynamic robotlarina bakabilirsin, simdiye kadar sahada askeri robotlari coktan gorurduk ama malesef insan asker hala daha ucuz, su anda robotlar icin en buyuk sorun mobil guc kaynagi,
belki ben fazla karamsarim :)
tabi bide dunyada gostermelik bir yasak var: yapay zekaya sahip askeri robot uretmek yasakmiydi neydi???

... robotlar icin en buyuk sorun mobil guc kaynagi,
Geçtiğimiz günlerde Güney Kore tarafından keşfedilen yeni süper iletken oda sıcaklığında çalışıyormuş. Çinliler doğrulamış. Bu sayede firmaların değeri %30 artmıştı.

Bunun anlamı, ısınmayan cihazlar, çok uzun süre kullanılabilen piller oluyor. Belki robot pili de yapılır.

bence fazla iyimsersin

Boston dynamics'in en iyi robotunu al, onun 20 sene daha gelişmişini zihninde hayal et, bence gene de sıradan vasat bir askerin yerini tutmaz. Yapay zekanın (robotlusu veya chatgpt gibi robotsuzu) çok faydal olduğu senaryolar var, ama bir askerin yerini almak bence bunlardan birisi değil.

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore tarafından keşfedilen yeni süper iletken oda sıcaklığında çalışıyormuş.

Korelilerin sonuçlarını tekrar etmeye çalışan araştırma kurumlarının büyük çoğunluğu tekrar edememiş. Bu konu ile ilgili çok büyük şaibe var. Zaten videoda "süper iletkenin" direnç grafiğini vermiş. Direnç değeri ya bakırın değerine yakın, yada bakırdan daha kötü :cheeky5: Halbuki süper iletkenin direnci 0 olması lazım, evet, tam olarak 0 Ω

1691614912282.png

Boston dynamics'in en iyi robotunu al, onun 20 sene daha gelişmişini zihninde hayal et, bence gene de sıradan vasat bir askerin yerini tutmaz. Yapay zekanın (robotlusu veya chatgpt gibi robotsuzu) çok faydal olduğu senaryolar var, ama bir askerin yerini almak bence bunlardan birisi değil.
20 yil muglak bir sure, neler olacagini kimse kestiremez, su anki robot teknolojisi seviyesinin medyaya servis edilenden ibaret oldugunuda dusunmuyorum, hicbir firma teknolojisini ifsa etme meraklisi degildir, belkide o 20 yil sonraki seviyedeyizdir bunu da zaman gosterecek.

20 yil muglak bir sure, neler olacagini kimse kestiremez, su anki robot teknolojisi seviyesinin medyaya servis edilenden ibaret oldugunuda dusunmuyorum, hicbir firma teknolojisini ifsa etme meraklisi degildir, belkide o 20 yil sonraki seviyedeyizdir bunu da zaman gosterecek.
Ben aksini düşünüyorum. Firmalar sahip olduklarının ötesinde beceri sergilemeye çalışıyorlar ve hatta yapabildiklerini değil hedefledikleri ve üzerinde çalıştıkları kabiliyetleri gösterip yatırımcı çekmeye çalışıyorlar. Böyle şirketlere yatırım yapanlar da sahip olduklarına değil vaad ettiklerine yatırım yapıyorlar ve bile isteye risk alıyorlar. Firma neden teknolojisini gizlesin?
Boston dynamics'in iki ayaklı akrobat robotu, gösterinin yapıldığı parkurda ufak bir değişiklik olsa veya hangarın kapıları açık kalıp rüzgar esse ilk engelde yeri öper.

Ben aksini düşünüyorum. Firmalar sahip olduklarının ötesinde beceri sergilemeye çalışıyorlar ve hatta yapabildiklerini değil hedefledikleri ve üzerinde çalıştıkları kabiliyetleri gösterip yatırımcı çekmeye çalışıyorlar. Böyle şirketlere yatırım yapanlar da sahip olduklarına değil vaad ettiklerine yatırım yapıyorlar ve bile isteye risk alıyorlar. Firma neden teknolojisini gizlesin?
Boston dynamics'in iki ayaklı akrobat robotu, gösterinin yapıldığı parkurda ufak bir değişiklik olsa veya hangarın kapıları açık kalıp rüzgar esse ilk engelde yeri öper.

yeri opuyor dogruda kapi acik kaldigindan degil sopayla dengesini bozuyorlar.
2:42 ye bakin

buda son icatlarindan

Ağaç toplamak, montaj yapmak, radyoaktif olan yerlerde basit çalışmalar yapmak, kaynak yapmak, raflardan mal alıp nakletmek gibi şeyler zaten yapılıyor robotlarla. Ama bir asker ile eşdeğer bir seviyeye gelmesi bırak şimdiki teknoloji seviyesini, onlarca yıl sonra bile olacak şey değil.

Bir insan asker, - 20℃ soğukta ve +45℃ sıcakta iş yapıyor. Vücudu, düzenli olarak bakım gerektirmiyor. Yedek parça bulundurma zorunluluğu yok. Enerji ihtiyacı çok az, sadece ekmek ve su ile görevini yapmaya devam ediyor. İşletme maliyeti çok düşük. Birçok yaralanma kendiliğinden iyileşiyor. Suya girip çıkıyor, normal çalışmaya devam ediyor. Toprak, kum, çamur içerisinde debeleniyor ve sonra kalkıp görevine devam edebiliyor. Zekası sayesinde, rijit kurallar yerine etik olarak doğru olanı yapmayı başarabiliyor.

İşe çok daha genel perspektiften bakarsak, insan asker çoğalabiliyor. Bunun için bir tesise veya enerjiye de ihtiyacı yok :katil2: Robot asker yeni robot üretebiliyor mu? Ayrıca geçmişte örneği olmayan, tamamen yeni bir konjonktür oluştuğunda, insan asker gene zekası sayesinde kendisini bir misyon ve vizyon belirleyebiliyor. Bir robot ise, daha önce var olan bilgi birikimi doğrultusunda yazılmış programını işletiyor. Yeni bir durum ile karşılaştığında doğru olanı yapacağını beklemen mantıklı değil.

konu dogru karar vermek degil ama yinede yazayim, dogru karar icin yeterli sartlari olusturursan arasindan en dogru karari zaten verecektir, yapay zeka icin bir kac tip karar asamasi var ve su anda baya ileri seviyede, yapay sinir agi olusturuyorlar, neredeyse duygulariyla hareket edecek seviye de, cogalma kismina birsey diyemem konu disi, burada mesele aklina gelen tum senaryolari gerceklestirecek bir robot degil, belki oda olur ama asil mesele belli bir goreve ve hedefe odaklanmak, neyse daha fazla yazmayacagim konu bos muahbbete gidiyor isteyen istedigine inanir.

Bir de şunu düşünmek lazım: Bir insan ortalama 80 yıl yaşıyor diyelim. Bazı insanlar 100 yıldan fazla yaşıyorlar. Bu kadar uzun süre çalışabilecek bir mekanik sistem yapmaktaki zorlukları bir düşün. Tüm robotu geçtim, sadece kalbe odaklanalımı. İnsan kalbi 80 yıl kesintisiz bir şekilde görevini yapıyor. Peki 80 yıl kesintisiz olarak çalışan bir pompa yapabildik mi? 5 yıl çalışanını yapabildik mi? Bu konuda az çok öngörüde bulunabiliriz. Mesela işlemci teknolojisi çok hızlı ve çok fazla ilerleme katetti son 50 yılda. Peki pompa teknolojisi bırak son 50 yılı, son 100 yılda ne kadar ilerleme katetti? 100 yıl önceki buhar makinalarında çalışan pompalar, sürekli olarak kaç yıl çalışabilirdi. Bugün modern bir dizel motordaki pompa sürekli olarak kaç yıl çalışır? Arada radikal bir fark yoktur. Mekanik teknolojisi de çok iyi anlaşılmış olan bir teknoloji, kuvantum mekaniğinden falan bahsetmiyoruz, o yüzden geleceği dönük olarak birden 10 kat daha uzun süre çalışacak bir pompa yapabileceğimizin ihtimali çok fazla değil.

sen olaya insan yapmak gibi bakiyorsun olay o degilki, niye oraya saplandin anlamadim, adamlar 20 yil once arazide yuk tasiyacak esek tipi robot yapti ve yanilmiyorsam enerji kaynagi benzinli motordu, bak iste askeri sirtinda muhimmat tasimaktan kurtardi, ayni seyi asker icinde dusunebilirsin, kursun yemekten korkmayan bir askerin oldugunu dusunsene, tum atislari mukemmel, geride endise edecek ailesi vs hicbirsey yok, sadece makina, belli gorevleri insandan daha ustun bir sekildede yerine getirebilir, gorevinin cok onemli noktalari varsa baglanir yeni komutlar verilebilir, yorulmaz etmez, tazminat derdide yok, 80 yil neye gore, bir asker kac yil sahada hizmet veriyor tas catlasa 20 yil o bile cok, asil onu hesaplaman lazim, neyse konu raydan cikiyor yazmayacagim dedim gene yazdim.

neyse konu raydan cikiyor yazmayacagim dedim gene yazdim

Konu niye raydan çıkıyor anlamadım. Bence seviyeli bir tartışma oluyor. Ama konuyu tartışmak rahatsız ediyorsa ben de birşey yazmayayım. Bir askerin yardımcısı olarak robotlar tabiki mantıklı ve bu konuda çok ilerlemeler olacak. Mesela endoskeleton denen ve askerin daha hızlı hareket etmesini sağlayan, ağır yük taşımasını sağlayan sistemler yapılıyor. İnsansız kara araçları vs de yapılıyor. Benim savunduğum, bir robotun askerin yerini alamayacağı.

ona bakarsan en kolay is asker robot yapmak, duygu yok dusunce yok en azindan olmasi arzu edilmez, sadece belli bir hedefi en kisa surede bertaraf edeceksin, acik hedeflerde dronlarin yaptigida o degilmi zaten sadece kollari bacaklari yok, raydan cikma olayi, senin ciflestirip cogaltmak istemen,

senin ciflestirip cogaltmak istemen,

Eğer birçok savaşın onlarca yıl sürdüğünü gözönünde bulundurursan, bunun önemli bir faktör olduğunu görürsün. Diyelim düşman senin bütün robot fabrikalarını imha etti. Veya yeni asker üretecek enerji kaynağı veya hammadde kalmadı. Savaşı nasıl sürdüreceksin? Ama insanın fabrikası yok, çoğalmasını engelleyemezsin. Bu konumuz ile ilgili bir faktör, komedi olsun diye söylemedim onu.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back