Buck Converter inductor değeri

Peak2Peak

Aktif Üye
Merhaba,

elimde max5033 entegresi var 12 V Fixed buck converter datasheetin bana 0.5 amperde önerdiği bobin değeri 330uH.
datashette yazan formüle göre 500uH küsür civarından hesaplıyorum.Bu değer bana çok fazla geliyor.Formül ile datasheet değeri arasındaki farkı anlamıyorum.Formülden çıkan değerin min değer olması gerektiğini sanıyorum.Bu fark neden oluştu formülü yanlış mı kullandım?
1665335342881.png

1665335117333.png

Formülü bu şekilde buldum

(76-12)x(12/76)/(0.3x0.5x125Khz)=yaklaşık 500uH

Belli bir VIN voltaj aralığı (15 V - 76 V) için bir indüktör önermiş. Ama sen spesifik bir giriş voltajı için hesap etmişsin. Mesela hesabı VIN = 15 V için yaparsan 120 μH çıkıyor. 120 ile 500 ün ortasında bir değer seçmiş, o da 330 μH.

Buck'ta indüktör değeri, ripple voltajını belirler. Daha düşük indüktör, daha fazla ripple. İndüktör değeri aynı zamanda regülasyon tepki süresini belirler. Daha düşük indüktör, daha hızlı tepki. Yani illa belli bir indüktör değeri olacak diye bir durum yok.

Belli bir VIN voltaj aralığı (15 V - 76 V) için bir indüktör önermiş. Ama sen spesifik bir giriş voltajı için hesap etmişsin. Mesela hesabı VIN = 15 V için yaparsan 120 μH çıkıyor. 120 ile 500 ün ortasında bir değer seçmiş, o da 330 μH.

Buck'ta indüktör değeri, ripple voltajını belirler. Daha düşük indüktör, daha fazla ripple. İndüktör değeri aynı zamanda regülasyon tepki süresini belirler. Daha düşük indüktör, daha hızlı tepki. Yani illa belli bir indüktör değeri olacak diye bir durum yok.
indüktör ripple akımı belirlemez mi?
voltajı belirleyen kapasitördür

indüktör ripple akımı belirlemez mi?
voltajı belirleyen kapasitördür

Ripple akımının fazla olmsa neticede çıkış voltajına da yansımaz mı? Bobin enerjisi daha kısa sürede biterse kapasitörü yeterince şarj edemez.

V=L di/dt den dolayi yani ripil akimdan L degeri tespit edilir.

Formuldeki 0.3 Ioutmax da zaten genel kabul gormus Delta I degeridir.

Arzulanan ripil voltaj degerinden de kapasitor degeri tespit edilir.

L=(Vin-Vo)*D/(0.3Ioutmax*F)

0.3Ioutmax=Delta I

F=1/T yani 1/DeltaT

Bu durumda L * Delta I / Delta T = (Vin - Vo)*D oluyor.

Son düzenleme:

çıkış akımını yükselttiğim zaman formüle göre indüktör değeri azalıyor. Bunun mantığı nedir?

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back