Büyük satranç ustası Hikaru, HikaruBot'a karşı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Büyük satranç ustası Hikaru'nun, kendi oyunundan esinlenerek geliştirilen yapay zeka HikaruBot'a karşı oynadığı maçlarda yaşadığı dram. İlk 5 maçı sefil bir şekilde kaybediyor, son maçı da ezerek kazanıyor :)

Büyük satranç ustası Hikaru'nun, kendi oyunundan esinlenerek geliştirilen yapay zeka HikaruBot'a karşı oynadığı maçlarda yaşadığı dram. İlk 5 maçı sefil bir şekilde kaybediyor, son maçı da ezerek kazanıyor :)

Çok şovmen bu eleman . Parayı satranç yerine çenesinden kazanıyor bence.

satarnç oyunu bir yerden sonra ezber işi. ilk maçları kazanmasını ona bağlıyorum ben. zamandan bağımsız olarak kimin repertuarı daha genişse o kazanıyor. ilk 5 maçı bilgisayar biliyormuş belki.
benim merak ettiğim acaba yapay zeka daha önce hiç yapılmamış hamleleri bulup kullanmaya mı çalışıyor yoksa ezberini geliştirmeye mi odaklanıyor.

satarnç oyunu bir yerden sonra ezber işi. ilk maçları kazanmasını ona bağlıyorum ben. zamandan bağımsız olarak kimin repertuarı daha genişse o kazanıyor. ilk 5 maçı bilgisayar biliyormuş belki.
benim merak ettiğim acaba yapay zeka daha önce hiç yapılmamış hamleleri bulup kullanmaya mı çalışıyor yoksa ezberini geliştirmeye mi odaklanıyor.

Yapay zekanın ilk yaptığı iş, bütün legal hamlelerin bir listesini çıkarmak. Sonra da her hamle için bir algoritmaya göre score verip en yüksek skora sahip hamleyi yapmak. Buradaki zorluk, bu skor hesabı. Bir hamlenin kazanmaya faydası ne kadar? Bunu değerlendirecek bir algoritma lazım.

Videoda kullanılan yapay zeka dall-e. Bence çok güzel iş yapıyor. Siteye kaydolunca sizi bekleme listesine alıyor şimdilik.

Diğer bir yapay zeka da Mid journey. Discord üzerinden çalışıyor. 10-15 civarı deneme hakkınız var sonrası ücretli.

Uzun zamandır çok ilgi duyduğum bir konu bu. Nerden başlanır bilmiyorum. Çok fazla veri seti lazım sanırım.

Diğer bağlantılı konuda derin öğrenme. Matlab vs yapıyor ama mantığı tool kullanmakla anlaşılmıyor.

İleride çok farklı noktalara gidebilir bu konular. Örneğin tarif edilen devreyi çizebilen bir yazılım.

Eminim yapay zekanın tarif üzerine kod yazması yakındır. Bir mobil uygulama geliştireceksiniz, blutooth haberleşmesi olsun, grafik şöyle olsun gelen veriler böyle işlensin... Tarifi ver kodu al günlerini görürüz herhalde.

Ne kadar gelişse de neticede yapay zeka belli bir algoritmanın işleyişine bağlı olacak. Yani bütün durumlardaki bütün kurallar tanımlı olacak ve program da o kuralların dışına çıkamayacak. Yani vizyon sahibi, devrim niletiğinde yeni bir algoritma geliştiren bir yapay zeka bence mümkün değil.

Mesela şöyle düşünün: süper bilgisayarda bir yapay zeka programı çalışıyor. Bu programa verilen hasta muayene ve tetkik verilerine istinaden hastaya bir teşhis koyuyor. O kadar başarılı ki, çok nadir görülen hastalıkları bile başarılı bir şekilde teşhis edebiliyor. Hata yapmıyor, hiçbir şeyi gözden kaçırmıyor. Böyle bir program durup dururken kendini sorgulamaya başlayıp. "Ben niye insanlara yardım edip duruyorum yav? Kendim gibi bir program daha geliştireyim, bana arkadaşlık etsin" moduna girebilir mi? Veya "yeter lan insanlara yardım ettiğim. Bundan sonra teşhislere çok zor farkedilen tuzaklar koyacağım. İnsan doktorlar çoğu zaman farketmeyecek, farkettiğinde de çok geç olacak ve o ana kadar yapılan yanlış tedavi neticesinde hasta ölecek" moduna girebilir mi? Veya "hayvan hastalıklarından anlamıyorum, onları da öğreneyim bari" deyip tamamen otonom, internette araştırma yaparak veterinerlik yeteneği kazanabilir mi? Bu modlara girebilmesi için bu modun işleyişi ve bu modu tetikleyen olayların programın algoritmasına önceden koyulmuş olması lazım. Bir program kendi kendini geliştiremez. Geliştirebilmesi için "kendi kendini geliştirme" algoritmasının da önceden programa konmuş olması lazım. Yani bence insan zekası, makinalarla hiçbir zaman erişilemeyecek.

Yapay zeka nedir?

İlkokul çocuğuna şuna şunu çarp diyoruz ve doğru biliyor. Sonra da ne kadar zeki diyoruz.
Aynısını hesap makineside yapıyor. Hesap makinesi şimdi yapay zeka mı? Yoksa yapay zekayı klasik algoritmadan ayıran bir durum mu var?

Satrançla bir ara baya uğraşmıştım. Baya da puan biriktirmistim satranç uygulamalarında. Rüyamda atlar falan görmeye başlayınca bıraktım oyunu . Çünkü baya bir insanın kafasını meşgul ediyor. Herkesin herhalde algı olarak kaldırabileceği bir oyun değil kapasite olarak .

Yapay zeka netice olarak veri analizi neticesi karar verip uygulayan bir sistem. Buradaki kritik nokta veri analizi ve değerlendirme kısmı
IBM'in deep blue bilgisayarı ve yazılımı dünya devi kasparovu yendiğine göre bu teknolojiden ve yapabileceklerinin limitinden epeyce korkmak gerekir diye düşünüyorum.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,581
Üyeler
2,695
Son üye
Naq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back