Render Farm projem için kasa sorunları

nt

Emekli
Selam!

yolum: yz üzerine ve o kadar fizik ve matematikk öğrenebilirsem kuantum çekirdek programlama yapmak istiyorum (pythonla yapılıyor)

kod yazma kısmı bana çok kolay geliyor algoritma dersen oda var matematık desen eh işte 1+1=5 :D

Render Farm Projemde iki farklı anakartı tek bir bilgisayar kasasında birleştirmeye çalışıyorum ve bu konuda deneyim ve önerilere ihtiyacım var.

neden bunu yapıyorum: iki ayrı kasa olmasın diye

Projemde kullanmayı düşündüğüm anakartlar Asus P8Z68 VPRO(747-400)ve esonic h61 chipset.(MD-88) şeklinde.

Amacım,

Asus P8Z68 VPRO da yapayzekayı eğitip

esonic h61 de Q-learning tabanlı bir yapay zeka modeli ile daha da geliştirmek.

ayrı iki işletim sistemi ile bır kasa içinde yapmak istiyorum
Semtimizde var bir bilgisayarcı verisen geri alamıyorsun herşeyi ben kendim yapmak istiyorum
Projemi detaylı şekilde fotoraflayıp sizlerle paylaşıcagım ama sorunlarım var (asabiyim ben)

İki anakartı aynı kasa içinde nasıl yerleştirebileceğim, güç kaynağını nasıl yönetebileceğim ve ısı sorunlarını nasıl çözebileceğim konularında yardıma ihtiyacım var.
  1. Bu iki farklı anakartı aynı kasa içinde kullanmanın teknik zorlukları neler olabilir?
  2. Güç kaynağını yönetmek ve her bir anakartı beslemek için nasıl bir çözüm önerirsiniz?
  3. Isı sorunlarını azaltmak için uygun soğutma çözümleri neler olabilir?
Fotoğraflar veya videolar ekleyemiyorum ancak projemle ilgili daha fazla bilgi paylaşabilirim.
Teşekkürler!

ps.lütfen 5-6binlik kasa linki atmayın :D

Son düzenleme:
İki ayrı bilgisayar kullanarak model train edilebiliyor. Anakartların ne olduğunun pek önemi olacağını düşünmüyorum. Aynı kasa içerisine koymaktaki amacın nedir? Şirketler bu tür durumlar için cluster alıyor, işe göre cpu miktarı, gpu miktarı, ram miktarını özelleştirebiliyorlar, bunları rack kabin içine inşa ediyorlar genellikle. Böylelikle hem daha kolay soğutulabiliyor hem de kablo yönetimi vs daha kolay oluyor. Ev için birden fazla bilgisayarlı bir konfigrasyon da bence 2 bilgisayar olacaksa 2 ayrı kasa kullanılabilir. Ticari olmayan ve çok ağır olmayan model eğitimi için ücretsiz sunucu sağlayan şirketler vardı önceden belki onları değerlendirmek isteyebilirsin. Ayrıca belki duymamışsındır ancak TÜBİTAK Truba var. Eğer öğrenci isen bence bir araştır

@clc iki farklı kasa yerine tek kasada çift makına olucak biri sureklı calısıp qlearıng ve herhangi bir sımulasyon ile eğitim yapıcak fakat ısı buyuk sorun olucak gibi bu konuyu araştırdım karşıma çıkaan resimlerden hiçbirşey anlamadım lütfen açıklamalarınızı bilmeyene göre yapınız öğrenci değil emekciyim sgk lı olarak

Son düzenleme:
Sana önerim iki kasa yap yanyana koy, boyut olarak bir şey kaybetmezsin. Evet ikisi birlikte dursa çok daha güzel olur ancak tek kasa içinde iki bilgisayar ve güzel görünen kasada olanları yayıncılar vs kullanıyor genelde ve oldukça pahalılar.

Neyi tekrar açıklamamı istiyorsun o kısmı açıklayayım. Ücretsiz herhangi bir servisten alabileceğinden yüksek bir gücü elde etmen bence zor olacak, üstelik iyi de elektrik harcarsın

• Üzgün
Reactions: nt
biri sürekli çalışacak qlearnıng bır sımulasyon ıcınde otonom yz eğitimi yapıcak egıtım nekadar surer bılmıyyorum elektırık sorun degil
sorularım yukarıda yazıyor 1 2 3 dıye yardımlarınız için teşekkür ederim daha önce hiç iki ana kartı tek kasada topladınızmı?

1- standart bildiğimiz kasa tiplerinden iki ana kartı bağlamaya izin veren gördüğüm ürünler genellikle yayıncılar için yapılmış durumdalar. Bu tür kasaların toplama videolarını youtube da bulabilirsin. Aşağıda verdiğin not ile çelişse de bu şekilde teknik olarak minimum sorun ile karşılaşırsın. Bunun dışında kendin kasa tasarlamak veya modifiye etmelisin. Bu durumda kasa içerisinde soğutmayı, kablolamayı çözmelisin.

2- tek güç kaynağı ile çoklu anakart beslemek sıkça yapılıyor. En ucuz ve güvenli yöntem miningcilerin 50-60 liralık bir ara parçası ile yapılıyor. Bunları kullanmadan da yapabilirsin ama bu durumda komponentlere zarar verenler var. Eğer iki farklı güç kaynağı kullanırsan da yine keyfine göre tek açma kapama tuşu yapılabilir.

3- eğer sıvı soğutma şansın yok ise hava akış yönlerine dikkat etmelisin. Birbirine doğru hava üfleyen fanlar, duvara yakın bir şekilde duvara hava üfleyen fanlar pek etkili olmayabilirler, bunlar kasaya bağlı durumlar sorun çıkarmayabilir.

Hayır toplamadım.

• Beğen
Kasayı bu profıldenn yapıp acık çift taraflı yapmak istiyorum bir alimınyumcu var gıdıyosun abi bundan 50 cm 3 tane dıyosun cat dıye kesıyor sanırım acık bır kasa toplaya bilirim bu şekilde alyan ile birleştirilen aliminyumlardan kullanmayı dusunuyorum cok basıt ve saglam kartlara zarar vermeden kurmak ıstıyorum. neye elimi atsam yakıyorum patlatıyorum
4.png

Son düzenleme:
izmirde yaşıyorum burada bir alemınyumcu var gıdıyosun abi bundan 50 cm 3 tane dıyosun cat dıye kesıyor sanırım acık bır kasa toplaya bilirim bu şekilde alyan ile birleştirilen aleminyumlardan kullanmayı dusunuyorum cok basıt ve saglam kartlara zarar vermeden kurmak ıstıyorum. neye elimi atsam yakıyorum patlatıyorum
26654 eklentisine bak
Bunlara sigma profil deniyor internette baya pahalılandılar sanıyorum sizin orada metresi nekadar biliyor musunuz

Sıvı soğutma yapmadan çok mümkün değil gibi iki atx anakart sıgmaz herhalde işlemci sogutucuları kalım bide haca akısı için yer lazım

İkinci pc arm olabilir ise pci expressten takılan raspberry pi gibi güzel projeler var ama maliyetli olur tabi onun yerine normal raspberry pi konulabilir kasanın içerisine

• Beğen
Bunlara sigma profil deniyor internette baya pahalılandılar sanıyorum sizin orada metresi nekadar biliyor musunuz

Sıvı soğutma yapmadan çok mümkün değil gibi iki atx anakart sıgmaz herhalde işlemci sogutucuları kalım bide haca akısı için yer lazım

İkinci pc arm olabilir ise pci expressten takılan raspberry pi gibi güzel projeler var ama maliyetli olur tabi onun yerine normal raspberry pi konulabilir kasanın içerisine
baktım fırmanın katalogundan metresı 2 kilo olanda var 400grm olanda
bu arada effsane sogutucu buldum sızeler ıcın onuda eklıyorum

2 kasa alsam en ucuzundan 1lira para yapıyor bu 1lira tutmaz bence tahmın o tabı bılmıyorum net olarak fırmaya sormadım

Screenshot 2023-11-14 at 11-32-41 otomat-katalog-PDF.pdf.png

Screenshot 2023-11-14 at 11-34-26 otomat-katalog-PDF.pdf.png

Son düzenleme:
Bir bilgisayarın illa kasada çalışması şart değil. Benim bilgisayarlar şu anda açık kasada çalışıyor, ama duvara şöyle 60x40 cm lik bir MDF bağlayıp anakartı, güç kaynağını ve harddiski üzerine bağlayacağım. Böylece rafta büyük bir yer kazanmış olacağım ;)

Kasa olmaması senin uygulama için fayda bile yaratır. İşlemciye sürekli hesap yaptıracağın için çok ısınacak, işlemci için iyi bir soğutucu sistemi yapman lazım. Eğer bir de kasa olsaydı, soğutma sistemini çok daha verimli yapman lazımdı, çünkü kapalı kasadan ısıyı uzaklaştırmak daha zor.

Neyi tekrar açıklamamı istiyorsun o kısmı açıklayayım. Ücretsiz herhangi bir servisten alabileceğinden yüksek bir gücü elde etmen bence zor olacak, üstelik iyi de elektrik harcarsın
o firmalar kodları calmak ıcın bedava yapıyorlar ben yedırırmıyım kodlarımı onlara :D

Kasa olmaması senin uygulama için fayda bile yaratır. İşlemciye sürekli hesap yaptıracağın için çok ısınacak, işlemci için iyi bir soğutucu sistemi yapman lazım. Eğer bir de kasa olsaydı, soğutma sistemini çok daha verimli yapman lazımdı, çünkü kapalı kasadan ısıyı uzaklaştırmak daha zor.
abı ben 747-400 eğitimi yapıp örnek araba yarışı oynatıcagım dıgerınde carpınca kızcam ona yapma dıcem qlearnıng ile oda hatalarından ders alıp bir sure sonra kusursuz sürücü olucak ve bu iş baya uzun surucek sanırım aylarca olabilir full otonom olucak ama sonun da

o firmalar kodları calmak ıcın bedava yapıyorlar ben yedırırmıyım kodlarımı onlara :D
Geliştirdiğin şeyin öyle bir yanı varsa sen bilirsin tabiki. Ancak hiç bir firmayı kullanım sözleşmesini ihlal etmekle suçlama(sözleşmede geliştirilen kodu kullanabilirim diyorsa da bu çalmak değildir), ciddiye alırlarsa başın ağrır.

• Beğen
Geliştirdiğin şeyin öyle bir yanı varsa sen bilirsin tabiki. Ancak hiç bir firmayı kullanım sözleşmesini ihlal etmekle suçlama(sözleşmede geliştirilen kodu kullanabilirim diyorsa da bu çalmak değildir), ciddiye alırlarsa başın ağrır.
işte bu yüzden ticaretten uzak mutluyum :D

Şu anda MDF üzerine monte edilmiş 2 farklı bilgisayar kullanıyorum. Bunlardan biri 24 saat boyunca çalışıyor. Eğer senin yerinde olsaydım, ters T şeklinde bir sunta yapardım. Bir tarafına birinci, diğer tarafına ikinci anakartı sırt sırta monte ederdim. Güç kaynaklarını da aynı yönde üst üste koyarak bu sorunu çözerdim. FreeCAD kullanmaya alışkın değilim, bu yüzden şu anda pratik bir görsel paylaşamıyorum.

Benim 4-5 yıllık çözümüm aşağıdaki gibi oldu: 15 cm derinliğinde, 80 cm genişliğinde, 40 cm yüksekliğinde bir kutu oluşturdum. Aslında, ön tarafın 80x40 cm olmasının sebebi, çöpe atılmış bir sineklik bulmuş olmamdı ve bunu kullandım. 15 cm derinliği ise duvarın 15 cm girintisi olduğu içindi. Duvara sıfır yapmak ve alt tarafta kabloları organize edebilmek için ufak ayaklık da ekledim. Özellikle menteşeleri yukarı koydum ki doğal olarak aşağı doğru kapalı kalıyor ve alt tarafa mıknatıs da gizledim.

Artık havalandırma sorunum yok; sineklikten dolayı kaba bir toz filtrelemem var, ki oldukça işe yarıyor. Dahili bir UPS sayesinde kısa süreli elektrik kesintilerinden etkilenmiyorum, vs.

Opsiyonel olarak kasayı beyaz kaplamayla dışarıdan kapladım. Sunta parçalarını ve köşelere kullandığım L profilleri Bauhaus mağazasından almıştım.

20231114_170146.jpg
20231114_170159.jpg
20231114_170446.jpg
1699971370040.jpeg

Bir diğer sunta çözümüm çocuğun odası içindi. Bilgisayarın nasıl çalıştığını görebilmesi için duvara monte ettim. Elektrik işlerini çocuktan uzak tutmak amacıyla güç kaynağını da bilgisayarın üst kısmına monte ettiğim rafta yer verdim.

20231114_165929.jpg
20231114_165938.jpg

Biraz kavga dövüş oldu ama sana önerdiğim ters T şeklindeki sunta şu şekilde olabilir. Prinç uzatmalarla kasayı buraya monte edeceksin, dolayısıyla arka tarafında iyi bir boşluk olacak ve ısı kaynaklı bir sorun da yaşamayacaksın.

1699972607381.png

1699972708311.png

• Beğen
Aklıma takıldı neden iki bilgisayar gerekiyor bir hypervisor-sanallaştırma yazılımı ile aynı anda 2 işletim sistemi çaliştıramıyor musunuz işlemciye erişimde sorun felan mı oluyor

Veya docker diye birşey var ona da bakabilirsiniz yapısı sanallaştırmadan biraz farklı

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back