Çalışma masamı yeniliyorum.

Işıklandırma ve elektrik bağlantılarını kurdum. Bir süredir cihazları çalıştırıyorum. Şimdilik her şey yerinde görünüyor.

Şu an bütün cihazlarım güç tuşuna bastığım anda çalışıyor. Bu durumdan çok mutluyum! :D :dans1:

IMG_20210819_233309.jpg
IMG_20210819_233319.jpg

Kısa bir tecrübe ile lehim yaptığım bölümde ufak bir değişiklik yaptım. Mikroskop ile hava temizleyicinin yerini değiştirdim. Kullanım bakımından bu çok daha iyi oldu. Hava temizleyicinin kendisini de çalıştırmak ya da temizlemek çok kolay hale geldi ve mikrsokop da standı ile birlikte ileri geri hareket edebiliyor.

İleri dönlük iki değişiklik yapmak istiyorum. Bunlardan biri aydınlatma eksikliği. Bunu hızlıca çözmek için eldeki imkanları değerlendireceğim.

İkincisi ise arka tarafta gördüğünüz iki lehim istasyonunu ve lehim potasını satıp yerine Quick marka 1200 W olan 861DE modelini almak istiyorum. Bu sayede oradaki kalabalıktan kurtulacağım. Bir plastik çekmece ile bütün lehim araç gereçlerini de ortalıktan kaldırabileceğim.

IMG_20210824_002647.jpg

Çekmece için ısmarladığım teleskopik bilyeli raylar geldi. Bugün rafın altındaki yere aşağıda görünen yan parçaları montajlayıp, oradaki alana göre çekmecenin kendisini kestireceğim.

18 mm standart sunta çekmece için kalın olur diye kestirmemiştim. Şimdi Bauhaus'a gidip daha ince bir tahtadan kestirmem gerekecek.

IMG_20210825_152413.jpg

IMG_20210825_152524.jpg

Bu halden hiç hoşlanmasam da bugün üşengeçliğim üzerimdeydi fakat genede ilerlemeliyim diye düşünüp çekmece için yan tahtaları çakmaya karar verdim. Aslında işin kendisinde bir şey yok da rafı doldurmuştum.

8 x 30 cm kestirdiğim parçaların ilkini sağ yandan 3 cm boşluk bırakacak şekilde havalı tabanca ile çiviledim. Bu rayların kalınlığı 12.5 mm yani ikisi toplamda 2.5 cm boşluk istiyor. Bende çivilediğim parçanın iç taraflar 72.5 cm mesafe olacak şekilde ikinci parçayı çiviledim. Daha sonra bunları uzun vidalar ile 90° olacak şekilde sabitledim.

Şimdi iç tarafı 30x70x6 cm olacak şekilde bir çekmece yapmalıyım. Estetik kaygım yok ama buna bir de kapak yaparsam daha iyi durur.

IMG_20210825_193218.jpg
IMG_20210825_193232.jpg

Rayları hizlamak için sunta kullandım.

IMG_20210825_193419.jpg
IMG_20210825_194808.jpg
IMG_20210825_194813.jpg

Yahu ben bu halinden memlunum. :D

Bütün işlemler bittiğinde aklımda bu işe uygun başka bir çeşit işlem var.

Hem ayrıca çok istesem üstünü normal bantlı kaplama, yanları da aşağıdaki gibi kenar bantları ile kaplarım. Ütü ile yapıştırıyorsunsun. Bildiğimiz işler öyle zor filan değil, daha önce ütü ile kaplanmış bir masa vardı.

Bu arada öyle parça bulduğum zaman bende affetmem. Fakat küçük parçalar alıyorum yer sorunu olmasın diye. Bulduğum bu 4 rafı içinde izolasyon trafosu olan voltran projesi için ayırdım.

IMG_20210825_212154.jpg

Bugün Bauhaus'a uğradım ve eksik kalan 4 parçayı da kestirdim. Uzay kasa bütün parçaları bir araya getirdim.

IMG_20210826_154128.jpg

Önce havalı çivi ile tahtaları birbirine sabitledim. Daha sonra ise büyük vidalar kullanarak sağlamlaştırdım.

IMG_20210826_155502.jpg

Çekmeceyi duracağı yere hizalayıp raylara vidaladım.

IMG_20210826_161834.jpg

Daha sonra da ön tarafına hizladığım ön kapağı vidaladım.

IMG_20210826_164822.jpg
IMG_20210826_164828.jpg

Çekmecenin içini de monitör, televizyon gibi cihazların kutusundan çıkan süngerimsi köpük ile kapladım. Adını bilmediğim için ancak böyle tarif edebiliyorum. Çift taraflı bantı bütün çekmeceye uyguladım ve yapıştırdım.

IMG_20210826_165534.jpg

Aletler için bir çekmece daha gerektirğini düşünüyorum. Tek olunca sıkış tepiş oldu ve zamanla buraya eklenecek alet sayısı da artacaktır diye tahmin ediyorum.

Fırsat bulduğum bir başka zaman çizerken planladığım gibi diğer tarafa da bir raf eklemeyi düşünüyorum. Belki de o tarafı plastik çekmeceler ekleyip aletlerin bir bölümünü onlara koyabilirim. Şu an çok emin değilim.

IMG_20210826_174921.jpg

IMG_20210826_174933.jpg

Son olarak şunu da eklemeliyim ki bu bence çok önemli. Çekmeceyi yaparken açık pozisyonda bağlı olduğu rafı öne sarkıtıcağını hiç düşünmemiştim. Çözüm olarak rafın arkasında bölüme ufak bir tahta kestim ve böylece öne sarkmak istediğinde üsteki ağır rafa bir miktar güç uyguluyor ve sarkma sorunu şu an mevcut değil.

IMG_20210826_174940.jpg

Suntanın bu egrilme huyunu hiç sevmiyorum.
MDF bunun yerine aslında daha mantıklı bence.Ben komple MDF kullandım masanın üstüne buzdolabı bile koyabilirim:D

Bu arada ikinci rafı yapmak istersem kendime bir not bırakayım.
2 adet 66.4 x 6 cm 18 mm sunta
1 adet 76 x 10 cm 18 mm sunta
1 adet 70 x 30 cm 8 mm MDFLAM almam gerekiyor.

MDF bunun yerine aslında daha mantıklı bence.Ben komple MDF kullandım masanın üstüne buzdolabı bile koyabilirim:D

Evet suntalarda bel verme oluyor. Çekmeceye dikkatli bakarsan ufaktan u şekli var. :D

Fakat MDF kullanırsam iki masa fiyatına tek masa yapabiliyorum. Üzeri kaplamalı olursa bu sayı artıyor. Yerim sabit olsa kaplamalı da yaptırırdım ama benim oda sürekli şekil değiştiriyor. :D

Bu suntalar boyanabilir. Kesilmiş kenarlarına ahşap macunu sürülüp düzgünleştirilebilir, köşeler biraz yuvarlatılırsa köşelerden boya atması da minimum olur. Sabırla birkaç kat boya atıldığında güzel bir mobilya çıkar ortaya.

anladığım kadarıyla ev sizin, imkanınız da var. şöyle masif ahşaptan güzel bi masa yapsanız?

Sunta çok pahalanmış. Eve sokulacak şey değil aslında da işte mecbur kalıyoruz masifle karşılaştırınca.

Şu suntayı kaplamalı alabilseydin iyiydi.

Yahu ben bu halinden memlunum.

Suntalar kalitesiz. Zaten kaliteli sunta artık yok

Bu suntalar boyanabilir. Kesilmiş kenarlarına ahşap macunu sürülüp düzgünleştirilebilir
Birine patlayacak ama kime. Sunta ile ilgili Yorum yapacam korkuyorum yapmaya:katil2:

@mehmetaliözdemir vallahi içimi okudun. :D

Çok şükür kaplamalı filan alacak durumum var. İhtiyaçtan değil bilinçli bir tercih olarak ham sunta aldım desem de kimse inanmıyor.

İki basit amacım var. Birincisi masayı şu an balyozla parçalasam dönüp arkama bakmamak ikincisi ise minimum maliyetle verimli bir çalışma ortamı üreterek genç kardeşlerimize örnek olabilmek. Nedense herkes ham sunta olmasına takıldı... Aynısının laciverti işte anladık lacivert olabiliyor! :katil1:

Aydınlatma ve çekmece ile ilgili kullandıkça iyice belirginleşen sorunlar oldu. Aydınlatma ileride olduğu için masadaki cihazların benden tarafı olan bölümü gölgeli kalıyordu. Işığı tekrar yukarıya aldım ve sorunu düzelttim. Üstelik lehim yapılan yeride aydınlattı.

İkinici önemli sorun, masada bir işle uğraşırken çekmeceyi kullanmak çok zor oluyor. Çekmeceyi açtığım zaman önemde yer olmasına rağmen alanımı çok daraltıyor. Bende çekmeceden el aletlerini aldım ve yerine çok az kullandığım ölçü aletlerini filan koydum. Böylece ölçü aletleri hem tozlanmayacak hem de orayı her zaman açmam gerekmeyecek. El aletlerini ise bir kesona aktaracağım. Boşalan yerlere de şimdilik aşağıdaki gibi düzenledim.

IMG_20210918_011937.jpg
IMG_20210918_011940.jpg
IMG_20210918_011954.jpg

El aletlerimi masadaki raftan kaldırınca aletler için bir keson ayarladım. Kesonun çok rahat hareket eden tekerlekleri var. Bu sayede temizlik için hareketli olacağı gibi, el aletleri de daha kolay erişilebilir olacak.

IMG_20210919_210721.jpg
IMG_20210919_210732.jpg
IMG_20210919_210747.jpg

@mehmetaliözdemir vallahi içimi okudun. :D

Çok şükür kaplamalı filan alacak durumum var. İhtiyaçtan değil bilinçli bir tercih olarak ham sunta aldım desem de kimse inanmıyor.

İki basit amacım var. Birincisi masayı şu an balyozla parçalasam dönüp arkama bakmamak ikincisi ise minimum maliyetle verimli bir çalışma ortamı üreterek genç kardeşlerimize örnek olabilmek. Nedense herkes ham sunta olmasına takıldı... Aynısının laciverti işte anladık lacivert olabiliyor! :katil1:
ham suntanın kesik yüzeyinden nem alır zamanla deforme olur. Bunun için ağaç tutkalı sürülüp < 1 cm kalınlığında çıta çakılır , tutkal kuruyunca çiviler sökülür .böylece nem almaz bel vermeye direnci artar marangoz o kadarcık çıtadan para almaz

Aydınlatma ve çekmece ile ilgili kullandıkça iyice belirginleşen sorunlar oldu. Aydınlatma ileride olduğu için masadaki cihazların benden tarafı olan bölümü gölgeli kalıyordu. Işığı tekrar yukarıya aldım ve sorunu düzelttim. Üstelik lehim yapılan yeride aydınlattı.

İkinici önemli sorun, masada bir işle uğraşırken çekmeceyi kullanmak çok zor oluyor. Çekmeceyi açtığım zaman önemde yer olmasına rağmen alanımı çok daraltıyor. Bende çekmeceden el aletlerini aldım ve yerine çok az kullandığım ölçü aletlerini filan koydum. Böylece ölçü aletleri hem tozlanmayacak hem de orayı her zaman açmam gerekmeyecek. El aletlerini ise bir kesona aktaracağım. Boşalan yerlere de şimdilik aşağıdaki gibi düzenledim.

13476 eklentisine bak13477 eklentisine bak

Selam. Elinize sağlık, güle güle kullanın. Merak ettim, sakıncası yoksa mesleğiniz nedir acaba?

@nusyil teşekkürler. Teknolojinin her alanı ile ilgilendim. 2013'den beri yazılım geliştiriyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back