Class D amfi boyutları

Testlerde sadece frekans değil ses şiddetide ayarlanabilir olmalı.
Ben mesela 250hz duymuyorum. Ama parmağımı koyunca parmağım hissediyor.
Aynı şekilde motor gürültüsünüde duymuyorum. Ama midem hisseddiyor. :)

kare dalga kullanırsam da oluşan harmoniklerden dolayı aslında tam tonu değil de onun yarattığı diğer tonları duyuyor olabilirim diye düşündüm.

bu ses seviyesi ile anlaşılırlık aslında PA (public announce) sistemlerinde de çok ciddi bir konu. şahit olmuşsunuzdur bir tren ya da otogarda ses yüksek ama anlaşılırlık zayıftır. duyulsun diye daha da açarlar ama bu defa hiç anlaşılamaz. vakti zamanında EN54 (yangın anons) sertifikalı projelerde ürün geliştiriken bu voice clarity (terimi yanlış hatırlıyor da olabilirim) bizi epey uğraştırmıştı.

işitme cihazı kullananların çoğu aslında duyuyor ama anlamıyor. o kulaklıklar da sadece sesi arttırmıyor bildiğim kadarıyla. seslerin içinden bazı tonları-frekansları o kulağa göre filtreleyerek anlaşılırlığı arttırıyor. muhtemelen duyma sorunu yaşayanlar da bir hasar nedeniyle bazı tonlar diğerlerini bastırıyor ve homurtu şeklinde anlaşılmaz duyuluyor.

düzenli magnezyum kullanımının kulak çınlamasına iyi geldiğini duymuştum, tabi farklı çınlama sorunları var kulak hasarı olan kişilerde fayda sağlamayabilir.
Kare dalgada ana frekans önemli.
Diğer harmonikler duyum sınırının üzerine çıktığında sinüsten ayırdetmen imkansızlaşır zaten.
Odyo testinin bir eksiği war.
Normalde insan kulağının duyum sistemi logaritmik aralıklarla şiddet hissini algılar.
Yaşlanınca insanın kulağıkörleşmeye başlayınca özellikle yüksek frekanslarda lineer e dönüşmeye başladığından alçak sesleri duymamaya başlıyoruz.
Odyo testi bunu tespit edip lineere dönüşümün nerede olduğunu belirtemiyor.
Sadece hangi sınırlarda hangi frekansı duynmayı beceremiyorsun onu ölçüyorlar.
Bugune kadar hic kulaklarimi yikatmadim. Youtube videolarinda igrenc kulak yikama videolari var.
Aramizda kulak yikatip duyma yeteneginde iyilesme yasayan var mi?
Rahmetli dedemin kulağını yıkatmıştık. Lakin duyumunda pek bişey farketmemişti.
Bendeki gibi çınlamanın bastırdığı bir duyum problemi warsa kirlilikle alakalı değil beyine giden duyum merkezi sinirlerleriyle alakalı olsa gerek.

Şimdi, şu şekilde entegreler mevcut:

2MHz frekansta, 80Khz civarına kadar ses dalgası oluşturabiliyor. Motor sürmek için kullanılabilir gibi.

Acaba, ihtiyarladıkça düşük frekansların üzerine yüksek frekansları bindirerek beyin kandırılabilir mi?
Bias sinyaliyle eşik değerini aşmak istiyorsun kısacası.
Biyolojik yapı pek öyle çalışmıyor sanırım.
Hee ayrıca duyum olmasa bile biyolojik yapı onu farklı bir şekilde algılayıp şiddetli mide bulantısı veya başağrısı olarak ortaya dökebiliyor.
Bu konuyla ilgili duyum altı frekanslarla toplumu dağıtan silahlar yaptıklarını da biliyorum.
Sanırım 5-10 Hz arası 500 watt bir ses dalgası ile kalabalığı dağıtıyorlardı.

Bugune kadar hic kulaklarimi yikatmadim. Youtube videolarinda igrenc kulak yikama videolari var.
Aramizda kulak yikatip duyma yeteneginde iyilesme yasayan var mi?
Benim kulaklarımı istemediğim halde yıkadılar.
Kocaman şırınga ile sıcak iyot içeren su basıyorlar.
Birşey değişmiyor.
Yaşlı doktorların eline düşmeyin. Kulak yıkamasını tavsiye etmiyor şimdiki yeni nesil doktorlar.

Vucut kulak kirini bildigim kadariyla kendisi atiyor.

Fakat bu videolar kafami karistirdi.

Forum istatistikleri

Konular
6,640
Üyeler
2,727
Son üye
veysel bari

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back