Crea 19" Monitör Tamiri

Bir sigorta atmasından nedeni hala bulunamayan bu kadar büyük arıza olamaz.
310 V DC görüldüyse,blok kondansatörle, trafo arası primer kata yoğunlaşın. (shootky ler sağlam yazmıştınız)

Primer kattaki tüm malzemelerin ölçümünü yapacaksınız.

Şema da 7 ad. diyot görüyorum. Dirençler, Mosfet dahil...
Yanlış ölçüm yapmış olduğunuz arızalı eleman olabilir. İyice kontrol edin. Neyi nasıl ölçmeniz gerektiğini bilin. Ölçümünü bilmediğiniz malzemeyi sorun.
Küçük transistör diye yazdığınız; TL431 dir. Referans diyottur. 2-3 numaralı pinler de 2V5 volt değer okumalısınız.
5f59680413d032d99b78a5ebd13b5070.png

Blok kondansatörde ki 310Vdc ye voltaja dikkat edin. Çarpılmayın!

DİKKAT LD7575 e osiloskop bağlamayın!
Yukarıda da yazmıştım.
Bu kez;
Başka türlü sağlamlık kontrolü yapın.
LD7575
6 no pin +VCC
4 no pin GND iki pin de çalışma voltajı var mı?

8nolu pin HV (Dikkat yüksek voltaj dır.
4 nolu pin GND voltaj var mı?

5 no pin çıkış
4 no pin GND ölçün. Voltaj var mı?

3no pin mosfet source 'e bağlı
4no pin GND ölçün voltaj var mı?

En son TL431 de anot-katot arası 2V5 varsa;
LD7575 'te
2no pin geri besleme pini
4no pin GND voltaj var mı?
Varsa pwm osilatör çalışıyordur.
Yine de ;
Şüpheleniyorsanız yeni bir pwm LD7575 le değiştirin.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:
Şema da 7 ad. diyot görüyorum. Dirençler, Mosfet dahil...
Yanlış ölçüm yapmış olduğunuz arızalı eleman olabilir. İyice kontrol edin. Neyi nasıl ölçmeniz gerektiğini bilin. Ölçümünü bilmediğiniz malzemeyi sorun.
Dün hepsini tek tek sökerek ölçtüm. Sadece iki tane smd diyot karta yapıştırılmış. Onları söküp ölçemedim. Değerlerini de bilmediğimden zor kullanamadım.

Küçük transistör diye yazdığınız; TL431 dir. Referans diyottur. 2-3 numaralı pinler de 2V5 volt değer okumalısınız.
İlk gördüğümde transistör sanmıştım. Sonradan sökünce TL431 olduğunu anladım. Hem multimetre ile hem de arıza tespit cihazı ile ölçtüm.
Hatta elimdeki sıfır TL431 ler ile de karşılaştırdım. O da sağlam.

Diğer yazdıklarınızı test edip döneceğim.

Diyotları sökmeye gerek yok. Devre üzerinde hızlı hızlı diyot değerlerini görerek ölçün. Şüphelendiğiniz olursa çıkartır dışarı da ölçersiniz.

MOSFET gate'ini PWM kontroller çıkışından ayırıp source'a kısa devre edebilirsin. Bu durumda PWM kontroller maksimum duty cycle ile PWM üretmesi lazım. Ama PWM'i osiloskopla ölçerken izolasyon trafosu yoksa bu sefer bu sebepten dolayı herşey havaya uçacak.

MOSFET gate'ini PWM kontroller çıkışından ayırıp source'a kısa devre edebilirsin. Bu durumda PWM kontroller maksimum duty cycle ile PWM üretmesi lazım. Ama PWM'i osiloskopla ölçerken izolasyon trafosu yoksa bu sefer bu sebepten dolayı herşey havaya uçacak.
Bir girişeyim de bakalım ne olacak.
Şuan hatuna jest olsun diye (acıkta kendimi düşünüyorum) Sabuniye Helvası diye bişey yapıyorum. :katil2:

LD7575
6 no pin +VCC

5 no pin çıkış

LD7575
6 no pin +VCC
5.7 VDC var

307 VDC Var

5 no pin çıkış
0.080 VDC Voltaj yok denecek kadar az

0.000 VDC Voltaj yok

Ayrıca ;
Mosfet Drain de 307 VDC var ama Source bacağında voltaj yok.
Mosfeti sıfır alıp taktım.

Mosfetin gate bacağını takip ettim. Pwm entegresinin 5 nolu bacağına gidiyor. Bu bacakta mosfeti sürecek kadar voltaj yok.
Sanırım sorun burada.

Burayı biraz inceleyelim.
Şemaya göre; 3 no pin etrafındaki malzemeler,
- R231-R235 kontrol?
- R214 -D203 (kısa devre var mı?)
- R215-ZD204
- R216 - R217 - C203
- D204
- R209 -R210 - R211 - R212
Değer kayıpları veya kısa devre var mı?

- R231-R235 kontrol?
- R215-ZD204
- R216 - R217 - C203
- D204
- R209 -R210 - R211 - R212
Değer kayıpları veya kısa devre var mı?

- R231-R235 kontrol?
+Yerleri boş, direnç yok.

+ R214: Direnç kodu 510, Ölçtüğüm değer 51R
+ D203: Diyot kademesinde 0,597mV, Ters ölçümde akım geçirmiyor. Sağlam.

- R215-ZD204
+ R215: Direnç kodu 202, Ölçtüğüm değer 2K
+ ZD204 (C18 Zener 18v): Diyot kademesinde 0,743mV, Ters ölçümde akım geçirmiyor. Sağlam.

Bu kadarını söküp ölçtüm bir anormallik görmedim. Geri kalanı da devre üzerinde ölçtüm ve kısa devre olan var mı diye baktım.
Hiç bir soruna rastlamadım. Elimde LD7552 pwm entegre var ama uymaz herhalde. Olmazsa yarın LD7575 alırım bir tane.

Arkadaş millet kondansatör değiştirir gönderir. Bendeki şansa bak.

@posta
Siz ekranlar konusunda tecrübelisiniz. Bir şey daha soracağım.
Bir tane daha ekran var elimde.
Normal bir şekilde açıldıktan 1-2dk sonra ekran yavaşca silinerek beyaz oluyor. Üzerindeki tüm kondansatörleri değiştirdim ama hiç fark olmadı.
Ekran kısmında sıkıntı olduğunu varsayarak daha fazla kurcalamadım. Bu monitöre yapılacak bir şey var mıdır?

Arkadaş millet kondansatör değiştirir gönderir. Bendeki şansa bak.

Bir gün, yine onarıma aldığım monitör cenaze gibiydi. Her tarafı dökülüyor. 1 avuçtan fazla malzeme değiştim. ( değiştirmezsem 2 gün sonra geri gelecek)
Bayiye teslim ettim. Fiyat için itiraz etti. Yahu bir kondansatör değiştin bu para mı diye... :)

Yazınızı okuyunca gülesim geldi...

Bazen oluyor böyle şeyler...

@posta
Siz ekranlar konusunda tecrübelisiniz. Bir şey daha soracağım.
Bir tane daha ekran var elimde.
Normal bir şekilde açıldıktan 1-2dk sonra ekran yavaşca silinerek beyaz oluyor. Üzerindeki tüm kondansatörleri değiştirdim ama hiç fark olmadı.
Ekran kısmında sıkıntı olduğunu varsayarak daha fazla kurcalamadım. Bu monitöre yapılacak bir şey var mıdır?
Kısa bir video da görebilsem veya 1-2 resim

Monitöre giden Flex kabloyu düzgün çıkartın, metal yüzdeki pinleri lastik silgi ile silin, aynı işlemi flexin diğer ucu, anakartdaki sokete de uygulayın.
Düzelir tahmin ediyorum.

Bir gün, yine onarıma aldığım monitör cenaze gibiydi. Her tarafı dökülüyor. 1 avuçtan fazla malzeme değiştim. ( değiştirmezsem 2 gün sonra geri gelecek)
Bayiye teslim ettim. Fiyat için itiraz etti. Yahu bir kondansatör değiştin bu para mı diye... :)

Bazen oluyor böyle şeyler...
Yazınızı okuyunca gülesim geldi...
Klişe cümleyi kursaydınız. "Kondansatör 25 kuruş, hangi kondansatörün değişeceğini bilmek 300₺" :katil2:

Monitöre giden Flex kabloyu düzgün çıkartın, metal yüzdeki pinleri lastik silgi ile silin, aynı işlemi flexin diğer ucu, anakartdaki sokete de uygulayın.
Düzelir tahmin ediyorum.
Denedim ama yakalama fırsatım olmadı. Ne zaman gideceği tam belli olmuyor. Başladımı da 10sn içinde effeckt yapar gibi silinerek beyazlaşıyor.
Misal dalganın sahilden denize doğru çekilmesi gibi.

Klişe cümleyi kursaydınız. "Kondansatör 25 kuruş, hangi kondansatörün değişeceğini bilmek 300₺" :katil2:

Denedim ama yakalama fırsatım olmadı. Ne zaman gideceği tam belli olmuyor. Başladımı da 10sn içinde effeckt yapar gibi silinerek beyazlaşıyor.
Misal dalganın sahilden denize doğru çekilmesi gibi.

Arıza büyük. 1 avuç malzeme ne demek? (sigorta, köprü, varistör, ntc, blok/tank kondansatörler vs.vs..?
Onarımı ucuza kapatmak için 1 ad. kondansatör hesabı yapıyor. :)

Bu videonun 5:37 dakikasında önemli bir bilgi veriyor. Hemen o çıkışta ne kadar diyot varsa ölçtüm ama yine hüsran.
Zaten o da diyor ki "ilk önce mosfet gider, mosfet gidince 300v direk pwm entegreye ulaşır ve onu da götürür"

İkinci ekranı söktüm kablosunu silgi ile temizleyip topladım. Şuanda çalışıyor. Takipteyim. Giderken yakalarsam resimleyeceğim.

20210705_004329.jpg

Bu gün elektronikçiden LD7575 Pwm entegresini aldım.
Eski entegreyi söktüm ve bacaklarını ölçerek yeni entegre ile karşılaştırdım.
Tek fark 5 nolu bacakta eski entegre 0.175mV gösterirken, yeni entegre 0.679mV gösteriyordu.
Yeni entegreyi yerine taktım ve ölçüm yaptım. Yine mosfetin gate bacağına gelen bir şey yok.
Yeni entegreye rağmen dünkü problem aynen devam ediyor. Daha da fazla uğraşmak istemiyorum.

Bu arada görüntü gidiyor dediğim ikinci ekranın kablosunu silgi ile sildikten sonra hiç gitmedi. Dünden beri test ediyorum.
1-2 gün daha test ederim. Sorun olmazsa kızımın bilgisayarına bunu takar, diğerini yedek parçaya ayırırım.

Arızalanan monitörün devresiyle uğraşmayı bırakın ve bir veya birkaç gün sonra tekrar bakmanızı öneririm. Bu yöntem işe yarayabilir.

Bu PWM entegresi kalitesiz veya sahte olabilir. Başka bir entegre almanızı öneririm. Entegreyi alırken özellikle kaliteli ürün satan yerlerden almanızı öneririm.

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back