Creative 4400 Yükses seste cızırtı ve bozuk bas sorunu

Efecan

Yeni Üye
Hayırlı günler abilerim. Buradan gördüğüm Creative 4400 ün kumanda şeması ile cihazımı çalıştıra bildim
Ancak sorunum şu . Bas kısık ayarda bile yüksek çıkıyor fulleyince kendini yırtacakmış gibi çalıyor
hoparlörler de potansiyo metre fuldeyken çok cızırtı yapıyor orta ayardada çok harika çalıyor
bunun bi çözümü varmıdır ?
Kısaca yüksek ses çıkartıyor bas ve ses olarak. Bunun sonundada cızırtı yapıyor kötü bir ses çıkıyor
5 amper 12v adaptör kullandım

Adaptör DC mi?

Adaptör kalitesiz ise ondan yapabilir.

Poritansa direnç başlamadım dediğine göre kumandayı da kendin yaptın. Bu durumda ya yaptığın kumanda da yada potansında sorun olabilir.

Bulabildiğin en kaliteli malzemelerle yapmanı öneririm.

Adaptör kalitesiz ise ondan yapabilir.

Poritansa direnç başlamadım dediğine göre kumandayı da kendin yaptın. Bu durumda ya yaptığın kumanda da yada potansında sorun olabilir.

Bulabildiğin en kaliteli malzemelerle yapmanı öneririm.
hocam adaptöru farklı bir anfide kullandım sağlam olduğuna eminim gerekli testlerini de yaptım
boştayken hiçbir sorun yok orta ayarda pc den sesi hiç sorun yok
potansiyo metreyi fulleyince pc den de fulleyince sesler birbirine karışıyo
bas kısık ayarda bile çok çalıyor
direnç bağladığım takdirde ses kendine gelirmi

Hangi direncin eksik olduğunu bilmiyorum ama eğer pcden gelen kaynağı sınırlayan direnç ise normale döner.

Hangi direncin eksik olduğunu bilmiyorum ama eğer pcden gelen kaynağı sınırlayan direnç ise normale döner.
hocam cihaz 4 hoparlör çıkışı ayriyetten bası güzel bir şekilde çalıyor ancak fazla seste çok çalıyor ve sesi bozuyor
bide hocam bi sorumda şu. bu hoparlörde bas kontrol komple kısık olunca hep mi kapanıyor yoksa az bişi bas çalıyormu ?
çünkü az bişi çalıyorsa sorunu çözmüş olacağım

hocam cihaz 4 hoparlör çıkışı ayriyetten bası güzel bir şekilde çalıyor ancak fazla seste çok çalıyor ve sesi bozuyor
Ses kaynaktan(PC den) fazla geliyor demek ki. Her sistemin belli bir yükseltme eşiği vardır. Sen 1 verince amfi 10'a yükseltiyorsa, sen 10 verince amfi 100'e yükseltecektir. Bu durumda amfide bağlı hoparlörler kapasitelerini aşacağından cızırdar ve hatta patlayabilir. Bunun önüne geçmek için amfi tasarımında kaynaktan gelen sinyali amfiye göre ayarlayan(kısıtlayan) bir direnç bulunur. Bahsettiğin direnç o ise ve takmadığın bu durumu yaşaman normal.

bu hoparlörde bas kontrol komple kısık olunca hep mi kapanıyor yoksa az bişi bas çalıyormu ?
çünkü az bişi çalıyorsa sorunu çözmüş olacağım
Bunu detaylı test etmedim. Ama tamamen kapatması lazım. Yada yok denecek kadar az olmalı.

Ses kaynaktan(PC den) fazla geliyor demek ki. Her sistemin belli bir yükseltme eşiği vardır. Sen 1 verince amfi 10'a yükseltiyorsa, sen 10 verince amfi 100'e yükseltecektir. Bu durumda amfide bağlı hoparlörler kapasitelerini aşacağından cızırdar ve hatta patlayabilir. Bunun önüne geçmek için amfi tasarımında kaynaktan gelen sinyali amfiye göre ayarlayan(kısıtlayan) bir direnç bulunur. Bahsettiğin direnç o ise ve takmadığın bu durumu yaşaman normal.

Bunu detaylı test etmedim. Ama tamamen kapatması lazım. Yada yok denecek kadar az olmalı.
anladım hocam
çünkü bende düşük ayarda bile biraz fazla bas çalıyor
benim bu durumda hangi dirençleri kullanmam lazım?

Aşağıdaki linkteki şemayı incele. Eksik direnci tak, yanlış taktığın var ise değiştir.
Mümkünse daha önce kullanılmamış %1 toleranslı metal film (Mavi renk olan) direnç kullan.

Aşağıdaki linkteki şemayı incele. Eksik direnci tak, yanlış taktığın var ise değiştir.
Mümkünse daha önce kullanılmamış %1 toleranslı metal film (Mavi renk olan) direnç kullan.

tamamdır hocam çok teşekkür ederim :) hayırlı günler dilerim

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back