DC Fırçalı Motor ile elektrik üretme?

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Sorum şu;

Motorun +/- uçları belirgin(sabit. bir ucu + diye işaretledik) olsun. + uçtan Motora voltaj verdik. Motor sola dönmeye başladı. Sonra kaynağı ayırdık.

Motoru dışardan tahrik ettik. Voltaj ölçüyoruz.

Motor elektrik üretirken + uç diye belirlediğimiz uçtan + mı çıkar - mi çıkar?

+ çıkar.

Motorun ürettiği voltaj her zaman kaynaktan gelen voltajın tersidir. O yüzden zaten motor devir aldıkça daha az akım çeker.

Motor elektrikle donerken de zaten elektrik uretiyor.
Uyguladigin harici voltaj ile motorun urettigi voltajin farki, motorun cekecegi akimi belirliyor.

Dolayisi ile motor donerken motorun + girisinden akim iceriye giriyorsa motora uygulanan voltaji dusurdugunde motorun + ucundan akim disari cikacaktir. Bu da dinamik frenlemeyi aciklar.

Son düzenleme:
Motor elektrikle donerken de zaten elektrik uretiyor.
Uyguladigin harici voltaj ile motorun urettigi voltajin farki, motorun cekecegi akimi belirliyor.

Dolayisi ile motor donerken motorun + girisinden akim iceriye giriyorsa motora uygulanan voltaji dusurdugunde motorun + ucundan akim disari cikacaktir. Bu da dinamik frenlemeyi aciklar.

Tamda uğraştığım konu bu.

Trafo + Köprü diyot + mosfet ile pwm kontrolü var. Pwm i azalttığımda motor istediğim gibi yavaşlamıyor. Anladığım kadarı ile motorun ürettiği voltajı tüketen birşey yok. O zaman sanırım +/- raylar arasına bir direnç eklemeliyim...

Acaba servo sürücülerin içinde gerçekten direnç mi var yoksa bir transistör ile dönüş akımını sınırlıyarak ısıya mı çeviriyorlardır...

Hehe.

Evet Eger dinamik frenleme istiyorsan ve PWM isin icine giriyorsa off peryodunda motordan akim asilman gerekir.

Akim asilirsan elektriksel pwm, akim asilmazsan mekanik pwm yapmis olursun.

Birisinde atiyorum 1Khz pwm gerekirken digerinde 10...100hz pwm yeterli olur.

Suruculerde dinamik frenleme direnci var.

Ama frenleme gereksinimi yoksa ve motor yuksuz kalip harici etkenlerle cok yuksek devirlerde donup urettigi voltaj surucuyu bozmayacaksa direnc kullanmaya gerek yok.

Hehe.

Evet Eger dinamik frenleme istiyorsan ve PWM isin icine giriyorsa off peryodunda motordan akim asilman gerekir.

Akim asilirsan elektriksel pwm, akim asilmazsan mekanik pwm yapmis olursun.

Birisinde atiyorum 1Khz pwm gerekirken digerinde 10...100hz pwm yeterli olur.

iki ayrı mosfet değil mi?
biri düşük frekans motor sürme için diğeri yüksek frekans akım çekmek için... yok tersi galiba

Tamda uğraştığım konu bu.

Trafo + Köprü diyot + mosfet ile pwm kontrolü var. Pwm i azalttığımda motor istediğim gibi yavaşlamıyor. Anladığım kadarı ile motorun ürettiği voltajı tüketen birşey yok. O zaman sanırım +/- raylar arasına bir direnç eklemeliyim...

Ray arasina dogrudan direnc ekleme de bir mos ile off peryodunda direnc devreye girsin. Aksi halde surekli guc ceker.
Zaten off peryodunda motor besleme hattindaki kondansatoru sarj ederek voltaji yukseltir fakat bu yeterince firenleme yapamaz.

Son düzenleme:
iki ayrı mosfet değil mi?
biri düşük frekans motor sürme için diğeri yüksek frekans akım çekmek için... yok tersi galiba

Yok yok. Eger mekanik pwm yapacaksan dusuk pwm frekansinda motoru on off yaparsin mekanik aksam torku filitreler ve devir ayari yapilmis olur. Cocukken bisikletten sokulme lastik tekeri sopa ile durte durte yollarda yuruttuysen bilirsin bu teknigi.

Yok yok. Eger mekanik pwm yapacaksan dusuk pwm frekansinda motoru on off yaparsin mekanik aksam torku filitreler ve devir ayari yapilmis olur. Cocukken bisikletten sokulme lastik tekeri sopa ile durte durte yollarda yuruttuysen bilirsin bu teknigi.

Şu an devremde frenleme için herhangi bir eleman yok. Kendi ataleti ile yavaşlıyor. Pwm i %100 den birden %10 a çekiyorum. bir süre düzgün yavaşlayıp düşük hızda devam ediyor. Bu durumda pwm i kademeli düşürmenin çok anlamı yok gibi. Sadece motor üzerindeki değişken yükler nedeni ile yavaşlamayı bir miktar daha kontrollü sağlayabilir...

Frenleme dediğiniz olay yavaşlatmak ise aslında sürücününüzün kaç quadrant çalışmasına izin verdiğine göre değişir. Ayrıca yönden bağımsız braking quadrantlarında mekanik enerjiyi elektriksel enerjiye çevirdiğiniz için bu elektriksel enerjinin bir yere gitmesi gerekiyor. O yüzden bazı sürücülerin frenleme direnci oluyor. Bu enerji çok az ise ve güç kaynağı tek yönlü çalışıyorsa kapasitörde depoşanabilir, ama çok ise mecburen direnç üzerinde ısı enerjisine döndürmek pratik olur. Güç kaynağı çift yönlü ise zaten oraya iade edilir.

Eger motor yukunde surtunme yoksa ya da buyuk atalet varsa voltaj kisarak hizi kisa zamanda istedigin degere oturtamazsin. Hizlanma surecinde pwmin etkisi tam olur ama ani voltaj dusurme islerinde kontrol, tamamen yukun elindedir. (Tek transistorle motor surdugunu varsayiyorum)

Sicaklik kontrolunda da boyledir. Voltaji ayarlayarak sicakligi istedigin gibi artirirsin ama istenen sicakligi astiysan artik elektrikle kontrol sansin kalmaz. Sistemin termal ataletinin ve kayiplarinin insiyatifine kalirsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,489
Son üye
satranc19

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back