DIY FFB Direksiyon Yaparken Karşılaştığım Zorluklar Hakkında Fikir Alış Verişi

Selamlar sevgili forum kullanıcıları.
Bir süredir üzerinde çalıştığım bir proje var. Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere FFB direksiyon yapmaya çalışıyorum ve parçaların büyük kısmını 3d yazıcıdan baskı alarak kullanıyorum. Bunun için 3d çizim programı kullanarak kendi tasarımımı yaptım ve yakın zamanda montajı tamamladım. Şu anda karşılaştığım bazı sorunlar var ve bunlar hakkındaki görüşlerinizi merak ediyor ve nasıl çözebileceğim konusunda bana yardımcı olabileceğinizi umuyorum.
Sonuçta ben bir mühendislik bölümü öğrencisi değilim ve bu tarz konulardaki bilgim kısıtlı. İnternetten araştırarak buralara ancak geldim fakat artık tıkandım ve projenin tamamlanamaması biraz canımı sıkmaya başladı.
Karşılaştığım soruna gelecek olursak şöyle ifade edeyim. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi dişlinin ortasından geçen turuncu boru 15mm çapında alüminyum boruyu temsil ediyor. Borunun dışında görülen dişli sistemi ise 3d baskıdan elde ettiğim bir parça ve boruya tam oturacak şekilde basıldı. Ancak dişliyi boruya tam olarak sabitleyemediğim için hem boruya hem de dişlinin boğaz kısmına yine görselde göründüğü gibi delikler oluşturdum. 3d baskı için bu sorun değil ancak boruda m4 vida girecek şekilde mükemmel bir delik açamadığım. Bu yüzden boru hareket ederken vida sürekli sağa sola çarpıyor ve plastik parçaya tam bu noktadan anlık bir kuvvet uygulayarak kırılmasına neden oluyor. Aynı zamanda oyun esnasında ortada boşluk olması nedeniyle hissiyatın sıfırlanmasına da neden oluyor.
Bu durumdaki iki hareketli parçayı birbirine sabitlemenin ideal yöntemi nedir ve bunu evdeki malzemeleri kullanarak nasıl yapabilirim? Yardımınıza muhtacım forumun değerli mühendisleri.
Ayrıca tasarımın geri kalan kısmı nedeniyle deliğin yerini değiştiremiyorum ve vida kullandığım için ve vida boyun genişliği nedeniyle (ikinci vida boynu diğer parçalarla temas eder ve fonksiyonu engeller) ikinci bir vida deliği açmam da mümkün değil.
forumek1.PNG

internette var olan bir çok projeyi taradım. hatta bir tanesini tamamen yapıp denedim de ancak finalde kendi zevkime göre bir tasarım yapma kararı aldım ve çok güçlü ve sağlam bir proje oldu. yukarıda da bahsettiğim gibi bir sorunum var ve bu sorunu en iyi nasıl çözebileceğimi merak ediyorum. Yine de teşekkürler volta.

Delik bol ve vida icinde hareket mi ediyor? Kisaca yazarsaniz daha iyi anlasilabilir. O zaman sundan ekleyip vida ile vida deligini uyumlu hale getirebilirsiniz. Olcuye takilmayin. M3 - M4 neyse ihtiyaciniz ondan takilir.

Dişlinin vida tarafında sağ ve soldan dramel ile incecik kes. Arada boşluk oluşacağı için vida ile sıktığında iyice boruya yapışacaktır. Ayrıca rondela ve nord lock da deneyebilirsin.

Konunun anlaşılması için boşluklu çizdim.
Vidayı sıktığında boşluklar sıkıca kapanacak, kırmızı çizginin hizasındaki boşluklar ise birbirine değmeyecek şekilde olacak. Eğer onlar birbirine değerse tam sıkı kavrayamaz boruyu.
Tabi bu bir fikir. Kesin olur diyemem. Bir denemek lazım.

boru.png

• Beğen
Reactions: nt
Konunun anlaşılması için boşluklu çizdim.
Vidayı sıktığında boşluklar sıkıca kapanacak, kırmızı çizginin hizasındaki boşluklar ise birbirine değmeyecek şekilde olacak. Eğer onlar birbirine değerse tam sıkı kavrayamaz boruyu.
Tabi bu bir fikir. Kesin olur diyemem. Bir denemek lazım.

25853 eklentisine bak
Fikir için teşekkürler. Gayet mantıklı ve aklıma daha önce gelmemişti. Ancak plastik malzemenin bu stresi kaldırabileceğini pek sanmıyorum. Yine de denemekten zarar gelmez deneyip sizi haberdar ederim.

Delik bol ve vida icinde hareket mi ediyor? Kisaca yazarsaniz daha iyi anlasilabilir. O zaman sundan ekleyip vida ile vida deligini uyumlu hale getirebilirsiniz. Olcuye takilmayin. M3 - M4 neyse ihtiyaciniz ondan takilir.

Sorun tam olarak bu. Insert somun sorunu çözmede garanti bi yöntem olabilir gibi teşekkürler. Ancak evde uygun delik açmakta kullanabileceğim ekipmanım yok. Birilerine delik açtırmak en iyisi olacak sanırım.

Sorun tam olarak bu. Insert somun sorunu çözmede garanti bi yöntem olabilir gibi teşekkürler. Ancak evde uygun delik açmakta kullanabileceğim ekipmanım yok. Birilerine delik açtırmak en iyisi olacak sanırım.
Plastik malzeme ile calisiyorsunuz. Eliniz hassas ise bir tane insert somunu isitip civata deligine gomun. Orada sabitlenir zaten sogudugunda. Bu isinizi cozer. Tabii yamuk olursa sonra duzeltmek ile ugrasirsiniz. Dikkatli olmaniz gerek. Baska numune uzerinde pratik yapabilirsiniz ana malzemede denemeden once.

Plastik malzeme ile calisiyorsunuz. Eliniz hassas ise bir tane insert somunu isitip civata deligine gomun. Orada sabitlenir zaten sogudugunda. Bu isinizi cozer. Tabii yamuk olursa sonra duzeltmek ile ugrasirsiniz. Dikkatli olmaniz gerek. Baska numune uzerinde pratik yapabilirsiniz ana malzemede denemeden once.
plastik malzemeye gömmekle alakalı bir sorun yok daha önce başvurduğum bir yöntem. bu durumda işimi zorlaştıran alüminyum boru oluyor. tahminimce somun boruya tam oturmaz boşluk olursa yine aynı çarpma problemini yaşarım. elimde 3d pen de var acaba boşluk kalırsa eriyik plastik o bölgelere yürüyüp doldurur mu boşlukları ne dersiniz?

Peki birden fazla noktada havşa başlı civata kullansanız. Tamamen malzemenin içine gömüldüğü için dışarıda kalan kısım olmaz. Yük birden fazla noktaya dağıldığı için malzemeyi çok yorup kırmaz. Tek bir tane m4 civata yerine 6 tane M3 mesela.

resim atsana dostum neye benziyor @hakanyilmaz
IMG_20231011_223156.jpg

Sistem bu şekilde. Motorun ürettiği gücü 21 kat artırdıktan sonra siyah dişliye iletiyorum. Siyah dişli de boruya bağlı o da gücü direksiyona iletiyor. Siyah dişli ve boru bağlantısını m4 vida ile yaptım ancak dediğim gibi boruya açtığım delik her seferinde bir tık geniş oluyor. Direksiyonu elimle sabit tuttuğumda boru da sabit kalıyor ancak simülasyon oyunlarında araçla yüksek hızda giderken motor hissiyat sağlamak için güç üretiyor. Bu güç siyah dişliye iletiliyor ancak vida deliğindeki boşluk nedeniyle boruya iletilemiyor ve vida sürekli sağa sola çarpıyor. Bu da siyah dişlinin vida deliği çevresinden atma yapmasına neden oluyor.
Kuracağım sistemin sökülüp takılabilir olması önemli çünkü montaj başka şekilde olmuyor.
(modeldeki siyah dişli parçaları iki farklı dişlinin parçasıdır temsilen ekledim kırık parçaları çöpe attığım için orijinali gösteremiyorum)

25857 eklentisine bak
Sistem bu şekilde. Motorun ürettiği gücü 21 kat artırdıktan sonra siyah dişliye iletiyorum. Siyah dişli de boruya bağlı o da gücü direksiyona iletiyor. Siyah dişli ve boru bağlantısını m4 vida ile yaptım ancak dediğim gibi boruya açtığım delik her seferinde bir tık geniş oluyor. Direksiyonu elimle sabit tuttuğumda boru da sabit kalıyor ancak simülasyon oyunlarında araçla yüksek hızda giderken motor hissiyat sağlamak için güç üretiyor. Bu güç siyah dişliye iletiliyor ancak vida deliğindeki boşluk nedeniyle boruya iletilemiyor ve vida sürekli sağa sola çarpıyor. Bu da siyah dişlinin vida deliği çevresinden atma yapmasına neden oluyor.
Kuracağım sistemin sökülüp takılabilir olması önemli çünkü montaj başka şekilde olmuyor.
(modeldeki siyah dişli parçaları iki farklı dişlinin parçasıdır temsilen ekledim kırık parçaları çöpe attığım için orijinali gösteremiyorum)
Bence burada malzemenin o guce dayanmamasi sorunu var. Su an sabitlense bile o kadar baski sonucu malzeme mutlaka asinacak ve zamanla yine bollasacak. Cozum siyah kismin uzerine metal kelepce atmakla asilabilir gibi geliyor. Bu sayede plastige yuk binmez. Ustte metal halka. arada plastik, iceride yine metal boru.

Daha once bende denemistim yapmayi. Cok sorun yasayinca gidip MS direksiyon aldim hurdadan. Onun aksaminin buyuk kismi metal. Disliler falan hep celik. Sadece elektronik kismi yapip oyle kullandim. Vites ve debriyaj ekledim ayrica.

Bence burada mazemenin o guce dayanmamasi sorunu var. Su an sabitlense bile o kadar baski sonucu mazeme mutlaka asinacak ve zaanla yine bollasacak. Cozum siyah kismin uzerine metal kelepce atmakla asilabilir gibi geliyor. Bu sayede platige yuk binmez. Ustte metal halka. arada plastik, iceride yine metal boru.
kullandığım plastik malzemenin bu işler için ve yük taşıma için uygun olduğu söyleniyor ama haklı olabilirsiniz. yine de ben direksiyonu sabit tutarken dişlinin sağa sola gitmesi benim için bir problem ve bunu bir şekilde çözmem gerekiyor. vida dişi açma seti kullanarak bu sorunu çözebilir miyim sizce? biraz pahalı bir sistem ama başka garanti bir yöntem düşünemiyorum

kullandığım plastik malzemenin bu işler için ve yük taşıma için uygun olduğu söyleniyor ama haklı olabilirsiniz. yine de ben direksiyonu sabit tutarken dişlinin sağa sola gitmesi benim için bir problem ve bunu bir şekilde çözmem gerekiyor. vida dişi açma seti kullanarak bu sorunu çözebilir miyim sizce? biraz pahalı bir sistem ama başka garanti bir yöntem düşünemiyorum
Tek vida ile yapmaya calistiginiz surece bence sorunu asamazsiniz. 120 derece aciyla 3 M3 vida atmayi dusunun. vidalari biraz aralikli 2 tane yaparsaniz yuk 6 ya bolunur.

Metalle ugrasiyorsaniz klavuz pafta seti sart zaten. Sanayide calismiyoruz, cok pahali olana gerek yok.

Bir de orada ici bos boru degil de dolu aluminyum cubuk kullansaniz daha iyi olacak. Ici bos oldugu surece civatayi sabitleyecek bir yer bulamazsiniz. Borunun et kalinligi o kadar yuke dayanmaz gibi.

Tek vida ile yapmaya calistiginiz surece bence sorunu asamazsiniz. 120 derece aciyla 3 M3 vida atmayi dusunun. vidalari biraz aralikli 2 tane yaparsaniz yuk 6 ya bolunur.

Metalle ugrasiyorsaniz klavuz pafta seti sart zaten. Sanayide calismiyoruz, cok pahali olana gerek yok.

Bir de orada ici bos boru degil de dolu aluminyum cubuk kullansaniz daha iyi olacak. Ici bos oldugu surece civatayi sabitleyecek bir yer bulamazsiniz. Borunun et kalinligi o kadar yuke dayanmaz gibi.
haklısınız tek vidayla olacak iş değil. dediklerinizi deneyeceğim çok teşekkürler

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,862
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back