diyot yardımı

mt646464

Üye
mrb ataba at-618 akü şarj cihazında hatalı bağlantı nedeniyle üzerinde sadece 80 yazısını okuyabildiğim siyah küçük silindirik parçanın ne olduğu hakkında bilgi verebilecek bi arkadaş var mı.yerine taktığım aynı görüntüde başka bir parçada cihaz çalıştı ancak aküyü şarj etmiyor.yardımcı olurmusunuz

Ekler

• ataba.jpeg
    ataba.jpeg
    99.4 KB · Görüntüleme: 93
Su sarı kapasitorun altındaki entegreyi de resimleyip buraya eklermisiniz.

Muhtemelen başka yerlerde zarar görmüş. Entegre de arizalanmis olabilir.

Resmi güçlü ışık altında detaylar görünecek şekilde olursa görsel olarak hata varmi görebiliriz. Yukarıdaki eklediğiniz resimde detay belli olmuyor malesef.

düğmenin yanındaki yatay siyah parça duman lanıp yandı.yerine rastgele görüntüsü aynı parça taktım acihaz çalıştı çıkışta voltaj da var ancak 12 volt kuru aküyü uzun saatlerdir şarj edemiyor.muadil olarak bi evrensel parça takılabilir mi.

Ekler

• WhatsApp Image 2022-09-29 at 22.05.33.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-29 at 22.05.33.jpeg
    79.3 KB · Görüntüleme: 101
Çıkan parçanın yönü var yönüne dikkat ettiniz mi? İkincisi çıkan parça normal diyor mu zener mi belli değil.

Adaptorun nette sökülmüş resimler varmi bir bakalım.

Diyotun yönünü ters takmış olabilirsin siyah silindirin bir tarafında beyaz çizgi vardır , diğer tarafa bakması gerekebilir.

yönüne dikkat ettim ancak rastgele bi numara taktım.çıkış gücü 17-18 volt olarak çalışıyor.ve otomatik şarjı kesmiyor..kuru akü için 13 civarı olması gerekiyor sanırım.haftasonu bakabilirim diyen ve diğer ilgilenen arkadaşlardan allah razı olsun.aciliyeti yok bekleyebilirim parça numarasını bilsem aynısını veya muadilini bulabilirim sanırım.zener yada normal diyot olduğu hakkında bilgim yok.bunun diyot olduğunu araştırarak tahmin ettim..

Şu kartın birde alt lehimli kısmını resimler misiniz? Devre takibi yapabileceksiniz bakalim. Belki altta patlak yerler olabilir.

arka tarafta bi sorun yok gibi

Ekler

• WhatsApp Image 2022-10-01 at 12.08.28.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-01 at 12.08.28.jpeg
    106.8 KB · Görüntüleme: 82
WhatsApp Image 2022-10-02 at 23.15.02.jpeg
WhatsApp Image 2022-10-02 at 23.15.01.jpeg
WhatsApp Image 2022-10-02 at 23.15.00.jpeg

Merhaba. Adaptörü söktüm. Model numarası aynı ama kart biraz farklı. Ben alalı 8-10 yıl olmuştur. Ondan olabilir.
Yine de resimleri gönderiyorum. Diyotlar okunmuyordu. Tek bacaklarını söküp baktım. İkinci resimde üst tarafta olan 4 tane olanlar aynı ve SR340; kapasitörün altında olan 1N5400.

Kartın alt kısmı da çok farklı görünüyor sizdekine göre.

Başka bir bilgi gerekirse diye yarı sökük bıraktım. Haber verirsiniz gerekirse.

allah razı olsun şefim epey uğraşmışsın..kart farklı olunca sr340 ve diğerini alıp bi deneyeyim.tekrardan çok sağol.

Bu sorun yaşadığınız diyot muhtemelen ters voltaj koruma diyodu.

Orada bir opamp var.

Bu cihazi boş bor akuye bağlayıp akünün çektiği akımı ve aku gerilimini ölçüp resimleyip ekleyebilirmisiniz Bu hali ile.

Bu diyot ters voltaj koruma diyodu ise diyotsuz da calisir.

Tahminim opamp arızalanmis olabilir. Çünkü üzerinde çok aktif eleman yok.

Yer neresi Antalya ise olcumlerde yardımcı olurum.

Kolay gelsin.

ilgilendiğiniz için çok sağolun.yerine 260 yazan bi diyot taktığımda voltaj 17 civarı 360 yazan bi diyot taktığımda voltaj 15 civarı çıkıyor.bozulduğunda 80 li bi rakam okuyabildim ancak 380-580 gibi diyotlar ancak çinde var burada bilen birini bulamadım.80 li bişey bulursam 13-14 volt gibi çaışır sanıyorum.

Bendeki adaptörün 12V konumunda boşta çıkış voltajı 15V civarındaydı. Tekrar ölçerim müsait olunca.

ilgilendiğiniz için çok sağolun.yerine 260 yazan bi diyot taktığımda voltaj 17 civarı 360 yazan bi diyot taktığımda voltaj 15 civarı çıkıyor.bozulduğunda 80 li bi rakam okuyabildim ancak 380-580 gibi diyotlar ancak çinde var burada bilen birini bulamadım.80 li bişey bulursam 13-14 volt gibi çaışır sanıyorum.

Devre üzerindeki trimpot ile oynadınız mi?

oynadım ama bişey değişmedi sanki
boşta 15 volt normalse taktığım diyot çalıştı o zaman 15 olunca fazla voltajdan akü falan patlar diye düşündüm.max.13.7 ile şarj edin diyor

15 volt normal.

Opamp ya sarji kesiyor yada sarj dolu için bir led varsa o ledi yakmak için. Muhtemelen ortadaki kırmızı led.

Trimpot ile oynadıysanız sarj kesme yada sarj dolu ışığı yanmayabilir. Cihazi akuye bağlayın. Sarj akimini ve gerilimini takip edin.

Aku gerilimi aku tipine göre maksimum seviyeye geldiğinde trimpotu ayarlayarak dolu fonksiyonu yerine geldiğini kontrol edin.

trimpot ayarından doluluk durumu led lambasını ayarladım.lamba yanınca şarj kesiyor normalde şarjı kestiğini nasıl anlayabilirim

ilgilenen ve yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.hepinizden Allah razı olsun.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back