düşük seste 1 led yüksek seste 3 led yanan devre

1704633798815.png

Devreyi kurdum şarkı koydum ses düşükken tek ledin yükseldiğinde 3ününde yanmasını istiyorum. Şu an bende 3ü de birbirine yakın yanıyor direnç değerlerini yükselttiğimde bir şeyler değişiyor ama tam olarak yapamadım bilgisi olan yardımcı olabilir mi
?

entegre kullanmadan yapıcaz bunu baskı devre yapıcaz entegre alacak bi durumda değiliz hocam şu an burada ufak pürüz kaldı onu yapamıyorum

Üç tane aynı transistör yok mu elinde?
Önce birinci ledin direncini belirle. Ses düşükken yansın. Sonra ses seviyesi ile oynamadan diğer ledlerin direncini 1.ledinkinden daha yüksek yap. Ne zaman ikinci led sönük kalırsa o direnç değeri iyidir. Ondan sonra sesi açınca ikinci ledin de yanması lazım. Teorik olarak böyle olmalı. Pratikte yine breadboard kullanmanı tavsiye ederim.

hocam Q5'E bağlı dirence ellemiyorum diğerlerini arttırıyorum, 1.ledim düşük seste yanıyor ama diğer 2 led yanmıyor bu sefer

tamam ikinci ledin direncini yükselt.

Sizin q1 q3 ve q5 transistorlerinde kullandığınız direncler ana akım kolundaki direncler. Bu direncler ledlerin ne zaman kaç voltta yanacağını belirlemez. Led üzerinden geçecek akımı belirler.

Sizin base ayağında direnc yok bunu ayarlamaniz lazim. Devre dizayninda değişikliğe gitmeniz lazim.

serkan hocam bir iletişime geçer misiniz benimle 05369489771 wp üzerinden ben takıldım vallahi çıkamıyorum işin içinden

Örnek bir sema ekliyorum fikir vermesi için.

Su an sağlık sorunları nedeniyle hastanedeyim. Buradan belki daha fazla yardım alabilirsiniz.

Screenshot_2021-10-24-06-14-56.png

geçmiş olsun. bakıyorum deneyeceğim.
Sagolun. İnşallah canım kızım iyileşecek.

Bu sema da fikir için burada dursun. Aradaki diyotlar gerilim dusumunu sağlıyor. Gerekirse devre 3 led için sadelestirilip diyotlar 2şer tane kullanılabilir. Daha geniş ses aralığı için.

images (2).jpeg

hocam benim attığım devrede ledler aşağıda, ben orta bacaklara direnç bağladım şimdi sizin attığınız son şablo biraz benimkinden farklı ne yapmalııym

hocam benim attığım devrede ledler aşağıda, ben orta bacaklara direnç bağladım şimdi sizin attığınız son şablo biraz benimkinden farklı ne yapmalııym

Aslında bu sorunuz temel elektronik konusu.

Pnp ve npn transistorler nasıl çalışır yuk baglantisi nasıl yapılır. En temel şeması aşağıdaki gibi. İnceleyiniz.

images (3).jpeg

Rabbim şifa versin dua etcem senin için.

Allah razı olsun. Cok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,489
Son üye
satranc19

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back