Elektret kondenser mikrofon devresi (electret condenser mic circuit)

Bizde makine otomasyon elektronik karışık gitti elektronik hocası derse girmedi doğru düzgün hshshsh
Benim gidecek bir okulum bile olmadı. Ama çok iyi olmasa da kendi çapımda bir bilgi birikimim oldu. İnsan önce kendini geliştirmeyi bilmeli, daha sonra okuldan, öğretmenden medet ummalı. Şimdi bir işe girsen, senden birşey isteseler "Derse öğretmen girmedi, bilmiyorum" diyemezsin. Mecbur yapacaksın o işi.
Yav neyse çenem düştü yine. Bazen nasihat moduna giriyorum kendim çok iyi bir halt başarmışım gibi. Dediğimi yap, yaptığımı yapma :D

Benim gidecek bir okulum bile olmadı. Ama çok iyi olmasa da kendi çapımda bir bilgi birikimim oldu. İnsan önce kendini geliştirmeyi bilmeli, daha sonra okuldan, öğretmenden medet ummalı. Şimdi bir işe girsen, senden birşey isteseler "Derse öğretmen girmedi, bilmiyorum" diyemezsin. Mecbur yapacaksın o işi.
Yav neyse çenem düştü yine. Bazen nasihat moduna giriyorum kendim çok iyi bir halt başarmışım gibi. Dediğimi yap, yaptığımı yapma :D
Bize elektroniği hemde üç iş disiplininden oluştuğu için yüzeysel anlattılar sınıfta elektroniğin e sini bilmeyenlerde olduğu için detay vermediler yani frekans falan hiç bilmiyorum ama öğrenmeyi isterim

Bir sistemin gürültü analizini yaparken aşama aşama gitmen lazım. Öncelikle mikrofonu hiç bağlama, girişleri kısa devre et ve o şekilde arka plan gürültüsüne bak. Eğer mikrofon bağlı değilken bile arka plan gürültüsü varsa mikrofona birşey yapmanın anlamı yok.

Bir sistemin gürültü analizini yaparken aşama aşama gitmen lazım. Öncelikle mikrofonu hiç bağlama, girişleri kısa devre et ve o şekilde arka plan gürültüsüne bak. Eğer mikrofon bağlı değilken bile arka plan gürültüsü varsa mikrofona birşey yapmanın anlamı yok.
Uca'nın "L IN" girişini kısa devre etsem de etmesem de aşağıdaki gibi bir grafik görüyorum.
Buna gürültü demek doğru mu bilmiyorum. -78db sanki iyi bir değer gibi. Yada ben rakamları yanlış hatırlıyor olabilirim.

ucain.png

Mikrofon devresini kısa devre edemiyorum.
Mikrofonun bacaklarını kısa devre etmeye kalktım mikser üzerindeki ışık direk yanınca tırstım çektim.
Çıkışıda kısadevre yapamıyorum çünkü uçlarında 48v var.

Bu durumda devre çalışır halde yaptığım testin grafik hali aşağıdadır.
Mikserden az bir şey daha level yada kazanç verirsem feedback oluşuyor. Şuan tam sınırda.
mic_on.png

20211220_204749.jpg

Eğer LM1875 amfiyi kapatıp "level potu" ortaya kadar alırsam feedback'i yok sayıyorum ve grafik aşağıdaki gibi oluyor;
boştaki_mic.png

Tabi devre tamamen bread board üzerinde ve kablolar ile bağlantı yapılmış durumda.
Baskı devresini yapıp ekranlarsak sanki daha iyi bir sonuç çıkar ortaya.

20211220_205758.jpg

Şimdi benim babyface pro ses kartı ile denedim. XLR mikrofon girişini kısa devre edersem ve kazancı 0 dB yaparsam, arka plan gürültüsü -95 dBV seviyesinde.

1640026497152.png

Eğer kazancı maksimum değer olan 65 dB yaparsam, arka plan gürültüsü -58 dBV lara çıkıyor.

1640026560414.png

Devre çok küçük olduğu için delkli plakete yaptım.
20211221_145812.jpg
20211221_145752.jpg

Üzerini kağıt bant ile sardıktan sonra ile alüminyum folyo ile faraday kafesi yaptım.
Faraday kafesi herhangi bir yere bağlı değil.
20211221_145834.jpg
20211221_144128.jpg

Bu şekilde aldığım test aşağıdadır;

Devre çok küçük olduğu için delkli plakete yaptım.
14930 eklentisine bak 14928 eklentisine bak

Üzerini kağıt bant ile sardıktan sonra ile alüminyum folyo ile faraday kafesi yaptım.
Faraday kafesi herhangi bir yere bağlı değil.
14929 eklentisine bak 14931 eklentisine bak

Bu şekilde aldığım test aşağıdadır;
14927 eklentisine bak
Merhaba denemelerim sonucunda kondansatör değerini küçültüğümüzde pes seslerin ortadan kalktığını buldum denemeye devam o dip ses gidecek :kizgin4::katil2::katil2:

Bu devreyi yapmadım, ama şu devreyi yaptım:

1640177385088.png

Değiştirdiğim kısımlar: opamp olarak TL072 kullandım, 75K yerine 68K direnç koydum, 10pF koymadım, 49.9 ohm çıkış direnci koymadım. Bunlar olmadan stabil çalışıyor.

mic_full.png

Gain yüksek. Telefonla açtığım bir ton 20 cm gibi bir mesafede 0 dB'ye kadar geliyor. 50 Hz gürültüsünü engellemek biraz uğraştırdı. Özellikle kapsülün kendisini iyi ekranlamak gerekiyor. Genel gürültü -60-70dB civarında, ki ölçümü yaptığım yer çok gürültülü (güç kaynağı fanı, araba gürültüsü vs.) ve mikrofon her türlü sese karşı çok hassas. Şunu anladım ki sistemde mikrofon varken gürültü ölçümü yapmak gerçekten zor... Yankısız (anekoik) oda gibi bir yer lazım...

Bir de mikrofona distorsiyon testi yapmak istedim ama bunun için de düşük distorsiyonlu bir ses kaynağı lazım. Telefon kesinlikle yeterli değil.

merhaba arkadaşlar denemelere devam ederken şöyle birşey yaptım ;
Adsız2.png

kayıt başında söylemeyi unutmuşum ses saat 7 yönünde %0 saat 5 yönünde ise %100

Sevgili hocalarım bu devrenin frekans değerlerine bakabilir misiniz?

merhaba arkadaşlar denemelere devam ederken şöyle birşey yaptım ;14976 eklentisine bak
14977 eklentisine bak
kayıt başında söylemeyi unutmuşum ses saat 7 yönünde %0 saat 5 yönünde ise %100

Sevgili hocalarım bu devrenin frekans değerlerine bakabilir misiniz?

Arka plan gürültüsü analizi yapmak için mikrofonu kısa devre et ve o şekilde bir süre kayıt yap.

Distorsiyon analizi için de iyi bir ses kartından 300 Hz sinüs ton üret. Multimetre ile de genliğin 5 mV olmasını sağla ve ses kartının çıkışını senin mikrofonun yerine bağla. Gene bir süre kayıt yap.

Bu arada mikrofonlara 48 V fantom güç uygulama metotları ve kullanılan devreler ile ilgili benim bulduğum en faydalı video EEVBlog'daki şu video:

Burada konuyu anlatan kişi, Rode firmasında tasarım baş mühendisi olarak çalışmış kişi. Video aslında 4 tane ayrı videodan oluşan bir seri, hepsini seyretmek lazım.

Merhaba arkadaşlar devreyi elimde bulunan bozuk grundig mikrofonun içine yerleştirdim mikrofonun kutusuda elimde mevcut yeni yıkadığım için çekemedim son durum budur.
IMG_20220109_232731.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back