Elektret kondenser mikrofon devresi (electret condenser mic circuit)

Tam Nik adını animsayanadim ve öneri olarak çıkarmadı veri tabanı, Mr.Yamyam gibi idi.

Yarın akşama ancak deniyebilirim
Ben 1K ile değiştirerek denedim hiç birşey değişmedi.
Buradaki kazanç değerini 10k olan direnç belirliyor sanırım. Devreyi tasarlarken bu direnç yerine pot, yada trimpot kullanacağım.
Bu sayede kazancı sonradan elle ayarlayabileceğiz.

Uğraşmalarım sonucu vardığım sonuç;
Bu devreyi kayıt için kullanabiliriz ama amfinin kapalı olması gerekir. Çünkü amfi açıkken kazancı yükseltince feedback oluşuyor, yükseltmezsek yeteri kadar ses elde edemiyoruz. Eğer amfi kapalı olursa kazancı yükselttiğimizde geriye feedback dönmediği için iyi seviyede bir ses elde edebiliyoruz.

Dipses konusu ise beni aşan bir durum. Bunun önüne geçmenin yolu daha bilgili kişilerden geçiyor.
Ben dip sesden kurtulmak adına, sırf deneyip sonucunu görmek için devreye ekranlama ve faraday kafesi yapacağım.
Sonrasında devre üzerine yorum yapmaya devam edebiliriz.

Ben 1K ile değiştirerek denedim hiç birşey değişmedi.
Buradaki kazanç değerini 10k olan direnç belirliyor sanırım. Devreyi tasarlarken bu direnç yerine pot, yada trimpot kullanacağım.
Bu sayede kazancı sonradan elle ayarlayabileceğiz.

Uğraşmalarım sonucu vardığım sonuç;
Bu devreyi kayıt için kullanabiliriz ama amfinin kapalı olması gerekir. Çünkü amfi açıkken kazancı yükseltince feedback oluşuyor, yükseltmezsek yeteri kadar ses elde edemiyoruz. Eğer amfi kapalı olursa kazancı yükselttiğimizde geriye feedback dönmediği için iyi seviyede bir ses elde edebiliyoruz.

Dipses konusu ise beni aşan bir durum. Bunun önüne geçmenin yolu daha bilgili kişilerden geçiyor.
Ben dip sesden kurtulmak adına, sırf deneyip sonucunu görmek için devreye ekranlama ve faraday kafesi yapacağım.
Sonrasında devre üzerine yorum yapmaya devam edebiliriz.
@taydin yardım edebilir misiniz?

Gürültünün spektrumunu koyabilir misiniz? Belki bir ipucu verir. Noise floor'u görürüz. Bir de makul bir volüm ile tek bir ton dinletin, noise floor ile arada kaç dB var görelim.

Eğer gürültü tamamen electret kapsülü içindeki transistörden kaynaklanıyorsa o transistörü değiştirmeden bir şey yapamayız.

Gürültünün spektrumunu koyabilir misiniz? Belki bir ipucu verir. Noise floor'u görürüz.
SPEKTRUM.png

Bir de makul bir volüm ile tek bir ton dinletin, noise floor ile arada kaç dB var görelim.

Oluşturulan Ton;
TON.png

Tonun Spektrumu;
(Sadece oluşturduğum tonun spektrumu ama tonu çalmadan aldığım spektrum.
Çalarken aynı anda kayıt edip onun spektrumunu çıkarmak lazım aslında ama nasıl yapılır bilmiyorum. Biraz bakınayım.)
TON_SPEKTRUM.png

@ckocagil telefondan 440Hz sinyal üretip onun spektrumunu çıkardım.

Screenshot_20211220-165736.jpg

tel_TON_SPEKTRUM.png

Bu görüntülerde bir gürültü görünmüyor. 0-200 Hz gürültüsü muhtemelen örneklenen sesin yeterince uzun olmamasından kaynaklı. 50 Hz gürültüsüne benzemiyor. Bir de sesin seviyesi biraz düşük, şöyle 20 30 dB daha gain lazım. Bir şey çalmadan ses kaydı alıp buraya koyabilir misin, ben de bakayım?

Bu görüntülerde bir gürültü görünmüyor. 0-200 Hz gürültüsü muhtemelen örneklenen sesin yeterince uzun olmamasından kaynaklı. 50 Hz gürültüsüne benzemiyor. Bir de sesin seviyesi biraz düşük, şöyle 20 30 dB daha gain lazım. Bir şey çalmadan ses kaydı alıp buraya koyabilir misin, ben de bakayım?
Kazancı Biraz daha artırdım.
boştaki_mic.png

44100Hz örnekleme hızı ile boştaki ses.

Bendeki Spektrumu,
boş_ses_spektrum.png

1640013427323.png

Özellikle gürültü bulunan bir frekans görünmüyor. Beyaz gürültüye yakın. Çeşitli filtreler denedim, işe yaramıyor. Ama gürültü seviyesi hiç kötü değil (gösterge -70 dB RMS diyor). Eğer aynı ayarlarla -10 dB ses alabiliyosak 60 dB alanımız var demek, bu da electret mikrofon datasheetlerindeki SNR değeri.

Bunun da üzerine çıkmak mümkün olabilir. Şimdi benim de elimdeki electret ile birkaç deney yapasım geldi... Birkaç deneme yapıp sonra kapsülü söküp içindeki dahili transistörü değiştirmeyi deneyeceğim. Elimde gürültü seviyesi aşırı düşük bir JFET var. Bakalım fark olacak mı :) Boş zaman bulur bulmaz denerim.

14912 eklentisine bak

Özellikle gürültü bulunan bir frekans görünmüyor. Beyaz gürültüye yakın. Çeşitli filtreler denedim, işe yaramıyor. Ama gürültü seviyesi hiç kötü değil (gösterge -70 dB RMS diyor). Eğer aynı ayarlarla -10 dB ses alabiliyosak 60 dB alanımız var demek, bu da electret mikrofon datasheetlerindeki SNR değeri.

Bunun da üzerine çıkmak mümkün olabilir. Şimdi benim de elimdeki electret ile birkaç deney yapasım geldi... Birkaç deneme yapıp sonra kapsülü söküp içindeki dahili transistörü değiştirmeyi deneyeceğim. Elimde gürültü seviyesi aşırı düşük bir JFET var. Bakalım fark olacak mı :) Boş zaman bulur bulmaz denerim.
Diyelimki içindeki transistörü değiştirdin bizim elimizde olan electret mikrofonlar için napıcaz daha stabil yapma imkanımız olursa iyi olur

14912 eklentisine bak

Bu ses elektroniği çok değişik bir olay ya. İnsan bir yerinden bulaştımı bırakamıyor peşini. Benim de hiç alakam yokken devreyi yapasım geldi.
Aslında elimde 2 tane quad opamp var. Biri OPA4134UA, diğeri AD8648. Bu ikisi ile çok güzel preamp yapılır ama işi bilen biri ile oturup hesap kitap yapıp güzel bir şema çıkarmak lazım.

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back