Elektrikli cihazlara dokunuldugunda olusan tuhaf duygu

Cihaz kasalarında metal yüzeye dokununca bu his oluyor. Eski laptopta çok oluyordu bu.

Priz yönünü değiştirince geçiyor.

İlgili noktanın zemine göre voltajını ve üzerimizden geçen akımı ölçmek lazım. Hatta o noktaya şebekeden izole bir osiloskopla bakmak gerek..

Bazende dokununca hissedilmiyor. Parmak uclarinı yuzeye surtunce ( tirnakla degil ama ) hissediliyor. Hereket ettirmeyi birakinca histe kesiliyor. Sanki yuzey taslanmis gibi puruzlu bir his uyandiriyor. Oysa cam gibi temiz bir yuzey. Benim kettle da surekli basima gelen his. Eski PC kasasinin boyasiz kisimlarinda da olusurdu. Boya hissi engelledigine gore titresim degil elektriksel uyari olmali. Simdikinde olusmuyor nedense. Hosuma gidiyor garip bir sekilde.

Son düzenleme:
Anlasilan bu hisse sebep olan etken konusunda fikir ayriligi var.

Ben mekanik kaynakli bir etki oldugunu dusunurken elektrik kaynakli oldugunu dusunenler de var.

Eger elektrik kaynakli ise metal bir nesneye kisa olmayan bir kablo baglayip kablonun diger ucunu da bu hissi yasatan nesnenin metal aksamina baglamayi deneyin. Eger olayin sebebi elektriksel kaynakli ise, baglanti yaptiginiz metal levhada da bu hissi yasamaniz lazim.

Sorunu gidermek için "mekanik topraklama" adında yeni bir yöntem icat edilebilir. fiziksel titreşimleri sıfırlayacaktır.

Metal, dünyamızda genellikle doğal bir element olarak bulunmaz.

Hadid Suresi 57:25 "hadid" arapça "demir" anlamına gelir surenin bazı ayetlerinde demirin özellikleri ve yararlarına vurgu yapılır.

Genel olarak Allahınn yaratma gücünü anlatan bir sure

Demirin diğer izotopları da farklı nötron sayılarına sahiptir. Örneğin Fe-57

Son düzenleme:
Sorunu gidermek için "mekanik topraklama" adında yeni bir yöntem icat edilebilir. fiziksel titreşimleri sıfırlayacaktır.
Titresen nesnenin kutlesiyle oynayarak, sonumleme kaysayisiyla oynayarak titresimleri zayiflatabilirsin.

Mesela metal nesneyi boyayabilirsin. Bu damper etkisi yapar ve titresimleri azaltir.

Metaller nasıl dünyamızda doğal bir element olarak bulunamaz? Periyodik tablonun çok büyük bir kısmı metallerden oluşuyor, çoğunu doğada saf halde bulamazsın evet ancak doğada bulunabilir durumdalar. Laboratuvar da sentezlemedik koca periyodik tabloyu.

Söz konusu etkinin bence mekanik olanı da var, elektriksel olanı da. İzole güç kaynaklarında toprağa göre çıkışta salınım görmek mümkün.

@clc üstad
Araştırmalar sonucunda demirin oluşabilmesi için gereken sıcaklık için dünyanın çekirdeğinin ve hatta güneşteki sıcaklığın yeterli olmadığı ortaya çıktı. Ancak Samanyolu dışındaki bir galaxydeki nötron yıldızı patlaması sonucu oluşabilirmiş.Neden galaxymiz dışındaymış derseniz sanırım eğer yakınlarda bir nötron yıldızı patlaması olsaydı biz de yaşıyor olmazdık.
Elbette dünyada demir bulunuyor.Tıpkı evimizde son teknoloji ürünler var ama bunları bizim yapmadığımız gibi.
Hadid(Demir) suresinde de zaten yerden biz çıkardık denmiyor "indirdik" diye geçiyor

• Beğen
Reactions: clc
@clc üstad
Araştırmalar sonucunda demirin oluşabilmesi için gereken sıcaklık için dünyanın çekirdeğinin ve hatta güneşteki sıcaklığın yeterli olmadığı ortaya çıktı. Ancak Samanyolu dışındaki bir galaxydeki nötron yıldızı patlaması sonucu oluşabilirmiş.Neden galaxymiz dışındaymış derseniz sanırım eğer yakınlarda bir nötron yıldızı patlaması olsaydı biz de yaşıyor olmazdık.
Elbette dünyada demir bulunuyor.Tıpkı evimizde son teknoloji ürünler var ama bunları bizim yapmadığımız gibi.
Hadid(Demir) suresinde de zaten yerden biz çıkardık denmiyor "indirdik" diye geçiyor
Hocam benim zaten dünyada oluştu tarzı iddiam yok. Ancak doğada metaller, ve bunların en yaygın olanlarından demir mevcut. Konu çok dağılacağı için burada duruyorum

@clc üstad
Bu diğer metaller ve hatta hemen hemen tüm periyoik tablo için böyle değil mi? Dünyada veya güneşte oksijen, Azot, karbon veya diğer metallerin oluştuğu bir mekanizma var mı?

Demir, Altin dunya disindan geldi deniyor. Hatta bir demir parcasi bulmuslardi. Bu bizim galaksiden bile degilmis.

Bu bizim galaksiden bile degilmis.
Böyle atmasayon bilime tilt oluyorum. Bütün galaksiyi araştırmışlar mı ki bu kanıya varmışlar? Ayrıca bizim galaksiden olmayan bir demirin bizim galaksimizde ne işi var, galaksiler birbirinden uzaklaşmıyor muydu?

Bu gök bilimciler tam bir bilim kurgu yazarı. :D

Şimdi cahil biri" Gardaş biliyonmu bizim yan apartmana atom bombası düşmüş "
diyorsa o cahilin doğru söyleyip söylemediğini araştırmanız mı gerekiyor?
Eğer bu örneğe "Ne alaka falan diyorsanız" başka birşey konuşmaya gerek yok

Son düzenleme:
Demir kulce karbon icerir. Galaksinin yasi belli. Demirin yasi da karbon izotopla belirlenebilir. Eger demirin yasi galaksinin yasindan buyukse demekki bu demir galaksi otesinden geldi demektir.

Böyle atmasayon bilime tilt oluyorum. Bütün galaksiyi araştırmışlar mı ki bu kanıya varmışlar? Ayrıca bizim galaksiden olmayan bir demirin bizim galaksimizde ne işi var, galaksiler birbirinden uzaklaşmıyor muydu?

Bu gök bilimciler tam bir bilim kurgu yazarı. :D
100 - 150 milyar yildiz iceren ve 10 milyar yasindaki galakside ki Samanyolu'da Andromeda kadar olmasa da anli sanli cok buyuk bir galaksidir, hic supernova olmamasi mumkun mu? Hatta M.O 1000'li yillardaki Cin kaynaklarinda bile gunduz gokyuzunde ikinci gones ortaya ciktigini ve bunun haftalarca devam ettigini yazmislar. Supernovalar eger 100 isik yilindan daha yakinda patlarsa yaydiklari gama ve X isinlari heliosferi ve dunyanin manyetik alanini asip canlilar icin sorun olabilir. Ama bizim 100 isik yii yakinimizdaki hic bir yildiz supernova olarak patlayacak kadar buyuk degil.

@Alt 255
Bu videoyu izleyebilirsin

:) Ayhan TARAKÇI gelsin de benden astronomi dersi alsın. O konuda hiç mütevazı değilim. Hep okumak istediğim bölümdü, maalesef ekonomik nedenlerle tercih edememiştim. Supernovalari dusunecegimize sehre dusecek 10 metrelik meteorlardan korkmak gerek asil. Bu olasilik 93 milyar isik yili capindaki evrende tesbit edilmis bes tane devasa patlamadan milyon kat daha yuksek.

Son düzenleme:
:) Ayhan TARAKÇI gelsin de benden astronomi dersi alsın. O konuda hiç mütevazı değilim. Hep okumak istediğim bölümdü, maalesef ekonomik nedenlerle tercih edememiştim. Supernovalari dusunecegimize sehre dusecek 10 metrelik meteorlardan korkmak gerek asil. Bu olasilik 93 milyar isik yili capindaki evrende tesbit edilmis bes tane devasa patlamadan milyon kat daha yuksek.
Felaket gelecekse acısızı ve ani olanı gelsin. Yoksa açlıktı susuzluktu uğraşırken bir de eşkiyalık sarar ortalığı. Fena olur. Kendine birkaç yıl yetecek bol konserveli bir sığınak yapmalı.

• Beğen
Reactions: nt

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back