Esp8266 Led Titreme Sorunu

krancop

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Bir devre üzerinde çalışıyorum. Animasyonlu yanan 28 adet ledi PIC16F628A mikrodenetleyicisi ve mosfetlerle kontrol ediyorum. Bir kaç farklı animasyon çeşidim var. Bu animasyonlar arasında geçiş yapmak için esp8266 wifi kartı ile PIC16F628A' ya komut gönderiyorum. Sıkıntım esp8266 yı devreye bağladığımda başlıyor. Esp8266 yı devreye bağladığımda ledlerde titreme oluşuyor. Devre 26 volt ile çalışıyor. 7805 ile 5 volta düşürüp esp8266 ve PIC16F628A yı besliyorum. Enteresan olan esp8266 yı farklı bir güç kaynağıyla beslediğimde titreme olmuyor. Ancak aynı güç kaynağını kullanan devreye bağladığımda titreme meydana geliyor.

Bu konuda bilgi sahibi olan varsa bana yardımcı olabilir mi?

Teşekkür ederim.

ESP8266 modülü 3.3V gerilim ile çalışmaktadır. Bu sebeple Arduino ile bağlandığı zaman 3.3V çıkış pininden beslenmelidir. Aynı zamanda Arduino ile ortak topraklamaya (GND) bağlanmalıdır. Bu beslemeye dikkat etmediğiniz takdirde modüle zarar verme ihtimaliniz yüksektir.

ESP8266 modülü 3.3V gerilim ile çalışmaktadır. Bu sebeple Arduino ile bağlandığı zaman 3.3V çıkış pininden beslenmelidir. Aynı zamanda Arduino ile ortak topraklamaya (GND) bağlanmalıdır. Bu beslemeye dikkat etmediğiniz takdirde modüle zarar verme ihtimaliniz yüksektir.
Öncelikle yanıtın için teşekkür ederim.

Aslında esp8266 yı bir geliştirici kartıyla kullanıyorum nodemcu olarak bu nedenle 5v gerilim ile çalışıyor bunu belirtmeyi unutmuşum kusura bakmayın. Gnd pinlerini ortak bağlıyorum ancak tek güç kaynalığıyla besleme yaptığımda dediğim gibi titreme oluyor. Esp kartını farklı bir güç kaynağıyla beslediğimde titreme kayboluyor. Aslında sorum şu tek güç kaynağıyla besleyip bir şekilde güçleri ayrıştırmanın bir yolu var mıdır acaba? Yada başka bir çözüm yolu var mıdır bunun?

Bir çok muğlak nokta var. 5 V hattını osiloskop ile inceleme şansın yoksa 26 V'dan türeteceğin iki bağımsız 7805 devre kullanabilirsin.

Öncelikle yanıtın için teşekkür ederim.

Aslında esp8266 yı bir geliştirici kartıyla kullanıyorum nodemcu olarak bu nedenle 5v gerilim ile çalışıyor bunu belirtmeyi unutmuşum kusura bakmayın. Gnd pinlerini ortak bağlıyorum ancak tek güç kaynalığıyla besleme yaptığımda dediğim gibi titreme oluyor. Esp kartını farklı bir güç kaynağıyla beslediğimde titreme kayboluyor. Aslında sorum şu tek güç kaynağıyla besleyip bir şekilde güçleri ayrıştırmanın bir yolu var mıdır acaba? Yada başka bir çözüm yolu var mıdır bunun?
Sercanın dediği gibi elektronik bilgin var ise lm7805 ile iki ayrı besleme yapabilirsin. Yada daha kolayı nette satılan voltaj dönüştürücülerden 2 tane alabilirsin.
İşte sana bir örnek:
Bunun in girişine 26v bağlarsın çıkışını da üzerindeki trimpotu çevirerek 5v'a ayarlarsın olur biter.
https://www.roboshop.com.tr/lm2596-...eJSwHwh_18TKr_-OuKaZ1KFllf9evtexoCIlIQAvD_BwE

Yalnız benim anlamadığım bir durum var. Madem NodeMCU kullanıyorsun PIC'e ne gerek var? NodeMCU zaten kendi başına programlanabilen bir kart.

Bir çok muğlak nokta var. 5 V hattını osiloskop ile inceleme şansın yoksa 26 V'dan türeteceğin iki bağımsız 7805 devre kullanabilirsin.
Cevabın için teşekkür ederim.

Malesef elimde osiloskop yok. Dediğin gibi 26 V'dan ikinci bir 5 V türettim ancak titreme halen devam ediyor. İkinci 5 V için LM317 kullandım.
Garip bir şekilde Nodemcu kartını ayrı bir güç kaynağı olarak besleyip GND leri birleştirdiğimde titreme sorunu ortadan kalkıyor.

Sercanın dediği gibi elektronik bilgin var ise lm7805 ile iki ayrı besleme yapabilirsin. Yada daha kolayı nette satılan voltaj dönüştürücülerden 2 tane alabilirsin.
İşte sana bir örnek:
Bunun in girişine 26v bağlarsın çıkışını da üzerindeki trimpotu çevirerek 5v'a ayarlarsın olur biter.
https://www.roboshop.com.tr/lm2596-...eJSwHwh_18TKr_-OuKaZ1KFllf9evtexoCIlIQAvD_BwE

Yalnız benim anlamadığım bir durum var. Madem NodeMCU kullanıyorsun PIC'e ne gerek var? NodeMCU zaten kendi başına programlanabilen bir kart.
Cevabın için teşekkür ederim.

Dediğim gibi aynı güç kaynağına 2 farklı 5 V besleme oluşturdum ancak sorun devam ediyor.

Neden hem Nodemcu hem PIC kullandığımı sormuşsun. Nodemcu' nun çıkış pinleri 3.3 V çıkış sağlıyor bu voltaj ile IRLZ44N mosfetlerini süremiyorum. PIC 5 V çıkış sağladığı için PIC kullanıyorum. Ayrıca Nodemcuyu devreye sonradan Wi-Fi kontrolü için ekledim. Bu nedenle PIC' i devreden çıkarmadım.

Güç kaynağının akım verme kapasitesi hem nodemcu hem de pici beslemeye yeterli mi?

Evet akım sıkıntısı yaşamıyorum. Tek kaynaktan besleyerek bunları ayrıştırmanın bir yolu var mıdır acaba?

Sorun kaynak ayrıştırma değil. Senin kullandığın güç kaynağında bir sorun var diye düşünüyorum. O güç kaynağının çıkışının yük altında temiz ve doğru voltajda olduğunu görmen lazım. Bir de düzeneğin ayrıntılı resimlerini atarsan senin farketmediğin başka olası sorunları da farkeden çıkabilir.

Sorun kaynak ayrıştırma değil. Senin kullandığın güç kaynağında bir sorun var diye düşünüyorum. O güç kaynağının çıkışının yük altında temiz ve doğru voltajda olduğunu görmen lazım. Bir de düzeneğin ayrıntılı resimlerini atarsan senin farketmediğin başka olası sorunları da farkeden çıkabilir.
Cevabın için teşekkürler.

Abi güç kaynağı olarak TT Technic 605D 60V 5A ayarlı güç kaynağı kullanıyorum şu anda. Ayrıca Meanwell' in 35 V 1750 mAh güç kaynağıyla da denedim sonuç değişmedi.

Şema ve fotoğrafları paylaşman mümkün mü? Başka türlü sorunu tespit etmek çok mümkün görünmüyor.

Şöyle bir ekleme yapıp deneyebilir misin?
Önce 5v çıkışına dene, olmazsa 24v girişine de denersin.

sematik.png

Hocam şimdi denedim tavsiyenizi maalesef işe yaramdı. Şöyle bir şey ekleyeyim Nodemcu ya giden +5 V' a diyot eklediğimde titremede azalma oluyor. Çözüm yoluna buradan gidebilir miyiz acaba?
Diyot üzerinde 0.7v voltaj düşümü olur. Böyle yaparsan NodeMCU'yu 4.3v ile beslemiş olursun.
Başka bir NodeMCU ile deneme şansın oldu mu? Sorun ondan mı kaynaklı en azından onu tespit edelim.

Diyot üzerinde 0.7v voltaj düşümü olur. Böyle yaparsan NodeMCU'yu 4.3v ile beslemiş olursun.
Başka bir NodeMCU ile deneme şansın oldu mu? Sorun ondan mı kaynaklı en azından onu tespit edelim.
Hocam cevabın için teşekkür ederim.

Evet elimde 4 farklı Wi-Fi kartı var. 2 Adet Nodemcu ve 2 Adet Esp32 Pico kit var her biriyle denedim sonuç aynı. Tek fark orjinal Esp-32 Pico kit ile daha fazla titreme oluyor. Klon Nodemcu kartında titreme daha az oluyor.

26V giriş voltajını bir diyot üzerinden 7824 e vermişsin. Bu durumda Kabaca 25V geliyor 7824 e. Bu da lineer regülatör için yeterli değil. 30V ile deneyince sorun düzeliyorsa sorun budur.

26V giriş voltajını bir diyot üzerinden 7824 e vermişsin. Bu durumda Kabaca 25V geliyor 7824 e. Bu da lineer regülatör için yeterli değil. 30V ile deneyince sorun düzeliyorsa sorun budur.
Hocam dediğiniz hatayı düzelttim maalesef işe yaramadı. Ayrıca şunu denedim güncelleme olarak paylaşayım. PIC ve Nodemcu kartını devre üstündeki 7824 ve 7805 üzerinden değil lm2596 voltaj dönüştürücü ile besledim aynı güç kaynağı üzerinden. Sonuç olarak titremede azalma oldu ama maalesef hala tam olarak kaybolmadı.

Hocam cevabın için teşekkür ederim.

Evet elimde 4 farklı Wi-Fi kartı var. 2 Adet Nodemcu ve 2 Adet Esp32 Pico kit var her biriyle denedim sonuç aynı. Tek fark orjinal Esp-32 Pico kit ile daha fazla titreme oluyor. Klon Nodemcu kartında titreme daha az oluyor.
Peki 7805'i değiştirmeyi denedin mi? Onda da sorun olabilir.
Bir de NodeMCU yu 20v'a kadar besleyebiliyorsun. 7805 yerine mesela 7809 kullanmayı dene.

Forum istatistikleri

Konular
5,990
Üyeler
2,518
Son üye
ceyhun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back