Pic16f628a Led animasyon sorunu

krancop

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Led animasyonlu bir devre kartı üzerinde çalışıyorum. Led olarak Samsung LHB351 high power ledleri kullanıyorum. Animasyonu Pic16f628a ve Irfz44n ler ile sağlıyorum.
Şöyle bir sorunla karşı karşıyayım. Bu devreyi iki adet 3,7v pili seri bağlayarak 7,4v enerji ile besliyorum. Çünkü pic için 5v a ihtiyacım var. 7805 ile 7,4v u 5v a düşürüp pic i besliyorum. Ledleri ise lm2596 ile 7,v u 2,9 v a düşürerek besliyorum. Çünkü 1A akım çekmelerini istiyorum ve 2,9v da 1A akım çekiyorlar. Sorun burada başlıyor. Pilden 7,4v 1A akım çıkıyor. Ledler 2,9v 1A akım çekiyor. Aradaki farkı sanırım lm2596 ısı olarak harcıyor voltaj düşürdüğü için. Bu devre pil ile çalışacağı için bu kayıp çok büyük bir kayıp. Bunu azaltmak için nasıl bir yol izleyebilirim. Başka bir yolu var mıdır bunun?

Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Pilin 1 hücresinden ledleri besleyin seri bağlanmış noktasından da işlemcinizi besleyin

Pil üstündeki fazla voltajı seri diyot koyarak çözebilirsiniz

Pilin 1 hücresinden ledleri besleyin seri bağlanmış noktasından da işlemcinizi besleyin

Pil üstündeki fazla voltajı seri diyot koyarak çözebilirsiniz
Cevabın için teşekkür ederim. Şunu sormak istiyorum. Ledleri pilin tek hücresinden beslersem eğer ledler iki pilide kullanabilecek mi? Yani ledleri beslediğim pil daha önce mi bitecek yoksa ledleri iki pilden beslediğim zamanki gibi eşit şekilde mi harcayacak acaba?

Cevabın için teşekkür ederim. Şunu sormak istiyorum. Ledleri pilin tek hücresinden beslersem eğer ledler iki pilide kullanabilecek mi? Yani ledleri beslediğim pil daha önce mi bitecek yoksa ledleri iki pilden beslediğim zamanki gibi eşit şekilde mi harcayacak acaba?
Hayır eşit harcanmaz.
ledlerin beslendiği pil daha çabuk biter.

Bunuda şöyle tolere edebilirsin ledlerin beslendiği pile paralel piller ekleyerek o kısmı güçlendirebilirsin.

Hayır eşit harcanmaz.
ledlerin beslendiği pil daha çabuk biter.

Bunuda şöyle tolere edebilirsin ledlerin beslendiği pile paralel piller ekleyerek o kısmı güçlendirebilirsin.
Pillerim Lg nin INR18650MJ1 3500 mAh 3.07V modeli sarj edilebilir piller. 2 adet kullanmam gerekiyor. Bu nedenle dediğiniz gibi ledlere tek pil takıp onu başka pillerle desteklemem mümkün değil. Tek pil ile ledleri beslersem eğer bir pil nerdeyse hiç kullanılmayacak ve bu ilk baştaki kayıptan daha büyük bir kayıp olacak sanıyorum.

Pillerim Lg nin INR18650MJ1 3500 mAh 3.07V modeli sarj edilebilir piller. 2 adet kullanmam gerekiyor. Bu nedenle dediğiniz gibi ledlere tek pil takıp onu başka pillerle desteklemem mümkün değil. Tek pil ile ledleri beslersem eğer bir pil nerdeyse hiç kullanılmayacak ve bu ilk baştaki kayıptan daha büyük bir kayıp olacak sanıyorum.
Evet aynen dediğiniz gibi olur.
Fakat tek pilden ledleri beslediğiniz'de regülatör ihtiyacınız kalkıyor birkaç güçlü diyot seri bağlayarak gerilimi istediğiniz seviyeye alabilirsiniz.

Yada pwm frekansını çok arttırıp ledleri çok daha az zaman besleyerek bozulmanın önünne geçeceksiniz bu tavsiye ettiğim bir yol değil.

Evet aynen dediğiniz gibi olur.
Fakat tek pilden ledleri beslediğiniz'de regülatör ihtiyacınız kalkıyor birkaç güçlü diyot seri bağlayarak gerilimi istediğiniz seviyeye alabilirsiniz.

Yada pwm frekansını çok arttırıp ledleri çok daha az zaman besleyerek bozulmanın önünne geçeceksiniz bu tavsiye ettiğim bir yol değil.
Şöyle bir soru soracağım diyelim ki dediğiniz gibi yaptım. Seri bağlı pillerin birinden ledleri besledim ve bunu başka pillerle destekledim. Bu pillerin sarj işlemi nasıl olacak acaba?

Şöyle bir soru soracağım diyelim ki dediğiniz gibi yaptım. Seri bağlı pillerin birinden ledleri besledim ve bunu başka pillerle destekledim. Bu pillerin sarj işlemi nasıl olacak acaba?
Lityum piller tehlikelidir alelade bir şarj işlemi hem devrenizi hemde çalıştığı ortamı riske atar size abartı gelse de yangın çıkarma ihtimali çok yüksektir lityum pillerin.
Ve yapıları gereği şarj olurken çekebilecekleri kadar akım çekerler aynı şekilde kullanırkende deşarj edebilecekleri kadar akım deşarj etmeye çok heveslidirler.

devrenizde 2 pil seri bağlı bunun için bir şarj devresi bulmak kolay fakat devre akımınızı bilmeniz gerekiyor.
örn:devreniz 10A çekiyorsa en az 15-20A BMS bulmalısınız limitlerde çalışmak daima risktir biraz geniş skalada çalışmak her zaman faydanıza olacaktır.

Şarj olayını anlamışssındır.

Mutlaka devre akımına yakın değerde cam sigorta kullan hatta 2 tane seri bağlı cam sigorta kullan.
Ledlerden biri kısa devre olursa piliniz yapısı gereği deşarj edebileceği kadar akım deşarj etmeye başlar buda birkaç dakika içinde pilin 80-100 derecelere ulaşması demek bu derece ulaştığıunda emniyet valfi açılmazssa pilin içindeki basınç yükselmeye başlayacaktır bu basınç ile pil çok dayanamaz ve patlar patlayınca ortalığa yüzlerce dereceye ulaşmış pil parçaları saçılır buda büyük yangın riskidir.

Pilin tehlikelerinide anladın.
Artık soracaklarını bunlara göre sor.

Lityum piller tehlikelidir alelade bir şarj işlemi hem devrenizi hemde çalıştığı ortamı riske atar size abartı gelse de yangın çıkarma ihtimali çok yüksektir lityum pillerin.
Ve yapıları gereği şarj olurken çekebilecekleri kadar akım çekerler aynı şekilde kullanırkende deşarj edebilecekleri kadar akım deşarj etmeye çok heveslidirler.

devrenizde 2 pil seri bağlı bunun için bir şarj devresi bulmak kolay fakat devre akımınızı bilmeniz gerekiyor.
örn:devreniz 10A çekiyorsa en az 15-20A BMS bulmalısınız limitlerde çalışmak daima risktir biraz geniş skalada çalışmak her zaman faydanıza olacaktır.

Şarj olayını anlamışssındır.

Mutlaka devre akımına yakın değerde cam sigorta kullan hatta 2 tane seri bağlı cam sigorta kullan.
Ledlerden biri kısa devre olursa piliniz yapısı gereği deşarj edebileceği kadar akım deşarj etmeye başlar buda birkaç dakika içinde pilin 80-100 derecelere ulaşması demek bu derece ulaştığıunda emniyet valfi açılmazssa pilin içindeki basınç yükselmeye başlayacaktır bu basınç ile pil çok dayanamaz ve patlar patlayınca ortalığa yüzlerce dereceye ulaşmış pil parçaları saçılır buda büyük yangın riskidir.

Pilin tehlikelerinide anladın.
Artık soracaklarını bunlara göre sor.
Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim.

Devrem 1A akım çekiyor. Anladığım kadarıyla 3A bir BMS işimi görecek. Cam sigorta önerinizi de dikkate alacağım.
Sadece şunu anlayamadım. Benim şuan pillerim 2 adet seri bağlı bunları 1A 8,4 v ile sarj ediyor idim. Sizin dediğiniz gibi bu pillerden bir tanesine paralel bir pil daha bağlasam yani 3 pil 2 si seri birine bir adet pil paralel şekilde. Bu pillerin sarj işlemi nasıl olacak acaba?

Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim.

Devrem 1A akım çekiyor. Anladığım kadarıyla 3A bir BMS işimi görecek. Cam sigorta önerinizi de dikkate alacağım.
Sadece şunu anlayamadım. Benim şuan pillerim 2 adet seri bağlı bunları 1A 8,4 v ile sarj ediyor idim. Sizin dediğiniz gibi bu pillerden bir tanesine paralel bir pil daha bağlasam yani 3 pil 2 si seri birine bir adet pil paralel şekilde. Bu pillerin sarj işlemi nasıl olacak acaba?
BMS olarak araştırın.

LM2596 bir SMPS, üzerindeki güç kaybının çok az olması lazım. Başka bir problem var. Devre şeması koyarsan daha faydalı bilgi alabilirsin.

Ekler

• Schematic.png
    Schematic.png
    110 KB · Görüntüleme: 90
Bu şemada lm2596 gözükmüyor oradaki 2,9V 2596 üzerinden 7,4V direk piller üzerinden sağlanıyor.

Sen şimdi şöyle bir varsayım yapıyorsun: LM2596 girişinde 7.4 x 1 = 7.4 W var. Çıkışta ise 2.9 x 1 = 2.9 W. Aradaki farkın LM2596 üzerinde harcandığını düşünüyorsun. Ama buradaki hesap yanlış. Girişte çekilen akım sürekli bir akım değil, darbeli. O yüzden ortalama gücü hesaplaman lazım. Hesaplarsan da çıkıştaki 2.9 W ın biraz üzerinde olduğunu görürsün.

Yani sen olmayan bir problemi kafaya takıyorsun gibime geliyor :)

Sen şimdi şöyle bir varsayım yapıyorsun: LM2596 girişinde 7.4 x 1 = 7.4 W var. Çıkışta ise 2.9 x 1 = 2.9 W. Aradaki farkın LM2596 üzerinde harcandığını düşünüyorsun. Ama buradaki hesap yanlış. Girişte çekilen akım sürekli bir akım değil, darbeli. O yüzden ortalama gücü hesaplaman lazım. Hesaplarsan da çıkıştaki 2.9 W ın biraz üzerinde olduğunu görürsün.

Yani sen olmayan bir problemi kafaya takıyorsun gibime geliyor :)
Abi cevap için teşekkür ederim. Tamda dediğin gibi bir varsayım yapıyorum. Beni bu varsayıma iten şey lm2596 nın aşırı ısınması. El yakacak kadar ısınıyor soğutucu olmadan. Bu kadar ısınması normal mi acaba?

Demekki soğutucu gerekiyor. SMPS verimi çok yüksek olsa da gene üzerinde bir miktar güç kaybı olacak. Soğutucu olmayınca da oradaki ısı zamanla birikiyor.

Demekki soğutucu gerekiyor. SMPS verimi çok yüksek olsa da gene üzerinde bir miktar güç kaybı olacak. Soğutucu olmayınca da oradaki ısı zamanla birikiyor.
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu proje için izlediğim yol doğru mudur acaba? Daha iyi bir yol var mıydı? Çok tecrübeli değilim tecrübelerinizden faydalanmayı çok isterim.

Aslında LED yi doğru bir şekilde sürmüyorsun. Kullandığın LED nin datasheet'indeki şu grafiklere bak. Bu grafikler sana ne söylüyor? LED üzerindeki voltaj çok az değişse bile, içinden geçen akım çok fazla değişiyor. Ayrıca LED ısındıkça forward voltaj düşüyor, yani LED daha da fazla akım çekmeye başlıyor.

Eğer sen devreyi bu şekilde tasarlarsan, o LED'ler kısa zamanda bozulur. Hatta aşırı ısınmaya bağlı olarak yangın bile çıkarabilir. Yapman gereken, o LED yi SABİT AKIM ile sürmek. Yani 1 A sabit akım veren bir kaynak veya bir LED sürücü lazım sana. Veriminin de olabildiğince yüksek olmasını istiyorsun, çünkü pille besliyorsun, güç kaybını olabildiğince azaltman lazım.

1658590346439.png

1658590442064.png

Aslında LED yi doğru bir şekilde sürmüyorsun. Kullandığın LED nin datasheet'indeki şu grafiklere bak. Bu grafikler sana ne söylüyor? LED üzerindeki voltaj çok az değişse bile, içinden geçen akım çok fazla değişiyor. Ayrıca LED ısındıkça forward voltaj düşüyor, yani LED daha da fazla akım çekmeye başlıyor.

Eğer sen devreyi bu şekilde tasarlarsan, o LED'ler kısa zamanda bozulur. Hatta aşırı ısınmaya bağlı olarak yangın bile çıkarabilir. Yapman gereken, o LED yi SABİT AKIM ile sürmek. Yani 1 A sabit akım veren bir kaynak veya bir LED sürücü lazım sana. Veriminin de olabildiğince yüksek olmasını istiyorsun, çünkü pille besliyorsun, güç kaybını olabildiğince azaltman lazım.

18479 eklentisine bak

18480 eklentisine bak
Evet hocam çok haklısın. Normalde pille beslemediğim zamanlarda dediğin gibi sabit akım sürücüler ile sürüyorum bu ledleri. Ama bu proje için pil kullanmam gerekiyor. Aslında Lm2596 yı kullanma amacım voltajı 2,9V da sabitleyerek çekebileceği akımı sınırlamaktı. Pil için akım çıkışını sınırlamanın daha doğru bir yolu var mı?

Akımı sınırlamanın bir yolu var tabiki, seri direnç bağlarsın. Ama o zaman da senin pilin zaten çok az olan enerjisinin yarısını o direnci ısıtmaya harcarsın :)

Senin pil voltajı ile çalışacak bir sabit akım sürücü kullanman lazım. Hazırı yoksa kendin tasarlayacaksın.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,926
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back