EXE uzantılı küçük bir program nasıl yapılır?

Çocuğu uyutacağım derken kendim uyumuşum :D Ekteki gibi bir şey işini görüyor sanırım?

/**
* Ucus_Kulesi_v1.0.exe
*
* Bu program kendisi ile aynı klasör içindeki parametre.txt dosyasında belirtilen kaynak ve hedeflere ilgili dosyaları kopyalar.
*
* @category Kopyala-Yapıştır
* @package 32Bit
* @author Sercan Uzun
* @copyright 2019-11-01
* @version 1.0
*/

v1.0
- Program hedef ve kaynakları kontrol etmez. Yazım hatalarına dikkat edilmeli.
- Kopyalama işlemlerinden birine hayır cevabı verildiğinde, sonraki tüm kopyalamalar da iptal edilir.
- Dosyalar hedefte mevcut ise üzerine yazar.
- parametre.txt içerisine tanımlanan her iki satır için bir döngü oluşur. Birinci satır kaynağı ikinci satır ise hedefi belirtir.
* Birinci satıra kaynak yolunu dosya uzantısı ile birlikte belirtin. (Örn: C:\bunu_kopyala.exe)
* İkinci satıra hedef yolunu klasör ya da dosya olarak belirtilebilir. (Örn: C:\buraya kopyala, C:\buraya kopyala\ayni isim.exe, C:\buraya kopyala\yeni isim.exe)
- parametre.txt içinde alt alta yazılan işlem sayısına göre otomatik olarak istenildiği kadar döngü çalıştırılabilir.
- parametre.txt dosya isimleri için Türkçe karakterleri desteklemez! Boşluk kullanılabilir.
- parametre.txt mevcut dosyası değil ise program bilgi verir ve işlem yapmaz.
Yarın öğleden sonra deneyeceğim.
Biraz armut piş ağzıma düş gibi oldu ama kusura bakmayın. Ben normalde kendim çabalayıp öğrenmeyi severim. Bu seferlik böyle oldu. Ama yine de kaynak dosyalarını da eklediyseniz geliştiririm ben bunu zamanla.
Emeğiniz için çok teşekkürler.

@uyesercan
Hocam program çalışıyor. Kopyalama işlemi başarılı.
Yalnız Kopyalama bittikten sonra "Hata: 1.kaynağı okuyamıyorum" mesajı veriyor.
Bir de dosya ismini kopyalayıp parametre.txt ye yapıştır-->kaydet-->programı çalıştır-->Soruları cevapla işi ile, dosyayı kaynaktan manuel kopyalayıp ilgili klasöre yapıştırmak aşağı yukarı aynı değerler. Şöyle bir adım izleyebilir miyiz?
Benim 2 tane farklı uzantılı dosyam var. Biri .rte diğeri .pln Buna göre
1. Aynı kaynakta iki farklı dosyam olsun
2. Program bu kaynaktaki iki dosyayı alıp uzantısına göre ilgili klasöre atsın.
3. Kopyalayım mı? diye sormasın. Kopyalasın, Aynısı varsa değiştirsin. Sadece işlem başarısız olursa hata versin.
Örneğin;
Birinci sorgu: C:\Users\goko\Downloads klasörü içindeki dosyalardan birinin uzantısı .rte ise
İşlem: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\FSX\PMDG\FLIGHTPLANS\NGX klasörü içine atsın

Yoksa ikinci sorguya geçsin: C:\Users\goko\Downloads klasörü içindeki dosyalardan birinin uzantısı .pln ise
C:\Users\goko\Documents\Flight Simulator X Files klasörü içine atsın

Bu şekilde yapabilirsek "İndirilenler" Klasörü içindeki plan dosyalarımı sadece programı çalıştırarak tek tıkla kopyalamış olurum.
Bana hiç bir şey sormadan exe çalıştığı anda kopyalasın. Sonuç olarak da Başarılı veya Başarısız Şeklinde Bir pencere döndürebilir.

Bu küçücük program için insanlar eminim size dua edeceklerdir. Tami müsadeniz olursa bu konu ile ilgili çeşitli platformlarda paylaşırım. :)

Yalnız Kopyalama bittikten sonra "Hata: 1.kaynağı okuyamıyorum" mesajı veriyor.
Notlara eklemeyi unutmuşum güncelledim. Muhtemelen şundan kaynaklıdır:
- parametre.txt boş satır (son satır dahil) içermemelidir.

goko ve oyun kurulum yolları bilgisayar kurulumuna göre değişeceğinden hedefleri otomatik bulmak, değiştirmek vakit alır. Vakit bulursam bir şeyler yaparım.

Tami müsadeniz olursa bu konu ile ilgili çeşitli platformlarda paylaşırım. :)
Şahsi bir talebim yok ama bu forumu/konuyu referans verirsen iyi olur. Bu koşul ile paylaşabilirsin. :)

goko ve oyun kurulum yolları bilgisayar kurulumuna göre değişeceğinden hedefleri otomatik bulmak, değiştirmek vakit alır. Vakit bulursam bir şeyler yaparım.
Tabi programcı kafası ile düşünmüyor benim kafa :D
Ama şöyle olabilir. Programı ilk defa çalıştıran Browse butonu ile kaynak ve hedef yolunu bir defaya mahsus gösterir. Böylece kimin nereye kurduğunu otomatik aratıp buldurmaya gerek kalmaz.

Şahsi bir talebim yok ama bu forumu/konuyu referans verirsen iyi olur. Bu koşul ile paylaşabilirsin. :)
O konu da hiç şüpheniz olmasın. Bulunduğum yerde memnunsam kendi forumum muş gibi sahiplenirim.

Hangi programlama dili ile yazdın Sercan?

Hangi programlama dili ile yazdın Sercan?
Autohotkey isimli C++ ile yazılmış bir program var. Onunla temel işlevler üzerinde hızlıca script geliştiriyorsun. Zamanla o da güzel bir yere geldi şu an epey iş görüyor. Onunla yazdım.

Bunu windows da yapmak için bir cmd script kullanmak en mantıklısı. BAT uzantılı "cmd batch files" araştırabilirsin.

Basit bir örnek vermek gerekirse. üç dosya koplayalan bir batch dosyası aşağıdaki gibi olabilir. Dosyanın adını örneğin KOPYALA.BAT yapabilirsin.

Kod:
copy c:\windows\system32\birdosya.dll c:\temp
copy c:\windows\system32\baskadosya.exe c:\temp
copy c:\windows\system32\sondosya.txt c:\temp

Bu BAT dosyasını masaütüne koyarsan, üzerine tıklayarak çalıştırılmasını sağlayabilirsin.
Bilgi için teşekkürler :)

@Gokrtl Hâlâ ihtiyacınız var ise C++ ve Delphi karışımı daha dinamik birşey yazabilirim :)
Teşekkürler. Ben sonradan kendim yazmayı öğrenip C# ile işimi halletmiştim. Belki can sıkıntısını gidermek için bu aralar tekrar bulaşabilirim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back