Full mcu kontrollü smps güç kaynağı

devreci'nin çalışma mantığı tam rus sistemi, tamamen deneysel takılıyor. bu arada @devreci youtubedaki video sinyali örnekleyip fpga ile spi üzerinden ufacık tft ekrana basan proje çok ilginç. lattice ice40 serisi ile hiç uğraştın mı ?

devreci'nin çalışma mantığı tam rus sistemi, tamamen deneysel takılıyor. bu arada @devreci youtubedaki video sinyali örnekleyip fpga ile spi üzerinden ufacık tft ekrana basan proje çok ilginç. lattice ice40 serisi ile hiç uğraştın mı ?
Lattice ile hiç uğraşmadım , altera ile uğraştım bir de çin'de ucuz fpgalar çıkmış onlardan alıp bir iki proje yapmak istiyorum fpga

@devreci sende gerçekten skop yok mu? :dehset1:
var hocam
asd.png

Ah be @devreci bak ben şaşırdım son videoya, patlama bekliyordum :D

Ama skopun olsa bir şey görmek isterdim, akım osilosyunlu mu gerilim overshoot atiyor mu vs vs. Lütfen bir skop al soz bu devrenin calisma mantığını o zaman ben makale haline getirir yayınlarım.

Bu şekilde yaptiracagim ekstrem test kalmıyor :D
Benim osiloskop ile denedim trigger var , voltajın yükselmesini yakalayamıyor , ne hızlı imiş :cenekasi1:
Çıkışta 1k direnç ve 2000uf kapasitör var voltajı smps yükseltiyor ama voltajı sadece 1k direnç düşürebiliyor , bu nedenle test etmek çok kolay 12v de kısa devre edilir ve bırakılır eğer sistem hızı yeterli değilse voltaj birden zıplar ve yavaş yavaş aşağı iner , çünkü voltajı aşağı indirecek bişey yok , yani osloskopsuz da test edielbilir. Amper dalgalanıyor olsaydı hoperlodan duyardık :D

Hocam şimdi şöyle , saniyede 20bin işlem yapıyoruz diyelim , iki çevrim arasında bir pik olsa , ani voltaj değişimi olsa ki düşük güçte burst modunda olur bu , bunu kondansatör olmadan nasıl fark edeceğiz ,oraya mecburan bir kondansatör koymak zorundayız , yani bunu işelemci içine koymamız mümkün değil 1mhz işlem yapsak belki o bile yetersiz kalır o zaman da adc girişinin kapasitif etkisi olacak yine bodelemek gerekecek . 1pf adc girişi 10mhz çevrim lazım ki senin dediğin olsun yoksa düşük güçte mutlaka çıkış gürültü yapar .

Shannon teoremi belli.

Peaklerle ugrasmiyoruz. Eger 20 Khz sample aliyorsan fakat iki sample arasinda olusacak bir peak senin icin onemli bir bilgi ise ve bunu kaybediyorsan demekki ornekleme frekansi dusuk secilmis demektir.

Bir smps in dinamik davranisini belirleyen frekanslar genellikle bir kac khz araligindadir.

Bu dinamigi belirleyen malzemeler, sekonder taraftaki enduktans, filitre kapasitorleri, ESR, kontrol devresinin kazanci varsa onun dinamikleri.

@devreci kisadevre aninda semadaki kucuk toroid mi akimi kesiyor, yoksa sekonderden mi akimi sinirliyorsun.

bence kaçırdığınız nokta diy 7 segment display. pcb çizip, led döşeyip,cdleri kare kare kesip light pipe yapmış, üzerine katran benzeri malzeme döküp yüzeyini frezeleyince 7 segment display olmuş. tam deli işi.

@devreci hakikaten merak ettim güç kaynağı tamam da o 7 segment displayle hangi motivasyonla uğraştın.

Shannon teoremi belli.

Peaklerle ugrasmiyoruz. Eger 20 Khz sample aliyorsan fakat iki sample arasinda olusacak bir peak senin icin onemli bir bilgi ise ve bunu kaybediyorsan demekki ornekleme frekansi dusuk secilmis demektir.

Bir smps in dinamik davranisini belirleyen frekanslar genellikle bir kac khz araligindadir.

Bu dinamigi belirleyen malzemeler, sekonder taraftaki enduktans, filitre kapasitorleri, ESR, kontrol devresinin kazanci varsa onun dinamikleri.

opmap'da tepki çok yavaş olsa da aralıksız tepki veriyor , bizim devrede tepki çok hızlı ama aralığı var o arada ne olduğunu bilmek zorundayız , Opampla bir smps yapılsa gerçi tl494 girişleri opamp birkaç khz bir tepki gayet yeterli olacak dediğin gibi , genel anlamda tepki 1khz olsada 1pS de bile tepkime başlamış oluyor işte çok küçük volt watt neyse bunu başaramadığı için opamp da da gürültü oluyor bunun bizzat gördüm.

@devreci kisadevre aninda semadaki kucuk toroid mi akimi kesiyor, yoksa sekonderden mi akimi sinirliyorsun.
İyi ki sordun bunu çünkü ben de merak ettim videoda ayrılmış halde yani lm358 in insafına kalmış durumda , denemek için böyle yaptım. Bu da iyi bir bilgiydi.

bence kaçırdığınız nokta diy 7 segment display. pcb çizip, led döşeyip,cdleri kare kare kesip light pipe yapmış, üzerine katran benzeri malzeme döküp yüzeyini frezeleyince 7 segment display olmuş. tam deli işi.

@devreci hakikaten merak ettim güç kaynağı tamam da o 7 segment displayle hangi motivasyonla uğraştın.
Mavi led 7 segment bulamadım , ne var ki bir günde yaparım dedim ama kaç gün sürdüğünü unuttum

@devreci

Seni ikna etmek zor. Okul olarak egitimin ne duzeyde.

Onu soylersen ornekleri ona gore secelim.

Full digital kontrol demedigin surece, digital kontrolde illede dedigim gibi kompanzasyon islerini de MCU icinde yapmak zorunda degilsin.

Mevcut durumda koca islemciyi UC38xx cipiymis gibi kullaniyorsun.

Eger UC3843 etrafinda ne var ne yok MCU icindeki yazilima birakabiliyorsan
o zaman full digital kontrol yapmis olursun. Daha dogrusu tam anlamiyla sayisal sinyal islemis olursun. Su anda mix calisiyorsun.

Tanımlamaları geçelim , bunun imkansız olduğunun söylüyorum , quantum mekaniği ile çözülür belki, adamlar yapmış deme 500khz kompansazyon yapmış fakat daha düşük değerlerde orada da aynı problemler oluşacak burada kayıp bilinmeyen veriler var bunlar nasıl işlenecek ? Mesela igbt 50ns iletimden kesilirken bir sonraki çevrimde 49ns de kesime gidecek işte bunu önceden tahmin edemezsen yaptığın hesaplama dışarı gürültü olarak çıkacak .

Sen diyorsun ki stm8 al windows yükle 3d oyun aç .

Eğer olur diyorsan bir trik bulduysan o zaman işler değişir , var mı bu konu hakkında düşüncen ?

Okul/egitim durumunu sordum cevap vermedin.
Eger sayisal sinyal isleme dersi almadiysan tartismanin anlami olmaz.

Daha once soylemistim tekrar yazayim.

Eger 20Khz'de sample aliyorsan 50 us zaman araliginda sinyalinde inip cikma olmayacak demektir. Eger varsa da bunlar aliasing filitre ile yok edilir.

Eger 50us aralikta sinyalin inip cikmalari onemli bilgi kirintilari tasiyorsa o zaman sample alma frekansin dusuk secilmis demektir.

Dolayisi ile IGBT 50ns erken kesime gitmis gec gitmis bunlar onemli degil.

Eger kullandigin islemci 50uS icinde ADC olcum yapabiliyor ustune de tum hesaplamalari yaptiktan sonra hala zaman artiyorsa yani ikinci 50us lik pencereye girdiginde tum isler bitmis oluyorsa o islemci ile 10Khz lik sinyalleri isleyebilirsin demektir.

SMPS uygulamalarinda 2Khz civari sinyallerle ugrasacagini varsayarsak STM32 serisi bu isleri rahat rahat yapar. UC3843 kadar iyi yapar mi dersen yapamaz.

UC3843 de ADC ve PWM cozunurlugu sikintin yok. Cunku analog sinyal etkilesimli ve yuksek hizli.

Yarışmaya katılmayacaksak, full mcu kontrolü olmasının pek gereği yok. Lm358 kullanıyormuş gibi 3 kuruşluk smps entegresi UC3843 veya TL494 kullanılır. . Kumanda mcu ile yapılır

UC3843 her saykıl içinde kontrol yapıyor. Şaşmaz. Mcu bu işi biriktirerek yapacak, geç kalacak gibi.

Perakende 12TL. Takalım gitsin.

Son düzenleme:
Eger 20Khz'de sample aliyorsan 50 us zaman araliginda sinyalinde inip cikma olmayacak demektir. Eger varsa da bunlar aliasing filitre ile yok edilir.

Saniyede 10bin kere herhangi bir kontrol çevrimi çağırıyorsak tabi kodun bir önemi yok max 10nf kondasatör kullanmak zorundayız eğer kullanmazsak full mcu kontrol değil de analog kontrol oluyor tamamdır konu kapanmıştır.

Yarışmaya katılmayacaksak, full mcu kontrolü olmasının pek gereği yok. Lm358 kullanıyormuş gibi 3 kuruşluk smps entegresi UC3843 veya TL494 kullanılır. . Kumanda mcu ile yapılır

UC3843 her saykıl içinde kontrol yapıyor. Şaşmaz. Mcu bu işi biriktirerek yapacak, geç kalacak gibi.

Perakende 12TL. Takalım gitsin.

Öyle düşünme , termal ısı kontrolu , hafıza , zaman tutma, kısa devre koruması yada eklenebilecek bir sürü özellik sadece iki satır kodla mumkün , bunları analog yapmak istesen yüz tane mcu parası ve devasa bir devre yapman gerekir. uc3843 ü mcu ile kontrol edeceksen tabi o da iyi olur zaten bu şekilde devre de var bu başlıkta.

Son düzenleme:
aslında cypress'in analog yetenekleri çok gelişmiş, hatta fpga gibi programlanabilir analog ve dijital lojik bloklar barındıran psoc mcuları var.
eğer sonradan yazılımla ekleyebileyim ama nerdeyse de bir analog entegre gibi akıcı çalışsın deniyorsa bu mcular çözüm olabilir.

DSP yi MCUlardan cok da farkli dusunmeyin. Eger MCU clock DSP clockdan cok daha buyuk ise DSP avantajlarini kapatirsiniz. Bu sartlar altinda MCU kaybederse ADC hizindan kaybeder.

Mesela STM32F103C8'i tanimazdan once askim TMS320LF240x serisi idi. Birisi DSC digeri MCU.
Birisi 16 bit digeri 32. Birisi 72Mhz digeri 40Mhz.

TMS320LF240x serisi ile bu isler yapilabiliyor. STM ile havada karada yapilir.

TMS320LF240x serisi ile bu isler yapilabiliyor. STM ile havada karada yapilir.

Peki neden bununla ilgili bir örnek bulamıyouz internette ? tekrar söylüyorum koskoca dünya dan bahsediyouz ülkemiz değil, hiç mi kimse tez olsun hobi olsun bir mcu alıp güç kaynağı yapmadı ? Neden yok çünkü senin küçümsediğin kadar kolay bir iş değil de ondan.

Olay sadece basit kontrol matematiği değil başedilmesi gereken mcu içinde olan adc smps gürültüleri var bunlar adc girişi gürültüleri değil bizzat işlemci içinde oluşan hatalar adamlar büyük ihtimelle dsp işlemcisi kullanarak bu sinyalleri yok etmeye çalışıyorlardır. ayrıca kafana göre matematiksel işlem yapamıyorsun çünkü hız problemin var

Burada sadece elektronik devrede değil belki yazılımda bile bana ait olan buluşlarım var .

Kapasitörle yada başka yöntemlerle önlenemeyen adc gürültüleri ile ilgili çok ilginç bir fikri aklıma geldi ama yazmayacağım.

Hops. Küçümsemiyorum.

Neden önek bulamıyorsun soyleyeyim mi? Bu konular matematik ister. Elektronikçilerin çoğu matematik ifadeler görmek istemez. Görse de o sayfaları atlar. Gözü şema arar.

Pratik çalışmayı tercih edenler de bu yüzden bu çalışmalara bulaşmaz dolayısı ile de internette kişisel sayfalarda pek rastlanılmaz. Çünkü içinde matematik var.

Bu konular esasen elektronikçilerin tek başına işi değil. Elektronik ve Kontrol mühendislerinin ortak çalışması.
Fakat elektronik mühendisliğinde Kontrol I ve Kontrol II dersi verilir. Bu dersi hakkıyla alanlar bu projeyi yapar.

Peki bu tip çalışmaları nerde bulacaksın?

Tabiki firmaların DSP uygulama notları altında. Çünkü sinyal işleme için akla DSP gelir.

ST nin DSP komut kümeli işlemcileri var. Günün birinde bu tip uygulamaları ST de bu tip uygulama notları na ekler.

Ayrıca üniversitelerdeki tez çalışmalarını da bir araştır. Ben rastladığımı hatırlıyorum.

Artık yazdıklarına gıcık olmaya başladım. İşin teorisini bilmiyorsan sus otur. Kitap oku.

Mesela hiç bir MCU üreticisinin USB donanımı olmayan bir MCU su ile USB haberleşme yapmak için uygulama notu yazdığını göremezsin. Ama hatırlıyorum birisi internette sadece PIC16F84 kullanarak PC ile USB haberleşmesi yapıp nasıl yaptığını da anlattı.

ST için de zaman içinde bulursun. Ya da sen bir sitede işin teorisine de girerk yaz anlat.

En kıza zamanda buluşlarının ve adının dünyada duyulmasını canı gonülden isterim.

Senin sorunun böyle yaptım oldu, şöyle yaptım söylemlerinde bulunuyorsun fakat teorik açıklamalarla söylediklerini destekleyemiyorsun ve bazıları da seni ciddiye almıyor.

Bir kesim de şunun şemasını ver kaç tur sardın bize de söyle diyor ve göklere çıkartıyor.
Herkesin ilgisi farklı.

Son düzenleme:
Analog kontrol kullanılan lineer güç kaynaklarında analiz ve stabilite testini klasik kontrol teorisi ile yapabiliyorsun. Ama %100 dijital olan güç kaynağında discrete kontrol teorisi kullanman gerekiyor. Sistemi modelleyeceksin, Z transformunu alacaksın, Z domainde analizini ve stabilite testini yapacaksın. Bunlar da gıcık konular. Kimse ayrıntılarını öğrenmek istemiyor, herkes hap gibi hazır çalışan sistem istiyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,881
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back