Full mcu kontrollü smps güç kaynağı

Mükemmel, harika, süper güç kaynağına bir skop bağlayıp, çıkışını 20V ayarlayıp, 10R direnci hızlıca dokundurup bıraksan göreceksin süper harika ötesi maşallah yakışıklı devrenin ne menem çalıştığını ama bağlamamakta ısrarcısın. Elimizdeki tek veri hoparlör. Devrem süper güzel neye göre, hoparlörden ses gelmiyor :)

Anfi yapıyoruz sanki mübarek :D

Skop görüntüsüz hala aynı nokyatayım. Taşı taşa sürtüyoruz :)
İşte basacan amfiye kullanacaksın gürültüsüz , adamlar 50kg trafo 10000000uf kapasitör bağlıyor amfi için al bunun kullan :katil2:
O bahsetttiğin direnç deneyinde hiç birşey olmaz neden , videoda ne var 10v 4.5a yük var 45W, 300v giriş kapasitörümüz ne 220uf şimdi ne oluyor 50hz ac şebeke dalgalanmaları oluyor 300v girşte , bizim konrtol sistemi buradaki 50hz dalgalanmalarının hakkından geliyor kafası karışmıyor termetmiz bağla amifiye çıtırtısız kütürtüsüsz kullan bana dua edersin :katil2:

Çıkış nüvesi komik, sarı renkli bir toroid bulup 30tur sar yeter, hangi sarı nüve, sarı nüveli mehmet ağadan alınan nüve :D

Dip not: Ben o nüveyi çok net biliyorum ama anlatılmak istenen başka :)

Videoda yok mu nasıl bişey olduğu :D tabiki pc güç kaynağından çıkan sarı yellow ; Şemayı değiştireyim.

Son düzenleme:
@devreci

Kompanzasyon rutinini gorelim o zaman.

Bir de kirmizi cerceve icindeki devrenin DC den itibaren mesela 20Khz'e kadar olan frekans tepkisinde bir genlik grafigini ciz.

O zaman gorelim o devre bir kompanzasyon devresi mi degil mi?

O iki kondansatoru sokup calistir. Bir de o zaman gorelim.

Eksiye bağlı 100nf çıkaramam ama üsttekini çıkarabilirim bak ne değişiyor, alttakinin de değerini ve üsttekinin değerini fazlalaştırayım hani bode değişiyor diyorsun ya bakalım bode değişecek mi ?

Bu devre adam olur. Geldiği güzel noktadan daha ileriye taşımak üzere birileri projeye katılır veya paralel geliştirme yapılabilir. Acaba nasıl bir motivasyon sağlanmalı?

1- Birisi okul işi bitirme projesi amacıyla devam edebilir.
2- Video çekecek sitede proje yayınlayacak başka biri hazır projeyi sanki kendi geliştirmiş gibi parlatıp sunabilir. Sanki @devreci ondan esinlenmiş gibi zannedilecek. Fakat sorulan zor sorulara cevap veremeyeceği için işin aslı erbabınca kolayca farkedilebilecek :)
3- Daha başka biri "ulan ben bunu iyi satarım" " Al sana XXXTL, şunu güzelce çiz, pcb kutu tasarım ne gerekiyorsa yap" diyerek birini azmettirebilir. Üşenmezse kendi çizer "Zaten işim tıkırında vakit bol. aheste çizer imalata geçerim... " mantığı
4- Komutan yetenekli askerine bu iş için emir verebilir. Vatan hizmeti adına itinayla geliştirilebilir.

Eksiye bağlı 100nf çıkaramam ama üsttekini çıkarabilirim bak ne değişiyor, alttakinin de değerini ve üsttekinin değerini fazlalaştırayım hani bode değişiyor diyorsun ya bakalım bode değişecek mi ?

Sen ikisini de cikart. Kompanzasyonu tamamen iceri al. Sonra dedigini de denersin.

Elestir dedigin icin yaziyorum.

Voltaj geribeslemesi uzerindeki 10K ve 1K dan olusan gerilim bolucu yaklasik 900 Ohm demektir. 100nF ile yapacagi LPF frekansi 1768Hz.

Loop frekansin 20Khz idi. Bu da demektir ki en fazla 10 Khz isleyebilirsin.
Antialias filtre koysan kesim frekansin 10Khz olacakti. Demekki bodelemissin.

Normalde 159 Ohm seri direnc kullansaydin tamam bu adam buraya aliasing icin filtre atmis diyecektik. Ama israrla ben kompanzasyonu iceride yaptim diyorsun.

Son düzenleme:
Video çektim ama değişen hiçbir şey yok , yüklemenin de anlamı yok , burst modunda gürültü artıyor o da radyo hışırtısı , kondansatör ekleyince abartısız hiç bir şey değişmiyor.

Alttaki 100nf çıkaramam birsürü lehim yapmak zorundayım , ama tahminen ne olacak adc girişi filitrelenmeyecek bu gürültü oluşturur ha diyorsan adc verilerini al topla çıkar , stm32f de adc interrupt ile adc verilerini toplamaya kalktım işlemci buna yetişemedi sadece toplama yapmak istedim .

Peki bu nasıl olacak sen bize açıklar mısın ?

Bu devre adam olur. Geldiği güzel noktadan daha ileriye taşımak üzere birileri projeye katılır veya paralel geliştirme yapılabilir. Acaba nasıl bir motivasyon sağlanmalı?

1- Birisi okul işi bitirme projesi amacıyla devam edebilir.
2- Video çekecek sitede proje yayınlayacak başka biri hazır projeyi sanki kendi geliştirmiş gibi parlatıp sunabilir. Sanki @devreci ondan esinlenmiş gibi zannedilecek. Fakat sorulan zor sorulara cevap veremeyeceği için işin aslı erbabınca kolayca farkedilebilecek :)
3- Daha başka biri "ulan ben bunu iyi satarım" " Al sana XXXTL, şunu güzelce çiz, pcb kutu tasarım ne gerekiyorsa yap" diyerek birini azmettirebilir. Üşenmezse kendi çizer "Zaten işim tıkırında vakit bol. aheste çizer imalata geçerim... " mantığı
4- Komutan yetenekli askerine bu iş için emir verebilir. Vatan hizmeti adına itinayla geliştirilebilir.

Ciddi bir proje değil , arada bunalıma girdiğimde böyle devre yapıyorum ne dert kalıyor ne tasa en baba antidepresan yanında kesme şeker gibi kalır ,şu an o kadar mutluyum ki nedenini ben de bilmiyorum

Fakat sonuçlar hayal etmediğim kadar güzel oldu , ayrıca dünyada örneği yok . İyi yada kötü ama çalışan bir örnek.

Video çektim ama değişen hiçbir şey yok , yüklemenin de anlamı yok , burst modunda gürültü artıyor o da radyo hışırtısı , kondansatör ekleyince abartısız hiç bir şey değişmiyor.

Alttaki 100nf çıkaramam birsürü lehim yapmak zorundayım , ama tahminen ne olacak adc girişi filitrelenmeyecek bu gürültü oluşturur ha diyorsan adc verilerini al topla çıkar , stm32f de adc interrupt ile adc verilerini toplamaya kalktım işlemci buna yetişemedi sadece toplama. yapmak istedim .

Peki bu nasıl olacak sen bize açıklar mısın ?

Ciddi bir proje değil , arada bunalıma girdiğimde böyle devre yapıyorum ne dert kalıyor ne tasa en baba antidepresan yanında kesme şeker gibi kalır ,şu an o kadar mutluyum ki nedenini ben de bilmiyorum

Fakat sonuçlar hayal etmediğim kadar güzel oldu , ayrıca dünyada örneği yok .
Sana bir skop lazım. Daha düzgün ifade edeyim : Bir osiloskop al kendine!

Evet denemelisin. 1K, 100 R ve 100n Bu durumda kesim frekansin yukarida kalacak.

Boylece smps'in yuk degisikliklerine tepkisi de hizlanacak.

Denedim şöyle bir değişiklik oldu burst modunda + kapasitöre ihtiyaç kalmadı , onun dışında ciddi bir değişiklik yok , pil özelliğini kaybetti hafif radyo sesi geliyor yüksek wattlarda.

Simdi MCU icerisinde bu durumu duzeltmenin yoluna bak.

Hocam sıkıldım artık , yeter , ayrıca stm8 de doğru dürüst kod yazılmıyor. Bu haliyle yeterli proje sonlandı.

Son düzenleme:
"...ayrıca dünyada örneği yok..." @devreci agam bizle eğleniyir.

@yhe en önemli şeyi kaçırıyorsun bence. Bu devrede bir çok şey seçilmiş ama tasarımcı için en önemli nokta "neden" sorusudur. Neden bu adam bu kapasiteyi böyle seçti, neden bu böyle oldu vs. vs. Bunun için adam gitsin onsemiden stden texastan app not okusun daha iyi. Bizler az bilgiliyiz anlıyoruz ne yaptığını, sıfırdan başlayan adam, hiyoroglif görmüş gibi olur. Zaten devre çizimi de çivi yazısı gibi gözlerim kanadı telefonu sağa çevir dola çevir :D

Bak şimdi devrede bir fan sürme yeri var, 30uH atılmış, 4.7R var, 10uF var burada eşşek yüküyle önlem alınmış ama mosfet direk işlemci bacağıyla sürülüyor, arada direnç yok. Sorucam şimdi neden yaptın diye, devrede hışırtı çıkartıyordu koydum, kafamda sesler türedi bunu koyunca engelledim, fandan hırıldı geliyordu kesti, televizyonda dalgalanma yapıyordu fan açılınca kesti, ayağımın altı kaşınıyordu geçti, romatizmalarım bitti :D

Yani devre teorik değil, burada bizlere boş konuşmaktan başka bir şey katmıyor, bir şey de öğretmiyor en önemlisi de bu.

Karınca duası gibi devre valla amaç alkışlamaksa ben kendi payıma alkışlayım bitsin bu zulm ahah :D

Bak şimdi güveniyorsan şu testi yapsana @devreci videoya da çek ama. Skop mkop istemiyorum. Devreyi olabilecek en yüksek gerilime getir, 30V diyelim. Akımı da ayarla 5A. Sonra çıkışı kısa devre yap. Madem kontrolün çok acayip hızlı çıkışı atıyorum 5A'de sabit tutması lazım. Sonra aynı testi bir de 0.5A'de yap. LM358 seçmişin güzel kardeşim, 5mohm şönt. Yahu zaten adamın offset gerilimi 4-5mV :D 1A altı algılamalarının yarısı çöp. Daha buradan başlayalım...

@Mikro Step kaçırmış olacak, LM358'in üstünde bir de 100k-100nF var o da kalkmalı.

Çinli şu moda olan 30V 10A, 60V 5A, 120V 3A gibi gibi serilerinin alayı bu şekilde çalışıyor. Adamlar 8051 işlemci kullanıyor. Yani fasulyeden nimet değil bu işler, millet bunu çöp fiyatına satıyor, tamam full digital değil ama 8051 + TL494 iş tamamdır :) Adam bunlardan milyon satıyor milyon!

Şuna bir hoperlo testi yapsınlar da göreyim :cenekasi1:

Bak şimdi güveniyorsan şu testi yapsana @devreci videoya da çek ama. Skop mkop istemiyorum. Devreyi olabilecek en yüksek gerilime getir, 30V diyelim. Akımı da ayarla 5A. Sonra çıkışı kısa devre yap. Madem kontrolün çok acayip hızlı çıkışı atıyorum 5A'de sabit tutması lazım. Sonra aynı testi bir de 0.5A'de yap. LM358 seçmişin güzel kardeşim, 5mohm şönt. Yahu zaten adamın offset gerilimi 4-5mV :D 1A altı algılamalarının yarısı çöp. Daha buradan başlayalım...
Yazılımsal olarak düzelttim. Ayrıca devre düşük voltaj yüksek amperde daha kararsız olur.

Bak şimdi devrede bir fan sürme yeri var, 30uH atılmış, 4.7R var, 10uF var burada eşşek yüküyle önlem alınmış ama mosfet direk işlemci bacağıyla sürülüyor, arada direnç yok. Sorucam şimdi neden yaptın diye, devrede hışırtı çıkartıyordu koydum, kafamda sesler türedi bunu koyunca engelledim, fandan hırıldı geliyordu kesti, televizyonda dalgalanma yapıyordu fan açılınca kesti, ayağımın altı kaşınıyordu geçti, romatizmalarım bitti :D
Mosfetlerin gate kapasitesi pf seviyesinde hiçbir şey olmaz :D

Çinli şu moda olan 30V 10A, 60V 5A, 120V 3A gibi gibi serilerinin alayı bu şekilde çalışıyor. Adamlar 8051 işlemci kullanıyor. Yani fasulyeden nimet değil bu işler, millet bunu çöp fiyatına satıyor, tamam full digital değil ama 8051 + TL494 iş tamamdır :) Adam bunlardan milyon satıyor milyon!
E napalım senin gibi boş oturalim mi saçlarımız dökülmesin diye :D bir proje işte yaptık bitti hem de gül gibi :temizlik1:
Dünyada bir benzeri olmayan uygulama varsa burada linkini paylaş. Pardon z hoca yapacak.

Son düzenleme:
@devreci testi bekliyorum zor olmasa gerek. 30V 5A ayarlıyorsun sonra kısa devre ve bum!

Satın aldığınız hangi PSU'da 30V ayarlayıp çıkışı kısa devre edince patlıyor. Söylediğim en basit testlerden biri :)

Voltaj geribeslemesi uzerindeki 10K ve 1K dan olusan gerilim bolucu yaklasik 900 Ohm demektir. 100nF ile yapacagi LPF frekansi 1768Hz.
Burada alakasız bir şeyi hesaplıyorsun ,saf osilasyon yok ki . Kondansatörün rc sarj zaman eğrisidir ihtiyacımız olan,

Daha basit bir hesap 100nf 1k lık dirençle 0 dan tepe değere ne kadar sürede yükselir 1/10K bunun yarısını almalıyız bu da saniyenin 20 binde biri dir yani 100nf çok doğru bir seçimdi.

Son düzenleme:
Ah be @devreci bak ben şaşırdım son videoya, patlama bekliyordum :D

Ama skopun olsa bir şey görmek isterdim, akım osilosyunlu mu gerilim overshoot atiyor mu vs vs. Lütfen bir skop al soz bu devrenin calisma mantığını o zaman ben makale haline getirir yayınlarım.

Bu şekilde yaptiracagim ekstrem test kalmıyor :D

• Beğen
Reactions: clc
Burada alakasız bir şeyi hesaplıyorsun ,saf osilasyon yok ki . Kondansatörün rc sarj zaman eğrisidir ihtiyacımız olan,

Daha basit bir hesap 100nf 1k lık dirençle 0 dan tepe değere ne kadar sürede yükselir 1/10K bunun yarısını almalıyız bu da saniyenin 20 binde biri dir yani 100nf çok doğru bir seçimdi.

Biraz Bode calis.

@devreci sende gerçekten skop yok mu? :dehset1:

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back