12 V ile denedim çalışıyor. Beklendiği gibi yakında metal yoksa 0 V, varsa 12 V veriyor.

Sonra 5 V ile denedim, gene çalışıyor. Yani mevcut bağlantılar ile çalışması lazım.
IMG_20200629_134659.jpg

Şimdi buna Fusion 360 da bir bağlantı adaptörü çizip basacağım ve inşallah artık Z sorununu geride bırakmış olacağım. Ama 3D Touch gelince onunla da bir deneme yaparım. Böylece ikisini performans açısından kıyaslamış oluruz.

(Şaka yahu gıcıklık olsun :cheeky1: )

Bu muhtemelen baya durumu iyileştirecek. Ama gene olmazsa son olarak bilyalı somun ve mili deneyeceğim. O da olmadı bunu tamamen dağıtacağım, şaseyi çöpe atıp geri kalan malzemeleri başka bir CNC projesi için saklayacağım :)

Kolay gelsin abi

Zaten senden kaçacağını dusunmuyorum. Gayet t3knik bakis acinla cozersin abi.

Sensör metal tablanızın yüksekliğini ölçecek, camın değil. Enderdeki gibi tabla ortası aşağı doğru bombeliyse sıkıntı çıkartacak çünkü cam/ayna bombeli olmayacak. Bunu kullacaksanız camın üstüne ya da tablanın üstüne bir yay çeliği kestirin derim.

Sensör metal tablanızın yüksekliğini ölçecek, camın değil. Enderdeki gibi tabla ortası aşağı doğru bombeliyse sıkıntı çıkartacak çünkü cam/ayna bombeli olmayacak. Bunu kullacaksanız camın üstüne ya da tablanın üstüne bir yay çeliği kestirin derim.

Arada cam olması bir sorun teşkil etmiyor, çünkü sensörün 8 mm algılama kapasitesi var. Evet arkadaki metali tespit edecek, ama ben ona göre bir Z offset tanımlayacağım için gene doğru çalışması lazım.

Bana yine çok mantıklı gelmiyor hocam. Gruplarda kullananlar memnun ama benim havsalam almıyor. Tablanın sensöre uzaklığı farklı, camın sensöre uzaklığı sabit, offset sabit. Bilemedim.

Başlıksız Diyagram .png

Bana yine çok mantıklı gelmiyor hocam. Gruplarda kullananlar memnun ama benim havsalam almıyor. Tablanın sensöre uzaklığı farklı, camın sensöre uzaklığı sabit, offset sabit. Bilemedim.

4429 eklentisine bak

Hmm tamam dediğini şimdi anladım. Alttaki aluminyum tabla gösterdiğin gibi bombeli ise, bu sensör düz olan camı yamuk ölçecek ...

• Beğen
Reactions: 333
Sanki şöyle bir çözüm düşünüyorum ama, siz ne dersiniz?

Aluminyum tabla HER ZAMAN aşağı doğru bombeli olacaktır (şekildeki gibi), çünkü ısıtıcı yollar aluminyum tablanın altında. Böyle olunca aluminyumun alt tarafı daha fazla genleşecek.

Peki, ben aluminyum tablayı ters çevirsem? Bu durumda her zaman yukarı doğru bombeli olacaktır. Camı da kenarlardan aluminyuma tutturduğumuza göre cam aluminyumun kıvrımına neredeyse tam olarak uyacaktır. Hmm, hatta böyle olunca tabla daha da çabuk ısınacak ...

Alüminyum tablanın ortası genelde yukarıya doğru bombeli olur. Çünkü dört kenarından ayar vermek adına aşağı doğru kastırırız. En azından benim yazıcım için durum bu.

Alüminyum tablanın ortası genelde yukarıya doğru bombeli olur. Çünkü dört kenarından ayar vermek adına aşağı doğru kastırırız. En azından benim yazıcım için durum bu.

Ender'de ısıtıcı tablanın altında mı üstünde mi?

Dört kenardan aşağıya doğru tablayı çekiştiriyoruz. Mesnetlenme bölgesi de orta noktada olduğu için haliyle orta kısım yukarıda kalıyor. Aslında köşeler aşağıya iniyor. Ne tarafından baktığımıza bağlı. Bu farkın mertebesi nedir? Onun cevabı sizde hocam. Komparatör sizde var. :cheeky3:

Aldığın sensör ile aynı fiziksel tipte reflektif sensör var. parlak bir yüzeyden yansıma esasına göre çalışıyor. Üzerinde algılama hassasiyet ayarı var. Sende de ayna olduğu için güzel bir çözüm olabilir ancak hassasiyetlerini bilmiyorum...

https://www.google.com/search?q=telemechanic+reflektif+sensör&tbm=isch&ved=2ahUKEwia4Onl56fqAhUL8uAKHcHFDqEQ2-cCegQIABAA&oq=telemechanic+reflektif+sensör&gs_lcp=CgNpbWcQA1DhMVioRWC-R2gAcAB4AIABpAGIAZYPkgEEMC4xM5gBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1n&sclient=img&ei=-Uf6Xtr_DIvkgwfBi7uICg&bih=625&biw=1366#imgrc=GjtTsTgZ2g6qnM

Tamam onları da deneriz abi :) Bu yazıcı beni sensör uzmanı da yapacak anlaşılan ...

Burada kartal otomasyonda dünya kadar çeşidi var onları inceleyeyim bakalım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back